tr
Hijyen Belgesi
12.09.2020
10.168

Hijyen Eğitimi

Özellikle son birkaç aydır tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü ile birlikte bir kez daha önemi anlaşılan hijyen belgesi konusu iş yerlerinde de oldukça önem arz etmektedir. Bu yüzden de özellikle bazı sektörlerde çalışanların hijyen eğitimine tabi tutulmaları talep edilir. Eğer iş yerleri bu konuda yeterli özeni göstermezse büyük miktarlarda para cezaları, hatta kapatmaya kadar varan cezalarla karşılaşa bilirler. Bu yüzden de iş yeri sahipleri bu konu üzerinde dikkatle durmalı ve çalışanlarına hijyen eğitimi sertifikası almalıdırlar.

Hijyen Eğitimi Nedir?

Bakanlık tarafından gerekli görülen her iş alanında faaliyet gösteren yerlerde çalışmak isteyen kişilerin mesleki eğitim olan hijyen eğitimi almaları gereklidir. Hijyen Eğitimi Yönetmeliği içerisinde yer alan açıklamaya göre hijyen eğitimi, çalışan kişinin hem kendi, hem de müşteri ve halk sağlığını koruyacak şekilde alması gereken temizlik önlemlerinin tamamına verilen isimdir. Sağlık konusunda oldukça önemli olan hijyen eğitimi konusunda çalışanlara eğitim verilmemesi durumunda tespitleri halinde bu kişiler ağır cezalarla karşılaşabilirler.

Başta gıda sektörü olmak üzere yakın iş kollarında çalışmak isteyen herkes hijyen eğitim sertifikası almalıdırlar. Aksi taktirde bu alanda çalışamaz ve hiçbir şekilde faaliyet gösteremezler. Bu yüzden de bu alanlarda çalışmak isteyen kişilerin MEB onaylı hijyen sertifikası almaları zorunludur. MEB hijyen eğitimi görüp gerekli hijyen eğitim belgesi almaya hak kazanan kişilerin gıda sektöründe çalışmalarının önündeki engel kalkmış olacaktır.

Hijyen Yönetmeliği Hangi İş Kollarını Kapsar?

Hijyen yönetmeliği adından da anlaşılabileceği gibi hijyen gerektiren ve bakanlık tarafından belirlenmiş iş kollarında çalışmak isteyen kişileri kapsamaktadır. Bu işlerden bazıları ise şunlardır:

  • İnsani kullanım suyu üreten işyerleri
  • Kaplıca çalışanları
  • Hamam
  • Sauna
  • Berber
  • Gıda üretimi yapan işyerleri
  • Gıda perakende satışı yapan işyerleri
  • İçme suyu üretimi yapan yerler

Yukarıda sayılan iş alanları MEB onaylı hijyen eğitimi alınması gereken başlıca iş kolları olup bunlara insanların ve yiyeceklerin bulunduğu hemen hemen her türlü iş kolunu eklemek mümkündür. Konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak adına sizler de bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hijyen Belgesi

Hijyen Belgesi Zorunluluğu

MEB onaylı hijyen belgesi ve hijyen eğitimi daha öncesinde de belirtmiş olduğumuz gibi özellikle gıda ve buna benzer alanlarda çalışmak isteyen kişilere zorunlu tutulmuştur. Bununla beraber insanların sağlığı konusunda titiz çalışması gereken hemen hemen tüm iş yerlerinde çalışmak isteyen kişilere de hijyen belgesi alma zorunluluğu getirilmiş durumda. Bu sayede insanların ve çalışanların sağlığının korunması ve daha güvenli bir hizmet ortamı sağlanması hedeflenmektedir.

Uzun zamandır yürürlükte olan meb hijyen belgesi zorunluluğunun özellikle son zamanlarda önemi çok daha iyi anlaşılmaktadır. Bu sayede gönül rahatlığıyla birlikte yiyeceklerimizi tüketebiliyor ve buna bağlı olarak da sağlığımızı koruyabiliyoruz. Aksi taktirde özellikle de hassas dönemlerden geçtiğimiz şu dönemlerde işimizin daha da zor olacağını söyleyebilirdik. Bu yüzden sizler de sağlığın ön planda tutulması gerektiği bir alanda çalışmak istiyorsanız kesinlikle MEB onaylı hijyen belgesi ihtiyacınızı gidermelisiniz. Bu sayede insanların ve kendi sağlığınızın nasıl korunacağı hakkında çok daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Hijyen Sertifikası Nereden Alınır?

MEB onaylı hijyen sertifikası almak isteyen kişilerin hijyen belgesi başvuru için gereken kurumlar Milli Eğitim Bakanlığı’na veya bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kurumlardır. Bizler de Engin OSGB olarak kişilere bu konuda gerekli hizmeti vermekteyiz. Sizler de hijyen belgenizi alarak bu belgenin ihtiyaç duyulduğu alanlarda çalışacak yeterli bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Artık bu belge ile birlikte çalışan sağlığı ve müşteri sağlığı güvence altına alınmış olacağı için iş yerinize olan katkınız da artışa geçecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hijyen Eğitimi Neren Alınır ?

Mutfak, Gıda ve Temizlik sektöründe çalışan personelin alması zorunlu olan bu eğitim yetkili kurumlardan temin edilebilmektedir.

Hijyen Belgesi Nereden Alınır ?

Hijyen belgesi almak için yetkili kurumlara başvuru yapılarak alınabilmektedir.

Hijyen Belgesi Fiyatı Nedir ?

Hijyen fiyatları ilgili kurumun belirlediği ücret tarifesine göre belirlenmektedir.

Hijyen Belgesi E-Devlet

Eğitim sonrasında başarışı kursiyerlerin edevlet sistemi üzerinden sertifikalarını görebildikleri yerdir.

Hijyen Belgesi Başvuru

Hijyen eğitimi ve akabinde hijyen belgesi almak için yetkili kurumlara verilen tc kimlik fotokopisi ve kayıt formu ile başvuru yapabilirsiniz.

Halk Eğitim Hijyen Belgesi

Halk eğitim merkezlerine başvuru yaparak alınabilen eğitim ve belgedir.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara