tr

İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları

İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları
12.09.2020
1.828

İş Kazası Nedir?

Günümüzde artan iş kolları beraberinde çeşitli İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları getirmektedir. Bu nedenle insanların aklında iş kazası nedir ve nasıl yaşanır gibi sorular gelebiliyor. Öncelikle iş kazalarının büyük çoğunluğunun dikkatsizlikten kaynaklandığını hatırlatmak gereklidir. Kafasını işine tam olarak odaklandırmakta zorluk çeken kişiler iş kazası yaşayanlar arasında en büyük paya sahiptirler.

İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları bazı durumlarda dış etmenlere bağlı olabildiği için iş yerlerinde bu riskin azaltılması adına gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınmalıdır. Tüm tedbirlere rağmen yine de çalışanlar iş kazası yaşayarak yaralanabilirler. Bu durumlarda da iş yerlerinde bir hekim veya hemşire bulunması tehlikenin boyutunu önemli ölçüde azaltacaktır. İş kazası örneği olarak ise fabrikada çalışan işçinin ayağına sert bir cisim düşürmesi veya herhangi bir uzvunu makineye sıkıştırmasını verebiliriz. Bu tip İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları durumlarında gerekli ilk yardım sağlanarak sağlık ekiplerine en kısa sürede haber verilmelidir.

İnşaat sektöründe ölümle sonuçlanan iş kazalarının temel sebeplerinin araştırılması amacıyla 2013 ve 2017 senesi arasında yaşanmış olan 2578 ölümlü iş kazasına ilişkin SGK yapılan iş kazası bildirimleri incelenerek ölümlü kaza sebepleri ve yüzde oranları aşağıda yer almaktadır.

Yüksekten Düşme Kaynaklı
44.4%
Trafik ve iş Makinası Kazaları
17.8%
Sağlık Sorunları
10.4%
Elektrik Kazaları
6%
İş Ekipmanı Kaynaklı Kazaları
5%
Malzeme Kaynaklı Kazaları
4.3%
Kazı ve Toprak kayması kazaları
3.5%
Diğer sebepler
8.6%

İş Kazasının Önüne Geçmek

İş ve işçi sağlığı için büyük bir tehdit oluşturan İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları ne yazık ki ölüme kadar varabilmektedir. Bu yüzden de iş yerlerinde katı tedbirlerin alınması gereklidir. Bakanlıklar tarafından tehlikeli kategorilerde yer alan iş yerlerinde uygulanması gereken birçok tedbir belirlenmiştir. Bu tedbirlerin belirlenen süreler dahilinde uygulanmaması durumunda işverenleri ciddi cezalar bekleyebilir.

İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları önüne geçmek aslında birçok durumda mümkündür. Gerekli iş güvenliği ekipmanları ‘nın sağlanması durumunda iş kazaları büyük ölçüde engellenebilir. Ayrıca işçilerin bu konuda uzmanlar tarafından bilinçlendirilmesi de iş kazası oranını en aza indirecektir.

İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları

Meslek Hastalıkları Nedir?

İşçinin sürdürdüğü işte uzun zaman çalışması durumunda tekrarlanan hareketler veya hareketlerden dolayı oluşan rahatsızlıklara meslek hastalıkları denmektedir. Meslek hastalıkları fiziksel olabildiği kadar ruhsal olarak da ortaya çıkabilir.

Günümüzde sürekli büyüyen bir iş kolu olan bilgisayar ve yazılım alanı meslek hastalıkları barındıran iş kolları arasındadır. Bu işi yapan kişilerde genellikle göz rahatsızlıkları, bel ve boyun rahatsızlıkları bulunabilmektedir. Bunun yanında bilgisayarla uzun saatler, hatta gecenin ilerleyen saatlerine kadar uğraşan kişilerde bir süre sonra uyku problemleri nedeniyle ruhsal sıkıntılar da baş gösterebilir. Sinirlenme ve uyuyamama gibi ruhsal problemlerin çözülmesi için bir psikologdan destek alınması yararlı olacaktır. Bu sayede psikolojik ve ruhsal problemlerin üstesinden gelen kişiler çok daha verimli bir iş temposu yakalayabilirler.

Askeriyede uzun zamanlar çalışmış olan kişilerde görülebilen omuz rahatsızlıkları ve yine öfke kontrolü ile ilgili çeşitli sorunlar görülebildiğini hatırlatmak gerek.

iş kazası

Meslek Hastalıkları Önlenebilir mi?

Ülkemizde İş sağlığı sektöründe teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artık meslek hastalıkları büyük ölçüde önlenebilmektedir. Fiziksel meslek rahatsızlıkları için masaj ve bazı terapiler etki gösterebilir. Bunun dışında hastanede yapılacak bazı müdahale ve bilgilendirmelerle de kişilerin meslek hastalıklarına yakalanma riski en aza indirilmiş olur.

Teorik ve pratik olarak İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarını önlemek amacıyla bazı önlemler bulunmaktadır. Meslek hastalıkları konusunda verdiğimiz örneklerden birisi olan yazılımcılarda boyun ağrısı problemleri konusu düzgün bir oturuş pozisyonu ve kullanılacak bazı küçük yardımcı parçalarla büyük ölçüde engellenebilir. Bunun dışında yine yazılımcılarda ve bilgisayarla çok uğraşan kişilerde görülen göz rahatsızlıkları da bir noktaya kadar önlenebilir durumdadır. Bunun için uygun bilgisayar monitörleri ve bunun için özel olarak üretilmiş gözlükler tercihler edilerek risk en aza indirilebilir. Aksi bir durumda bilgisayar başında saatler geçirildiği için gözlerde kuruluk ve benzeri sorunlar baş göstermeye başlayacaktır.

Ülkemizde her geçen gün güncellenen yönetmelik ve yasalarla birlikte iş kazası ve meslek hastalıkları konusunda önlemler alınmaktadır. Ancak bu önlemlerin uygulanması noktası biraz da işverene bağlı olduğu için gerekli tedbirlerin alındığından emin olmanız gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

İş Kazası Nedir?

İşletmede çalışma esnasında veya işyerinin servisi ile işe gidip gelirken yaşanan tüm kazalardır.

Meslek Hastalığı Nedir?

Bir mesleği icra ederken yapılan iş veya çalışma şartlarından kaynaklanan çalışan sağlığının bozulmasından oluşan hastalıklara denir.

Meslek Hastalığı Tanısı Nasıl Konur ?

İşyeri hekimi tarafından yapılan kontroller neticesinde hekimin tespitleri doğrultusunda çalışanın meslek hastalıkları hastanesine sevki ile tanı konulmaktadır.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara