tr

Periyodik Test ve Kontrol

Periyodik Test ve Kontrol
29.09.2020
2.228

Periyodik Test ve Kontrol Nedir?

Periyodik test ve kontrol genel olarak işyerinde bulunan makine, alet ve edevatların belirli aralıklarla periyodik kontrol yönetmeliği şartlarına göre kontrol edilmesine denmektedir. Bu sayede aletlerin randımanları ve varsa eksiklikleri tespit edilerek normal hale getirilmesi için gerekli çalışmalar ve öneriler yapılır. Daha sonrasında işyeri eski çalışma düzenine dönebileceği için üretim performansı da doğal olarak artışa geçecektir.

Tıpkı arabaların belirli aralıklarla servise alınması gibi kullanım yılını uzatma ve olası risklerin önüne geçmek için yapılan çalışmalar bütünü periyodik kontrol olarak adlandırılabilir. Ülkemizde bu çalışmalar büyük işletmelerde düzenli bulunan kişiler tarafından daha sık olarak yapılsa da küçük işletmelerde en azından yasalarla belirtilen sıklıklarda yapılması zorunludur.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının 10. maddesinde de yer alan periyodik test ve kontrollerin yapılması işverenin sorumluluğundadır. Bu yüzden de işverenler iş ekipmanlarının ve aletlerinin güvenliğini belirli aralıklarla kontrol ettirmelidir. Ayrıca yapılan bu çalışmalar sonucunda denetimlerde bulunan eksiklikler ve yapılan düzeltmeler rapor tutularak arşivlenmelidir. Aksi taktirde devlet tarafından görevlendirilen teftiş memurları tarafından belgeler istendiğinde sorun çıkacaktır. Bu durumun yaşanmaması için periyodik test ve kontrollerin ardından raporlar gerçeği ve kopyası olacak şekilde ayrı ayrı muhafaza edilmelidir.

Eğer işveren tarafından periyodik test ve kontrol yapılmadı ise çalışanların ekipmanlar yüzünden yaralanması durumunda sorumlu işveren olarak belirlenebilir. Eğer periyodik sistem test çalışmaları yapılsaydı bu durum işçinin dikkatsizliği olarak belirtilebileceği için işveren sorumluluğundan çıkmış olacaktır.

Neden Periyodik Test ve Kontrol Yaptırmalıyız?

Periyodik test ve kontrollerin yapılması aynı ortam ölçümü yapılması kadar işyeri ekonomisinin korunması adına da oldukça önemlidir. Bazı işverenler bu testlerin masraflarından kaçınsa da test yapılmadığı için ortaya çıkan sonuçlar test masraflarından çok daha pahalıya patlayabilmektedir. Bu yüzden de periyodik test ve kontrolleri kesinlikle yaptırmalıyız. Söz konusu testlerin yapılmasındaki nedenlerden birisi de işyerinde ekipman performans ve durumlarının takip edilebilmesidir. Yapılacak test ve kontroller sonucunda işyerinde ekipmanlardaki eksiklikler daha rahat tespit edilip anında müdahale yapılabilir. Bu da doğrudan ekipman ömrünü uzatacaktır.

İmalat aşamasından sonra ekipmanların belirlenmiş çalışma şartları ve randımanlarına uyulması gerekmektedir. Uyulmadığı taktirde ekipmanlar daha kolay yıpranabileceği gibi, bu durum işyerinin ekonomisine de ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden de periyodik kontrol firmaları tarafından bu ekipmanların kontrol edilmesi tavsiye edilir. Kaza riskini en aza indirebilmek için önemli olan bu kontroller artık zaruri bir ihtiyaç haline gelmiştir. Sizler de işyerlerinizde periyodik test ve kontrol yaptırmak istiyorsanız firmamız ile iletişime geçebilir ve konu hakkında yardım alabilirsiniz.

Periyodik Test ve Kontrol

Periyodik Test ve Kontrollerin İşyerine Faydaları

Periyodik test ve kontrollerin işyerine faydaları birçok konuda azımsanmayacak derecede bulunur. Bunlardan ilki işyerinin ekonomisine olan faydadır. Yapılan test ve kontroller sayesinde ekipmanlar daha uzun süre performanslı bir şekilde kullanılabileceği için yeni ekipman masrafı doğmayacaktır. Bu durumun da doğrudan işyerinin ekonomisine katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz.

İşyerlerindeki kaza riskini en aza indirmek amacıyla periyodik test ve kontrol yaptırmak oldukça önemlidir. Aksi taktirde çalışanlarınız yapılmamış kontrollerden doğan arzalar nedeniyle yaralanabilir veya daha ciddi kazalar geçirebilirler. Bu durumda kontrol yaptırılmadığı için sorumluluk tamamen işverene ait olacaktır. Kaza yaşayan işçinin tüm masrafları işveren tarafından karşılanabileceği gibi gerek görüldüğünde cezai işlem dahi uygulanabilir.

Bu tarz durumların yaşanmaması için de küçük ama etkili periyodik çalışmaları kesinlikle yaptırmanız tavsiye edilir. İşyerini ülkemizdeki iş güvenliği ile birlikte yasal yükümlülüklere uygun hale getirmek adına zorunlu bir çalışma olan periyodik kontroller kesinlikle ertelenmemelidir. Bu sayede daha güvenli ve performanslı çalışan bir işyerine sahip olabilirsiniz.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara