tr

Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi
11.09.2020
2.565
Fiyat Sorunuz

Mesleki Yeterlilik Eğitimi

Günümüzde artan iş kollarıyla birlikte meslek alanlarındaki nitelikli işçi ihtiyacının karşılanabilmesi ve İş Sağlığı Güvenliği için bazı çalışmalar ve önlemler yürütülmektedir. Bunlardan birisi olan Mesleki Yeterlilik Belgeleri sayesinde de kişilerin çalışmak istedikleri alanda belirlenen ulusal şartları karşılayıp karşılamadığının kontrolü sağlanır. Bu alandaki ihtiyacın karşılanabilmesi için de çeşitli kurum ve kuruluşlara yetki tanınarak iş kollarına mesleki yeterliliğini kanıtlamış işçi istihdamı yaratılır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

MYK tarafından belirlenmiş bazı ulusal şartların bulunduğu mesleki yeterlilik Sertifikası için yetkilendirilen kurum ve kuruluşlar bir takım MYK Eğitim vermektedir. Adayların çalışmak istediği alanlara yönelik verilen bu mesleki yeterlilik eğitimleri sonucunda adaylar başarılı olmaları durumunda mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanırlar.

Ülkemizde aktif olarak çalışanları bulunan meslek kollarının belirlenmiş olan bazı ulusal meslek standartlarına göre hazırlanmış mesleki yeterlilik sertifikası çalışanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Aksi taktirde bu çalışanlar gerekli şartları karşılamadığından dolayı ağır para cezalarına çarptırılabilirler. Böyle bir durumun yaşanmaması için mesleki belge gerektiren işlerde çalışmayı düşünen kişilerin MYK tarafından gerekli görülen bu belgeyi almaları gereklidir.

MYK tarafından belirlenen şartlara göre mesleki yeterlilik sertifikası ömür boyu geçerli değildir. Gelişen teknolojilerle birlikte çalışanların iş yerlerindeki şartlara uyum sağlayabilmeleri adına 2 yıl ve 5 yıl gibi sürelerle belgelerini yenilemeleri gerekebilir. Bazı meslek gruplarında bu süre 10 yıla kadar uzayabilirken bazı meslek gruplarında çalışanların her 2 yılda bir olmak üzere mesleki yeterlilik durumlarını tekrar kanıtlamaları ve bu alanda eğitim görmeleri gerekir. Bu süreyi dolduran kişilerin halen faaliyetlerine devam ettiğinin tespit edilmesi durumunda kişilerin para cezasına çarptırılması da mümkündür.

Mesleki Yeterlilik Belgesi
Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Kimlik Kartı

Mesleki Yeterlilik Zorunluluğu

Ülkemizde MYK tarafından belirlenen bazı mesleklerin haricinde tüm meslek gruplarında MYK belgesi zorunluluğu bulunmaktadır. Belge istemeyen meslekler ise; diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, eczacılık, veterinerlik ve mimarlık gibi en az lisans düzeyinde öğrenim görülen mesleklerdir. Bu meslek gruplarında kişiler zaten öğrenim hayatlarında gerekli alet kullanım ve meslekle alakalı gerekli bilgiye göre eğitim gördükleri için belge zorunluluğu yoktur. Ancak bu meslek gruplarının haricinde bulunan tüm meslekler için mesleki yeterlilik belgesi gerekmektedir.

Mesleki yeterlilik belgesi eğitiminde adaylara kendi alanlarında kullanacakları araç ve gereçlere ek olarak mesleklerindeki davranış ölçütleri de öğretilmektedir. Bu sayede kişiler iş yerlerinde huzuru sağlayabilecek ve iş düzenini aksatmayacak gerekli bilgi ve donanım ile belgelerini almış olurlar.

Ülkemizin ekonomisini daha da güçlendirmek ve tüm meslek gruplarında gerekli bilgi ve beceriye donanımlı çalışan yetiştirmek adına mesleki belge zorunlu tutulmuştur. MYK tarafından uzun bir zaman önce alınan kararla birlikte yürürlüğe giren bu belgenin kişilerde bulunmaması halinde istedikleri meslekleri icra edemezler. Bu yüzden de zorunlu tutulan mesleklerde çalışmak isteyen kişilerin sertifikalarını ellerinde bulundurmaları gerekir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Günümüzde birçok meslek grubu için zorunlu hale getirilen mesleki yeterlilik belgesi nasıl alınır, mesleki yeterlilik kursu veya mesleki yeterlilik belgesi başvuru gibi sorular akılları kurcalamaktadır. MYK ve TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından belirlenen yetkili belgelendirme kuruluşu statüsüne dahil eden kurumlar bu belgeleri verme iznine sahiptir. Peki mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar sorusunun cevabı ise yukarıda bahsi geçen kurumlar tarafından gerekli izinlerin verilmediği kuruluşlar ise mesleki yeterlilik sertifikası veremezler. Gerekli izinleri MYK ve TÜRKAK taraflarından alan kuruluşlar artık adaylara sınav ve belgelendirme yapabilirler.

Sizler de eğer mesleki yeterlilik belgesi gerektiren bir işte çalışmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve Mesleki Yeterlilik belgenizi almak için eğitimlere başlayabilirsiniz. Meslek grubunuzun görmesi gereken eğitim saatini tamamladıktan sonra ise gerekli görülen sınava girip mesleki eğitim sertifikanızı kısa sürede alabilirsiniz.

Mesleki yeterlilik uygulamalarını kurs bir eğitim kursu olarak düşünmeyin çünkü kayıt olunan kurslarda önce mesleki bilgiler öğretilir sonrasın da ise sınavlı veya sınavsız olarak kişiye kurs bitirme sertifikası ya da MEB onaylı sertifika verilir. Mesleki yeterlilik belgesi ise belgelendirme işlemlerinden çok farklıdır. Burada herhangi bir eğitim verilmeden sadece sınav yapılarak belge verilmektedir. Belge almak istediğiniz alanda konusunda uzman olan kişiler tarafından sizin iş ile alakalı bilginizi ölçerek bu belgeyi almayı hak edip, etmediğinize karar vermektedirler. Mesleki Yeterlilik Kurumu ülkemizin her köşesinde bu işlemleri gerçekleştirmesi için bir çok kuruma yetki vermiştir. Bu nedenle yapılması gereken ilk şey size en yakın bulunan noktada hangi kurumun belgelendirme hizmeti verdiğini bulmak ve ön başvuruyu yapmaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti Ne Kadar ?

Mesleki yeterlilik sertifika ücreti meslek dalının fiyatına ve modülüne göre değişiklik göstermektedir.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara