tr

İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanı
12.09.2020
2.326

İş Güvenliği Uzmanı

Günümüzde artık iş kollarının genişlemesi ve iş yerlerinde çok çeşitli teknolojik aletlerin kullanılmaya başlanması ile birlikte güvenli bir iş ortamının sağlanmasına olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu konuda oldukça önemli bir role sahip olan iş güvenliği uzmanı da tehlikeli kategoride yer alan iş yerlerinin iş güvenliğini kontrol altında tutmak için çalışırlar. Oldukça yeni bir istihdam türü olan bu mesleği yapmak isteyen kişiler daha öncesinde bazı meslek gruplarını yapmış veya en azından mezuniyet belgelerine sahip olmalıdırlar. Aksi taktirde gerekli koşulları sağlayamadıkları için kişilerin bu mesleği yapmaları da imkansız olacaktır.

İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

İş güvenliği uzmanları, kısaca İSG uzmanı olarak da adlandırılan bu yeni meslekte çalışan kişiler sıkı bir eğitime tabi tutulmaktadırlar. Bu eğitim 180 saat uygulamalı, 40 saat de teorik olarak yapılmakta olup, eğitimin ardından adayların girmesi gereken sınav bulunmaktadır. ÖSYM tarafından hazırlanan bu sınavdan gerekli notu alan kişiler iş güvenliği sorumlusu olarak çalışmaya başlayabilirler. İşletmelerin çeşitli İş Sağlığı ve Güvenliği birimlerinde de iş bulabildiği için aslında İSG uzmanı hizmetleri alanının oldukça geniş olduğunu söyleyebiliriz. Şu anda ülkemiz için bu iş kolunun yeni olması nedeniyle de sektörde İSG uzmanı ihtiyacı bulunmaktadır.

İş Sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak isteyen kişiler; fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri veya mimarlık, teknik öğretmenler ve mühendislik gibi alanlardan mezun olmalıdırlar. Ya da en azından bu alanlarla ilişkili olan ve bakanlık tarafından uygun görülen bölümleri tamamlamalılar. Aksi taktirde adaylar hiçbir şekilde İSG uzmanı olarak çalışamayacakları için başvuruları da kabul olmayacaktır.

İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanı Bulundurma Zorunluluğu

Ülkemizde bakanlık tarafından belirlenen az tehlikeli, orta tehlikeli ve çok tehlikeli statülerinde yer alan iş yerlerinde İSG Uzmanı bulundurma zorunluluğu vardır. Bu iş yerlerinde çalışan uzmanlar iş yerlerinde gerekli denetimleri zamanında yaparak olası bir kazanın veya aksaklığın önüne geçmeyi hedefler. Yapılan çalışmalar sayesinde hem işçilerin sağlığı korunabilir, hem de çalışma ortamı daha sağlıklı olacağı için iş yerinin üretim performansı artışa geçecektir.

Daha öncesinde birçok üzücü kazanın yaşandığı madencilik ve inşaat sektörleri bakanlık tarafından belirlenen tehlikeli kategorilerinde yer almaktadır. Bu yüzden de bahsi geçen iş yerlerinde bir İSG uzmanı bulundurmak zorunludur. Bu kişilere bakanlık tarafından verilen yetki sayesinde analiz ve denetim hakkı tanınmaktadır. Uzmanlar gerekli gördükleri taktirde faaliyeti durdurma veya askıya alma yetkisine de sahiptirler. Ancak bu yetkinin kullanılması durumu iş yerleri için oldukça kritik olduğu için her ayrıntının düşünüldüğünden emin olunmalıdır.

İş Güvenliği Uzmanının İşletmenize Faydaları

Ülkemizdeki iş yerlerinde yeni bir istihdam kolu olan iş güvenliği uzmanları işletmenize oldukça yarar sağlayacaktır. Bu kişilerin iş yerinize başlıca katkısı düzenli çalışma ortamının sağlanması olacağı için üretim hızı düşüş yaşamaz. Ayrıca yine İSG uzmanlarının yaptığı denetimler sayesinde de işçilerinize güvenli bir çalışma ortamı sağlanacağı için çok daha az riskli çalışma ortamı sağlanacaktır.

Bakanlık tarafından tehlike sınıfına göre belirtilen iş yerlerinde zorunlu tutulan iş güvenliği uzmanları kısacası iş yerlerinin sağlıklı çalışabilmesi için gerekli tüm kontrolleri yaparlar. Sizler de bu sayede iş yerinizdeki verimi hep zirvede tutabilirsiniz.

İş Güvenliği Uzmanı Hizmeti

Tüm Tehlike kategorilerinde yer alan iş yerlerinizde zorunlu tutulan iş güvenliği uzmanı hizmeti için bizimle iletişime geçebilir ve konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Çalışanlarımız iş yerinizin sağlıklı bir şekilde çalışmalarına devam edebilmesi adına gerekli şartların karşılanıp karşılanmadığını kontrol edip raporlar hazırlayacaktır. Hazırlanan bu raporlar üzerinden de iş yerlerinin ihtiyaçlarının tespiti ve bu ihtiyaçların giderilmesi konusunda öneriler yapılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir ?

Üniversitelerin iş güvenliği bölümü ile iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alan mühendisler İSG uzmanı olabilir.

İş Güvenliği Uzmanı Bulundurma Zorunluluğu ?

Az tehlikeli, orta tehlikeli ve çok tehlikeli statülerinde yer alan iş yerlerinde İSG Uzmanı bulundurma zorunluluğu vardır.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur ?

B sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak gerekli şartları sağlayan ve ÖSYM kurumunun yaptığı sınavlarda başarılı olan uzmanlar A sınıfı İSG uzmanı olmaya hak kazanırlar.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur ?

C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak yeterli gün sayısında ataması bulunan veya yüksek lisans yapan kişiler sınavlarda başarılı olduklarına B sınıfı İSG uzmanı olabilmektedirler.

C sınıfı iş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur ?

Üniversitelerin ilgili bölümlerini bitirdikten sonra yapılan sınavlarda başarılı olan adaylar İSG uzmanı olabilirler.

Lise Mezunu İş Güvenliği Uzmanı Olabilir mi ?

İlgili yasa gereği İSG uzmanı olabilmek için en az yüksek öğretim mezunu olunması gerekmektedir.

İş Güvenliği Uzmanı İş İlanları

İSG Uzmanı istihdamı için internet ortamında iş bulma siteleri ve sosyal uygulamalarda gruplar arcılığı ile iş ilanı paylaşımı yapılmaktadır.

İş Güvenliği Uzmanı Sertifikası

İSg Uzmanı olmaya hak kazanmış bireylerin e-devlet üzerinden çıktı alabileceği bu mesleği icra edebileceğini gösteren sertifikadır.

İş Güvenliği Uzmanı Kursu

İSG uzmanı olmak veya sertifika sınıfını yükseltmek isteyen adayların sınavlara hazırlandığı eğitim kurumlarıdır.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara