tr

Ortam Ölçümleri

Ortam Ölçümleri
29.09.2020
3.570

Ortam Ölçümleri

Kişisel maruziyet ve çalışma ortamı olarak ikiye ayrılan ortam ölçümleri her işyerinin mutlaka yaptırması gereken OSGB çalışmalarından birisidir. Ortamdaki iş hijyenini de önemseyen bu çalışma sonucunda ortamda çalışan kişilerin gün sonuna kadar sağlığını tehdit edebilecek etmenler ve etkileri araştırılır.

Ülkemizde hemen hemen her türlü işyerinin yaptırması gereken, ancak birçoğunun göz ardı ettiği ortam ölçümleri veri bulmak adına oldukça önemlidir. Ortam ölçümleri yönetmeliği sonucuna göre işyerinin sağlık açısından eksikleri bulunup yapılması gereken çalışmalara dair detaylar paylaşılabilir. Bu sayede işyeri de gerekli önlemleri alarak çalışanlarının güvenliği ve sağlığı için tavsiye edilen ortamı sağlayabilir.

İşyeri Ortam Ölçümleri Nelerdir?

İşyeri ortam ölçümleri maruziyet ve çalışma ortamı olmak üzere ikiye ayrıldığından bahsetmiştik. Bu iki başlık altında birçok ölçüm türü bulunmaktadır. Çalışma ortam ölçümleri aşağıdaki gibidir:

 • Ortamdaki titreşim ölçümü
 • Ortamdaki kimyasal ölçümü
 • Ortamdaki toz ölçümü
 • Ortamdaki gürültü ölçümü
 • Ortamdaki aydınlatma ölçümü
 • Ortamdaki termal konfor ölçümü
 • Ortamdaki VOC ölçümü

Yukarıda sıralanan çalışma ortam ölçümü listesine ek olarak yapılan kişisel maruziyet ölçümleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Kişisel titreşim maruziyeti ölçümü
 • Kişisel gaz maruziyeti ölçümü
 • Kişisel gürültü maruziyeti ölçümü
 • Kişisel toz maruziyeti ölçümü
 • Havadaki solunabilir toz ölçümü
 • Kişisel VOC maruziyeti ölçümü
Ortam Ölçümleri

İşyeri ortam ölçümleri yukarıda sıralananlar olup, ülkemizdeki birçok işyerinde yaptırmak zorunlu tutulmuştur. Yapılmaması ve gerekli raporlarda bunun işlenmemesi durumunda ise teftişlerde sorunla karşılaşılabilir.

Ortam ölçümleri ve Periyodik Test ve Kontrol yapılırken OSGB tarafından dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Öncelikle yeteri donanıma sahip kurumlar tarafından bu ölçümlerin yapılıyor olması önemlidir. Aksi bir durumda üstünkörü yapılacak çalışmalar sonucunda ilerleyen dönemlerde çalışan sağlıklarına zararlı ortamlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden de güvenli bir iş ortamını oluşturmak isteyen işyerleri bu ölçümleri kati olarak yaptırmalıdırlar.

Ülkemizde her geçen gün artan işyeri sayısı ve bu işyerlerinde bulunan çeşitli aletlerle birlikte bu ölçümler daha önemli bir duruma gelmiştir. Gözle görülemeyen birçok faktörün incelendiği bu ölçümlerde iş sağlığı için önemli olan birçok etmen incelenir. Yapılan incelemelerin sonucunda bir rapor hazırlanarak yapılması gereken çalışmalar işverene iletilir. İşverenler tarafından bu önerilerin yerine getiriliyor olması da oldukça önemlidir. Aksi taktirde işyeri düzeni aksayabileceği gibi işçi ve halk sağlığından da endişe edilebilir.

Ortam Ölçümü Yaptırmanın İşyerine Faydaları

Çalışma ortamında bulunması gereken etmenlerin azlığı veya fazlalığı konusunda işverenleri uyaran ortam ölçümü yaptırılması oldukça önemlidir. Bu sayede öncelikli olarak çalışanların sağlığı kontrol altına alınabilir. Yapılan bu düzenleme sonrasında çalışanların rahatsızlanma riski en aza ineceği için iş düzeni de aksamadan yoluna devam edecektir. İşveren için oldukça olumlu olan bu durum birçok pozitif katkıyı geri dönüş olarak sunabilir.

İşyerinin eksiklerini görebilmesi adına oldukça önemli olan bu ölçümler sonucunda hazırlanan rapor büyük bir çalışma düzeni sağlayıcısı olarak da iş görmektedir. Yapılması gereken çalışmaların yerine getirilmesi sürecinde hızlı davranılmalı ve özen gösterilmelidir. Bu sayede müşterilerin, çalışanların ve işverenin sağlığı güvence altına alınabilir. Ayrıca yapılan bu ortam ölçümü çalışmaları sayesinde iş ortamı daha düzenli ve sağlıklı bir hal alacağı için işyeri için avantajlı olacaktır. İşyerine faydaları saymakla bitmeyen bu ölçümü yaptırmak için sizler de firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman ve deneyimli ekibimiz ile birlikte ortam ölçümleri yapılıp tarafınıza gerekli raporlar iletilecektir. Ayrıca yapılması gereken çalışmalarda tarafımızca yapılabilecek olanlar varsa da tarafımızdan yardım isteyebilirsiniz. Bu sayede işyeriniz normalden çok daha randımanlı bir şekilde çalışabilecektir. Yine aynı şekilde bu çalışmalar sayesinde daha güvenli bir işyerinde hizmet verebilecek duruma gelebilirsiniz.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara