tr

İlk Yardım Eğitimi

İlk Yardım Eğitimi

İnsanların herhangi bir kaza veya yaralanma durumlarında görmeleri gereken ve bazı durumlarda hayati bir öneme sahip olan ilk yardım eğitimi görmek oldukça elzemdir. Bu sayede iş yerlerinde veya hayatın herhangi bir anında yaralanan kişilere sağlık çalışanlarından önce gerekli müdahaleleri yaparak onu hayatta tutabiliriz. Kişinin kapanan bilincini kontrol etmek veya kalp masajı yapmak gibi oldukça önemli görevleri üstlenebilen ilk yardımcılar 3 yıl boyunca bu sıfatlarını korurlar. Bu süre içerisinde de hem iş yerlerinde çalışmaya devam edebilir, hem de herhangi bir durumda ilk yardım desteğini sağlayabilirler.

İlk Yardım Eğitimi Nedir?

Ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği açısından ve birçok fabrika ve iş yerinde zorunlu olarak tutulan ilk yardım eğitiminin hemen hemen tüm çalışanların alması gerekmektedir. Bu eğitim sayesinde çalışanlar fabrika içerisindeki arkadaşlarına sağlık ekipleri ulaşmadan önce gerekli ilk yardımları yaparak onu hayatta tutabilirler. Oldukça büyük ve hayati öneme sahip olan ilk yardım için alınması gereken belgenin koşulları Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olup bazı dönemlerde güncellenebilmektedir. Bu güncellemeler keşfedilen yeni yöntemler barındırabileceği için de ilk yardım eğitimi alan kişilerin 3 yıl sonrasında tekrardan eğitim almaları istenir.

Her iş yerinde belirlenen sayıda kişinin ilk yardım eğitimi görmesi gerekmektedir. Eğer ilk yardım eğitimi gören çalışanların bir kısmı işten çıkar veya çıkartılırsa en kısa sürede tekrardan ilk yardım eğitimi görmüş çalışan sayısının asgari sayıya çıkartılması istenir. Bu sürenin sonra ermesine rağmen kurumunda ilk yardımcı personel bulundurmayan kişilere idari para cezası uygulanabilir.

İlk Yardım Eğitimi

 İlk Yardım Sertifikası Zorunluluğu

Ülkemizde fabrikalarda veya çeşitli iş yerlerinde çalışan kişilerin herhangi bir kaza anında ilk yardım görebilmeleri amacıyla kurum içerisinde Sağlık Bakanlığı onaylı ilk yardım eğitimi almış kişi veya kişilerin bulunması gerekmektedir. İlk yardımcı personel olarak da söyleyebileceğimiz bu kişiler arkadaşlarına herhangi bir kaza anında gerekli ilk yardımları yaparak onların sağlığını koruyabilirler. Bu sayede de herhangi bir kaza yaşayarak yaralanan kişiler sağlık personelleri gelmeden gerekli müdahalelerin bir kısmını görmüş olurlar. Yapılan bu müdahalelerin sonucunda en azından durumun daha da kötüye gitmesinin önüne geçilebileceği için oldukça önem arz etmektedir.

İlk Yardım belgesi Nereden Alınır?

İlk yardım belgesi almak isteyen kişilerin Sağlık Bakanlığı onaylı ilk yardım eğitim merkezlerine veya OSGB lere başvurmaları gerekmektedir. Burada adaylara gerekli görülen eğitimler verilecek ve bunun sonucunda da sınava tabi tutulacaktırlar. Sınavı belirlenen en düşük notun üstünde tamamlayan adaylar ise ilk yardım sertifikası alabilirler.

En az 16 saat süren eğitimi tamamlayan adayların başarı ile alabileceği ilk yardım belgesinin geçerlilik süresi bitiminde tekrardan yenilenmesi gerekmektedir. Bunun için de adaylar 3 yılın sonunda 8 saatlik eğitim ve ardından da sınava tabi tutulurlar. Gerekli eğitimlerin başarı ile geçilmesi durumunda da ilk yardım sertifikası yenilenmiş olacaktır.

 İlk Yardım Belgesi Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanlığı onaylı veya Mesleki eğitim olan MEB onaylı belge için gerekli yetkilendirme şartlarına uyan kuruluşlara başvuru yapan adaylar gerekli ücretleri ödedikten sonra eğitimlere başlayabilirler. Daha öncesinde ilk yardımcı personel olmamış ve belge almamış kişiler 16 saat, süresi dolan belgesini yenilemek isteyen kişiler ise 8 saat eğitim görmeye başlarlar. Bu eğitimler içerisinde adaylara temel ilk yardım becerileri öğretilerek hayatın her anında insanlara yardımcı olabilmelerinin önü açılmaktadır. Eğitim sırasında adaylara bazen teorik, bazen de direkt olarak uygulamalı olarak ilk yardım hareketleri gösterilmektedir. Rentek manevrası ve kalp masajı gibi hayati öneme sahip olabilecek uygulamaların öğrenilip öğrenilmediğinin kontrolü için de adaylar bir yazılı ve uygulamalı sınava tabi tutulurlar. Sınavdan en az 85 ve üstü not alan adaylar ilk yardımcı personel olarak iş yerlerine geri dönebilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

En Yakın İlk Yardım Kursu Nerede ?

Yetkili OSGB’ler aracılığı ile Eğitim ve Sertifika alınabilir.

İlk Yardım Sertifika Ücreti Ne Kadar ?

ilkyardım belge fiyatı, belgenin alınacağı kuruma göre değişmekte olup 2 tip belge türü bulunmaktadır, birincisi MEB onaylı olıp ikincisi Sağlık Bakanlığı onaylıdır.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara