tr

Cam Sanayi İş Güvenliği

Cam Sanayi İş Güvenliği
30.06.2021
4.018

Cam Sanayi İş Güvenliği

Cam sanayi sektörü günümüz dünyası için son derece önem arz etmektedir. Çünkü cam ve camdan üretilen birçok ürün insan hayatının merkezinde yer almayı başarmış ve bu sayede insanların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bununla birlikte insanlar cam sanayi sektörüne oldukça önem vermektedir. Çünkü cam sanayi aynı zamanda güvenliği de temsil eder araba camı ev camı gibi camlar ve pencereler insanların evlerinin arabalarının ya da kendi canlarının güvenliğini sağlamaktadır. Aynı zamanda insanların kullandığı ve insanlar için hayati bir önem taşıyan neredeyse her ürün camdan yapılmıştır. Bu sebeple cam sanayi insanlar için oldukça önem taşımakta ve bununla birlikte bu cam sanayi sektörüne Türkiye’de oldukça büyük yatırımlar gerçekleştirilmektedir. Bunun için bu sektör insanların vazgeçilmezidir.

Cam Sanayi İş Güvenliği
Cam Sanayi İş Güvenliği

Cam Sanayi İş Sağlığı ve Güvenliği

Güvenlik kavramı, cam endüstrisi ile uğraşan her şirketin ön saflarında yer alır. Bu nedenle bu firmalar iş sağlığı ve güvenliği firmalarının görüşlerine katılıyor ve burada iş güvenliği uzmanları görevlendiriyor. Şirketin departmanından bağımsız olarak, güvenlik uzmanları birçok olası güvenlik açığını tespit edecek ve bunların ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Bununla birlikte, sağlık olayları da önemli kavramlar olarak adlandırılır. Özellikle pandemi sürecini insan hayatına dahil etme sürecinde insanlar sağlığın onlar için önemini anlamışlardır. Sonuç olarak, neredeyse her şirket geçmişten beri işyeri hekimleri görevlendirme işlemi yapıyor. Her halükârda bu, doktor müdahalesini daha hızlı almak olarak görülebilir.

Ayrıca özellikle cam sektöründe birçok acil durum ortaya çıkabilir. Bu nedenle böyle bir acil durumda şirket, acil duruma müdahale etmesi için diğer sağlık personelini görevlendirecektir. Bu sürecin temel nedeni, olası acil durumlara her zaman hızlı ve doğru yanıt vermektir.

Ancak birçok firma halen iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Bu gerekli bir hizmet olmasına rağmen pek çok firma bu hizmetin gerekliliğini henüz kavrayamamıştır. Bu sebeple bu gibi firmalar iş güvenliği ve sağlığı şirketleri ile iletişim kurarak bu anlamda iş güvenliği danışmanlık hizmeti alabilirler. Bu hizmet sadece bu durumu anlama sürecini hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda şirketin sorunu anlamasını da sağlar. Ancak bu hizmet, herhangi bir olay meydana geldiğinde iş alanında güvenliği sağlamak için çok gerekli bir hizmettir. Bu hizmet aracılığıyla, herhangi bir olay meydana geldiğinde davranış hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Özellikle cam sektöründe birçok kimyasal kullanılmaktadır. Bu kimyasallardan bazıları kötüye kullanım nedeniyle patlayıcıdır. Dolayısıyla firma bu durumla karşılaşma ihtimalini göz önünde bulunduracak, patlamadan korunma dokümanı dolduracak ve bu duruma daha hızlı müdahale edecektir. Bununla birlikte, bu belgeyi doldurmak, şirketlerin olası parlama davranışlarına yanıt vermesine ve daha hızlı ve daha net bir çözüm sağlamasına da yardımcı olabilir. Bu çözüme ek olarak, insanlar potansiyel olarak kaotik bir ortamda nasıl davranmalı ve bu durumda olaylarla nasıl başa çıkmalı. Bilgili ve iyi eğitimli insanlar olurlar.

Cam Sanayi İş Güvenliği
Cam Sanayi İş Güvenliği

Cam Sanayi Risk Analizi

Her sektör gibi cam sanayi sektöründe de risk analizi çok önemlidir. Herhangi bir zamanda olabilecek herhangi bir durum riskler getirir. İki tehlike var. Bunlar; genel tehlikeler ve özel tehlikeler olarak adlandırılır. Bu tehlikeleri önlemek için büyük tehlikeler oluşturan bu tehlikeler için risk değerlendirme yapılarak bu tehlikelere karşı gerekli tüm önlemler alınmalıdır.

Cam Sanayi Genel Tehlikeler

 • Yangın
 • Elektrik
 • Termal konfor şartlarının olmaması
 • Ergonomi,
 • Toz
 • Gürültü
 • Titreşim
 • Yetersiz aydınlatma
 • İş hijyeni
 • Kaygan zemin
 • Makine ve ekipmanların bakımsız ve koruyucusuz olması
 • Basınçlı ekipman bakımlarının olmaması
 • El aletleri

Cam Sanayi Özel Tehlikeler

 • Cam kırılmaları
 • Kırık cam kesikleri
 • Batma
 • Cam veya diğer malzemelerin çalışanın üzerine düşmesi
 • Camın patlaması sonucu cam parçalarının etrafa yayılması
 • Yüksekten düşme
Cam Sanayi İş Güvenliği
Cam Sanayi İş Güvenliği

Cam Sanayi İş Güvenliği Eğitimi

Her departman gibi mesleki eğitim de cam sanayi endüstrisinde son derece gerekli bir sistemdir. Çünkü eğitim, insanların günün her saatinde ihtiyaç duyduğu bir şey. Eğitim sayesinde belirli olayların üstesinden gelmek daha kolay hale gelir. Bu sebeple özellikle firmalar için iş güvenliği eğitimi verilmektedir.

Bu eğitimler iş güvenliği ve sağlığı şirketleri tarafından yapılır ve bu eğitimlerin sonunda bu eğitimi başarı ile tamamlayan kişi ya da firmalar iş güvenliği sertifikasını almaya hak kazanırlar. Bahsedilen bu mesleki eğitimler ise birçok farklı şekilde insanın karşısına çıkar. Sadece bir tane güvenlik eğitimi bulunmamaktadır. Bu eğitimler; yüksekte çalışma eğitimi, ilkyardım eğitimi ve acil durum eğitimi olarak sayılabilir ve bu eğitimler firmalara verilmektedir.

Cam Sanayi Mesleki Yeterlilik Eğitimleri

 • 18UY0355-3 Cam Kesim Elemanı Belgesi
 • 18UY0356-4 Endüstriyel Cam Isıl İşlem Elemanı Belgesi
 • 18UY0357-4 Endüstriyel Cam İşleme Elemanı Belgesi
 • 18UY0358-4 Endüstriyel Cam Kesim Elemanı Belgesi
 • 18UY0359-3 Endüstriyel Yalıtım Camı Üretim Elemanı Belgesi

Cam Sanayi Mesleki Eğitimleri

 • Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Endüstriyel Cam Sertifikası
Cam Sanayi İş Güvenliği
Cam Sanayi İş Güvenliği

Cam Sanayi Sağlık Raporu

İşi tamamlamak için, işi tamamlamak için yeterli bir seviyeyi korumalısınız. Bu yetenek herhangi bir şekilde söylenebilir. Bir iş için eğitim, deneyim ve sağlık yeterlidir, bu da bu işe girme olasılığını artırır. Sağlık açısından firmalar, özellikle işe alım konusunda işe uygun olup olmadıklarına dikkat etmelidir. Bu nedenle, özellikle otomotiv sektöründeki işler için herhangi bir iş başvurusu için işe giriş sağlık raporu alınması son derece önemlidir. Rapora göre işin yeterince sağlıklı olup olmadığı belirlenir Raporun alınabilmesi için işe giriş muayene formu doldurulması gerekir.

Cam Sanayi Kişisel Koruyucu Donanım

Günümüzde kişisel korunma, özellikle cam endüstrisinde son derece önemli hale geldi. Bu nedenle koruma sürecine dikkat edilmeli, bu anlamda ciddi çabalarla iyi korunmalıdır. Bu sebeple KKD elemanlarına tahsis edilen kişisel koruyucu donanımların son derece iyi ve kaliteli ürünler olması gerekir. Bu sayede bu personel kolaylıkla kişisel ve şirket korumasını sağlayabilir. Bu sebeple bu elemanlara verilen kişisel koruma ekipmanlarına oldukça dikkat edilmeli ve bu anlamda hatırı sayılır bir bütçe ayrılmalıdır.

Cam Sanayi Kullanılması Gereken KKD Listesi

 • Eldiven
 • Baret
 • Çelik burunlu iş ayakkabısı
 • Gözlük
 • Yüz siperi
 • Maske
 • Paraşüt tipi emniyet kemeri

Cam Sanayi OSGB Hizmetleri

Sektörden bağımsız olarak şirketler ve personel her an felaket yaşayabilir. Bu felaketlere insan yapımı veya doğal afetler denir, bu nedenle bunlarla başa çıkmak hayati önem taşır. Nedeni, şirketin bu durumu iyi idare edebilmesi, yani şirketin bu işi daha uzun yıllar devam ettirebileceği, dolayısıyla tatbikat planlaması ve uygulaması konması gerektiği anlamına gelir.

Düzenlemeler, her şirket için önemli bir olguyu temsil eder. Özellikle cam sektöründe pek çok açıklama var. Bununla birlikte, her şirketin kendi hazırlık talimatları vardır. Bu talimatlar firmaların olası ters bir durumda bu durumla iyi baş etmesini sağlar ve bu sebeple iş güvenliği talimatlarının hazırlanması işlemi gerekli bir işlemdir.

Yönetmelikler yalnızca devlet kurumlarında görünmez. İster özel bir kuruluş ister bir devlet kurumu olsun, her kuruluşun bu düzenlemeye ihtiyacı vardır. Dolayısıyla kaotik ortam içeride herhangi bir kaosa neden olmayacağından, iç yönetmelik hazırlanması işlemi gerçekleştirilmeli ve bu yönetmeliklere her an uyulmalı ve uyulması sağlanmalıdır.

Her departmanın güvenlik ve sağlık hizmetleri sağlamaya devam etmesini sağlamak önemlidir. Ancak bu süreçlerin sağlanmasının yanı sıra bu işlemlerin kontrolü de oldukça önemlidir. Bu nedenle bir iş sağlığı ve güvenliği şirketinden ortam ölçümleri hizmetleri alınarak, her zaman periyodik kontrol hizmeti işleminden yararlanılabilir. Kontrol hizmetleri her açıdan şirketleri son derece rahatlatacak bir sistemdir.

Bu sistem sayesinde şirket içerisinde kurulan güvenlik ve sağlık hizmetleri son derece kolay bir şekilde kontrol edilebilir. Bunun yanı sıra aynı zamanda ise bu hizmet, olası bir kaotik durum halinde bu kaotik durumun oldukça kolay bir şekilde kontrol altına alınarak kaotik ortamın büyümesini ve yayılmasını engeller. Bu sebeple neredeyse her firma bu hizmeti mutlaka kullanmalıdır ki firmaların neredeyse hepsi bu hizmeti kullanmakta ve oldukça memnundur.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara