tr

İş Güvenliği Eğitimi

Kampanya
İş Güvenliği Eğitimi
11.09.2020
13.394

Temel İş Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitimi, İşverenlerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri de şüphesiz personelinin can sağlığını koruması ve güvenli bir şekilde işlerini yapmalarını sağlayacak şartların sağlamasıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği her şeyden önce gelir. İşveren, İş yerinizde meslek hastalığı veya İş kazalarının yaşanmaması ve aynı zamanda üretim ve hizmetin zarar görmemesi için gereken önlemleri almalı veya aldırmalıdır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitimi sayesinde çalışanların, sağlığının korunması, korunma yöntemlerini öğrenmesi ve güvenli bir çalışma alanı sağlanması amaçlanır.

Personelin İş Sağlığı ve Güvenliği konularında bilgi sahibi olması sağlanarak, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sunmak, personele çalışma ortamından kaynaklanan veya oluşabilecek olan sağlık ve güvenlik tehlikelerine karşı korumak bu yerlerdeki hataları minimuma indirmek suretiyle ve daha güvenli çalışma ortamları için bilinçlendirmektir.

İş Güvenliği Eğitiminde Yasal Dayanak Nedir?

6331 Sayılı İşçi Sağlığı ve iş Güvenliği yasasının ve 25426 sayılı Çalışanların iş güvenliği ve işçi sağlığı Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik kuralları kapsamında tüm işverenler kendi çalışanlarına belgelenebilir iş sağlığı ve güvenliği sertifikası konularında İSG eğitimi verdirmek zorundadır.

Dikkat

Personele İş Güvenliği alanında eğitim verilmesi, tedbir alma süreçlerinin en önemli kısımlarından birini oluşturmaktadır.

6331 sayılı yasanın on yedinci maddesine göre, işveren, işçilerin iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine katılması ve tamamlamasını sağlamakla yükümlüdür demektedir. Tüm akademik, idari, beyaz yaka ve mavi yaka personeli kapsayacak olan eğitim aldırma sorumluluğu çerçevesinde uygulanacaktır. Bu eğitim özellikle; iş başı yapmadan önce örneklendirmek gerekirse özlük ile birlikte yapılması uygundur, çalışma alanı veya iş kolu değişikliğinde, kullanılan iş ekipmanının değişmesi hâlinde veya yeni bir teknolojik ekipman kullanılma durumunda verilecektir. İş güvenliği Eğitimi, değişebilen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak yenilenecek, gerektiğinde ve periyodik zamanlarda tekrarlanacaktır.

Lütfen talepleriniz için tıklayın.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ‘nin süresi nedir?

 • Çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde senede en az bir kez ve 16 saat
 • Tehlikeli sınıfta yer işletmelerde iki senede en az bir kez ve 12 saat
 • Az tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde üç senede en az bir kez ve 8 saat olarak düzenlenir.
İş sağlığı ve İş güvenliği eğitimleri artık online eğitim / İSG uzaktan eğitim olarak da alınabilmektedir.

Neler öğreneceksiniz?

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitiminde tehlike ve riskleri belirlerken hangi faktörlere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Tehlike ve Riskleri belirleyerek, olası risk seviyelerinin hesaplanması ve bunların değerlendirilmesini öğrenirsiniz. Konuyla ilgili kişisel gelişiminizi ve farkındalığınızı artırmış olursunuz ve daha güvenli çalışma ortamının oluşmasına katkıda bulunabilirsiniz.

İş Güvenliği Eğitim Konuları

Genel Konular

 • Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler
 • Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları
 • İşyeri temizliği ve düzeni
 • İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar

Sağlık Konuları

 • Meslek Hastalıklarının sebepleri
 • Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması
 • Biyolojik ve sosyal risk etmenleri
 • İlkyardım
 • Tütün ürünlerinin zararları ve pasif etkileri

Teknik Konular

 • Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri
 • Elle kaldırma ve taşıma
 • Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma
 • İş ekipmanlarının güvenli kullanımı
 • Ekranlı araçlarla çalışma
 • Elektrik tehlikeleri, riskleri ve önlemleri
 • İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,
 • Güvenlik ve sağlık işaretleri
 • Kişisel koruyucu donanım kullanımı
 • İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü
 • Tahliye ve kurtarma

Diğer Konular

İşçinin yaptığı işe özel yüksekte çalışma, kapalı ortamda çalışma, radyasyon riskinin bulunduğu ortamlarda çalışma, kaynakla çalışma, özel risk taşıyan ekipman ile çalışma, kanserojen maddelerin yol açtığı olası sağlık riskler etmenleri ve benzeri konulardan oluşmaktadır.

İş Güvenliği Eğitimi Sınav Yapılıyor mu?

Eğitim sonrası gireceğiniz Son Test’den en az 70 puan alma zorunluluğunuz vardır. 70 puan ve üzeri alan kursiyerler, sertifikalarını hemen beklemeden alabilirler.

İş Güvenliği Eğitimi Nereden Alınabilir ?

İş Sağlığı ve İş Güvenliği alanında en önemli konularından birini teşkil eden İSG Eğitimi, işe girişlerde ve çalışma sırasında İş Güvenliği Sertifikası nereden alınır, İSG Sertifikası nasıl alınır veya sertifika veren kurumlar sorularının cevabı oldukça merak edilen ve internette araştırılan bir konu olmaktadır. Personelin çalışacağı işyerinin isg katip sistemi üzerinde anlaşmalı olduğu OSGB ‘nin iş Güvenliği Uzmanı tarafından alınabilmektedir.

Özel Durumlar

Çalıştığı İşyerinden ayrılıp tekrar aynı veya farklı bir işletmede iş başı yapan bir personel altı ay ve üzeri uzun süre işten ayrı kalmış ise temel isg belgesi için eğitimi yenilenir.

İş Güvenliği Eğitimi ‘nin  Ücreti Nedir?

Temel İş Güvenliği Eğitimi, İşe Giriş Eğitimi, Temel İSG Eğitimleri bakanlık tarafından yetkilendirilmiş OSGB’lerden ücreti karşılığında alınabilmektedir.

İş Güvenliği Eğitimi

Online Eğitim Almak Mümkün Mü ?

Çalıştığınız İşletmenin isg-katip sistemi üzerinde anlaşmalı olduğu İş Güvenliği Firmasının Uzaktan eğitim platformu üzerinden alınabilmektedir.

Online eğitim için gerekli olan ekipmanlar

Aktif internet erişimi olan Akıllı cep telefonu, tablet veya bilgisayar.

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği online eğitimine kimler katılmalıdır?

Çalışan, İşçi, Personel
Mimarlar, mühendisler, tekniker, teknisyenler,
İlgili bölümlerde okuyan stajyer ve öğrenciler,
Departman yöneticileri,
Kendisini geliştirmek isteyen herkes

Engin OSGB İş Güvenliği Eğitimi gibi işçi sağlığı ve İş güvenliği belgesi konularında hizmetinizdedir. Mevcudumuzda bulunan İş Güvenliği Uzmanlarımız, Mühendislerimiz Temel İş Güvenliği Eğitimlerini mesleki ve etik sorumluluk bilinciyle çalışmaktadırlar.

  Aydınlatma Metni

  Sıkça Sorulan Sorular

  İş Güvenliği Sertifikası Ne Kadar ?

  İş güvenliği eğitimleri ve eğitim sertifikalarının ücretleri tehlike sınıfı yani eğitim süresine bağlı olarak değişmektedir.

  İş Güvenliği Sertifikası Geçerlilik Süresi ?

  Eğitim Sertifikanız aynı şartlar altında çok tehlikeli sınıf için 1 yıl, Tehlike sınıf için 2 yıl, Az tehlikeli sınıf için ise 3 yıl geçerli olmaktadır.

  İş Güvenliği Belgesi Nereden Alınır ?

  İş güvenliği eğitim belgeleri OSGB şirketleri tarafından verilmektedir.

  Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Soruları

  İş güvenliği uzmanı tarafından eğitim öncesinde ve sonrasında ölçme ve değerlendirme amacıyla soru havuzundan rastgele seçilen sorulardır.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Ne İşe Yarar

  Çalışanların hem kendi can sağlığı hemde iş güvenliği için bilgi sahibi olması gereken ve aynı zamanda iş yerinde çalışmak için zorunlu olan belgedir.

  İş Güvenliği Eğitimi Sunumu

  İş güvenliği uzmanı tarafından ilgili kanun ve yönetmeliklere göre hazırlanmış ve işletmeye özel olarak uyarlanabilen temel isg eğitim sunumudur.

  Whatsapp
  Hülya
  Hülya
  Merhaba 👋
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?
  Hemen Ara