tr

Diğer Sağlık Personeli

Bakanlıklar tarafından tehlike sınıfına göre üç kategoride yer alan iş yerlerinde çalışanların sağlıklarının kontrol altında tutulabilmesi adına diğer sağlık personeli belgesi olan sağlık personeli oldukça önemli bir yere sahiptir. İş yeri hekiminden sonra firma içerisinde çalışanların ruhsal ve fiziksel sağlıklarının denetimi için büyük rol oynamaktadır. Diğer sağlık personellerinin ülkemizde birçok iş yerinde aktif olarak çalıştıklarını görüyoruz. Ayrıca diğer sağlık personeli hizmeti alan firmalarda hekimlerin yükü de hafiflediği için denetimlerin düzeyi ve işyeri hekimi çalışma performansı artmaktadır. Bu yüzden de diğer sağlık personellerinin hekimlere yardımcı olarak çalıştırılması oldukça sağlıklı bir yöntem olmaktadır.

Diğer Sağlık Personeli Kimdir?

Sağlık Bakanlığı tarafından gerekli yetkilere donatılmış sağlık memurları, hemşireler ve acil tıp teknisyenleri diğer sağlık personeli sertifikası alarak görev yapabilirler. İşletmelerde işyeri hekiminden sonra işçilerin uygun şartlarda çalışabilmesi için gerekli denetimlerde yardımcı olan sağlık personelleri iş yerlerinde aktif olarak çalışmaktalar. Tehlikeli olarak belirtilen iş yerleri ise genellikle ağır makine ve kesici aletlerin kullanıldığı ortamlardan ibarettirler. Bu tarz iş yerlerinde çalışanların yaralanma ve iş kazası geçirme riskleri diğerlerine göre çok daha fazla olduğu için hekim ve yardımcı diğer sağlık personellerinin bulundurulması büyük önem arz etmektedir.

İş yerlerinde çalışanlara sağlık eğitimi vermek için de görevlendirilebilen diğer sağlık personelleri hekimlerin sağ kolu olarak da nitelendirilebilirler. Birçok görevde hekimin rolünü hafifletmek amacıyla hareket eden diğer sağlık personelleri iş yerlerinde aktif rol oynarlar. Ayrıca iş yerinin bakanlıklar tarafından belirlenmiş bazı sağlık koşulları bulunuyorsa bu denetim hekim ve diğer sağlık personeli tarafından yapılmaktadır.

Diğer Sağlık Personeli

Diğer Sağlık Personeli Bulundurma Zorunluluğu

Ülkemizde kesici ve delici alet kullanım oranının yüksek olduğu iş yerlerinde çalışan güvenliğinin sağlanması adına gerekli belgelerle donatılmış sağlık personellerinin bulundurulması zorunluluğu vardır. Bu personeller iş yeri hekimi, diğer sağlık personeli ve iş yeri hemşiresi olarak sıralanabilir. İş yeri hekiminden sonra firma içerisinde çalışanların sağlığından sorumlu olan isim diğer sağlık personelidir. Hekimin birkaç gün bulunmaması gibi durumlarda da yine sağlık personelleri rolleri geçici olarak devralarak gerekli kontrolleri yürütmekle hükümlüdür. Hekim iş yerine döndüğünde roller tekrardan kendisine devrolur ve sağlık personelleri de yardımcı rollerine devam ederler.

Çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlıklarının koruma altında tutulabilmesi adına oldukça önemli rol oynayan diğer sağlık personelleri zaman zaman eğitimler de verebilirler. İş yeri hemşiresi ile birlikte ortak bir şekilde yürütülebilecek bu eğitimlerde çalışanların uyması gereken sağlık kurallarından bahsedilir. Bu sayede daha bilinçli bir çalışma ortamının oluşması hedeflenmektedir. Yasalarla da zorunluluğu koruma altına alınan diğer sağlık personelleri özellikle tehlikeli statüsünde yer alan iş yerlerinde aktif rol oynayan sağlık elemanlarından birisidir.

İşyeri Hemşiresi

Diğer Sağlık Personeli (İşyeri Hemşiresi) Hizmeti

Uzun yıllardır sektörde aktif bir şekilde rol oynayan Engin OSGB, iş yeri hemşiresi ve diğer sağlık personeli hizmeti alanında da lider konumdadır. Firmaların bu yöndeki ihtiyaçları için vazgeçilmez konumunda olan firmamızla hemen sizler de iletişime geçerek gerekli yardımları alabilirsiniz. Bu sayede artık iş yerinizde çalışanlarınızın ruhsal ve fiziksel sağlığı kontrol altında tutularak iş performanslarının düşmesi engellenecektir.

Aile Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği müdürlüğü tarafından verilen gerekli izinlere sahip olan diğer sağlık personelleri ve iş yeri hemşiresi alanında yardım almak isteyenlere gerekli açıklamalar kısa sürede yapılmaktadır. Ayrıca bu hizmet gerekli bakanlıklar ve yasalar tarafından zorunlu kılındığı için iş yerlerinin bu yönde ihtiyaçları da her geçen gün artmaktadır. Gerekli sertifikalara sahip sağlık çalışanlarını bünyenize katmak için destekçiniz olan Engin OSGB ile hemen iletişime geçin ve siz de iş yerinizde sağlığı kontrol altına alın.

Sıkça Sorulan Sorular

Kimler Diğer Sağlık Personeli olabilir ?

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olup işyeri hemşireliği sertifikası alan herkes iş yeri hemşiresi olabilir.

İşyeri Hemşiresi Ücretleri Ne Kadar ?

Diğer sağlık personeli fiyatı meslek mensubu çalışanların ücretlerine göre belirlenmektedir.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara