tr

Restoran iş güvenliği

Restoran iş güvenliği
15.06.2021
5.443

Restoran iş güvenliği

Her gün değişen ve dönüşen dünya şartlarında ve özellikle pandemi sürecinde, gıda sektörü son derece önemli bir hale geldi. Pandemi süreci ile birlikte tüketilen gıdalar insanlar için oldukça önemli bir konuma geldi. Daha önceleri hiç önem verilmeyen bazı gıdalar günümüzde insanların vazgeçilmezi olmuş durumda. Bu sebeple ise günümüzde gıda üretimi ve satışı yapan sektörde hizmet veren restoran ve kafe gibi mekanların sayısı da her geçen gün artıyor.

Bunun yanı sıra bu sektörün güvenliği de oldukça önemli bir hale geldi. Güvenlik anlamında restoran ve kafe iş güvenliği için sürekli olarak sağlık ve güvenliğinin güvence altına alınması son derece önemli bir durum. Bu sebeple ise iş sağlığı ve güvenliği şirketleri bu alanda inanılmaz çabalar sarf ederek çok iyi bir şekilde hizmet vermek amacıyla var gücüyle çalışıyor.

Restoran iş güvenliği
Restoran iş güvenliği

Restoran Kafe İş Sağlığı ve Güvenliği

Günümüz şartları gıda üretimi ve satışı yapan yerleri oldukça önemli bir konuma taşıdı. Bununla birlikte oldukça artan bu önem beraberinde zaten her zaman var olan rekabet ortamını daha fazla ortaya çıkardı. Bunun sonucunda ise bu rekabet piyasasında tutunabilmek ve bu piyasada varlığını daim edebilmek adına şirketler birçok farklı politika izlemeye başladı. Özellikle firmaların sağlık ve güvenlik açısından her zaman en üst seviyede olması oldukça önemli bir durum haline gelirken, böyle olması hem müşteri hem çalışan hem de patron tarafından sevildi. Bu sebeple ise birçok iş sağlığı ve güvenliği şirketi hizmet vermektedir. Özellikle son derece ön planda olan restoran iş güvenliğinin sağlanabilmesi için bu sektörde mutlaka gerekli olan iş güvenliği uzmanları görevlendirme gibi işlemleri üstlenen bu şirketler insanlar ve firmalar için sürekli olarak hizmet sağlamaktadır.

Bununla birlikte, restoran ve kafe gibi gıda sektörünün öncüsü haline gelmiş firmalar için sadece ve sadece güvenlik önemli değildir. Bu gibi firmalarda iş kazaları yaşanma riski de oldukça fazladır. Bu sebeple, restoran ve kafe gibi firmalarda sağlık personeli görevlendirmesi yapılması son derece doğru bir davranış olacaktır. Herhangi bir iş kazası durumunda olaya oldukça hızlı bir şekilde müdahale etmek ve bunun sonucunda ilk yardımı hemen gerçekleştirmek adına iş yeri hekimi görevlendirmesi oldukça önem arz etmektedir. Çünkü restoran ve kafe gibi mekanlarda iş kazası riski diğer sektörlere göre biraz daha fazladır.

Restoran iş güvenliği
Restoran iş güvenliği

Gelişen ve değişen bir dünyada iş sağlığı ve güvenliği büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda özellikle restoran ve kafelerde sağlık ve güvenlik her alanda büyük önem taşımaktadır. Gıda sektöründe öncü restoran ve kafe olsun, ister iş sağlığı ve güvenliğini sağlayan bir firma olsun, bu sağlık ve güvenliğin her zaman güncel tutulması için var gücü ile çalışmalıdır. Bununla birlikte iş sağlığı ve güvenliği şirketleri bu restoran kafeleri güvenlik ve sağlık açısından sürekli olarak güncel ve aktif tutmaktadır. Bunu ise iş güvenliği danışmanlık hizmeti ile sağlamaktadır. Bu hizmet sayesinde sürekli olarak sağlık ve güvenlik aktiviteleri güncel ve aktif bir şekilde yürütülür.

Özellikle restoran kafelerde bazı acil durumlar söz konusu olabilir. Restoran kafelerin mutfaklarında ya da ön tarafında yaşanma ihtimali olan bütün olayları dikkate alarak ona göre hareket edilmesi gerekir ve bu şekilde bir güvenlik ve sağlık ağı kurulur. Özellikle mutfak bölümünde sürekli olarak tüp gibi patlayıcı maddelerin kullanılması gibi durumlar sonucunda patlamalar meydana gelebilir ve bu gibi durumlarda olaylara daha hızlı müdahale etmek adına patlamadan korunma dokümanı oluşturulmalıdır.

Restoran Risk Analizi

Her sektörde olduğu gibi özellikle gıda sektörünün öncüsü konumuna gelmiş olan restoran kafelerde risklerin önceden tespit edilmesi ve buna göre önlemler alınması son derece önem arz etmektedir. Bu sebeple bu anlamda iş güvenliği ve sağlığı gibi şirketlerle çalışılması gerekir. Bu şirketler ekiplerinde genel tehlikeler ya da özel tehlikeler tespit edilerek, bunun sonucunda ortaya çıkabilecek risklerin değerlendirilmesi işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemin hemen arsından ise risk analizi yapılarak risklere daha önceden hazırlıklı olmak adına birçok önlem alınabilmesinin ilk adımı atılmış olur. Bunun ardından önlemlerin hemen alınması ise oldukça önemlidir. Bu sebeple birçok firma bu duruma son derece önem vermekte ve bu işlemi itina ile uygulamaktadır.

Restoran iş güvenliği
Restoran iş güvenliği

Restoran Kafe Genel Tehlikeler

 • Yangın, elektrik
 • Kaygan zemin

Restoran Kafe Özel Tehlikeler

 • Çalışanların hijyen kurallarına uymaması
 • Çalışma ortamının temiz olmaması
 • Bakteri oluşumu
 • Çalışanların enfeksiyon kapması
 • Bulaşıcı hastalık
 • Temizliği yapılmamış tabak, çatal, kaşık, bıçak, bardak kullanılması, temizlenmemiş yağlı tencere, tava kullanılması
 • Çalışma alanlarında haşere olması
 • Uygun şekilde muhafaza edilmeyen gıda maddeleri
 • Zehirlenme
Restoran iş güvenliği
Restoran iş güvenliği

Restoran İş Güvenliği Eğitimi

Eğitim denilen olay sadece okullar için değil her çalışma sektörü içinde oldukça önem arz etmektedir. Bunun sebebi ise birçok zorluğun altından en kolay nasıl kalkılabileceğini daha önceden kestirerek bu ağırlığın ya altına girmemek ya da mecburen girilmesi durumunda bu ağırlığın altından son derece başarılı bir şekilde kalkmaktır. Bu eğitimler firmalar için iş güvenliği ve sağlığı şirketleri tarafından sağlanır ve bu eğitimlere genellikle mesleki eğitimler adı verilir. Bu eğitimler son derece önemlidir. Bu sebeple çok dikkatli bir şekilde eğitim verilmeli ve eğitim alınmalıdır. Öncelikle restoran iş güvenliği eğitimi kafeler için oldukça önemlidir. Bunun sebebi ise her an bir olay olma ihtimalidir. Bununla birlikte bu eğitimlerin yanı sıra eğitimlerin başarı ile tamamlanması durumunda iş güvenliği sertifikası alınır. Her ne kadar gıda sektöründe oldukça kullanılmasa da yüksekte çalışma eğitimi de oldukça önemlidir. Bununla birlikte ilkyardım eğitimi ve herhangi bir acil durum karşısında olaya en doğru şekilde müdahale etmek için acil durum eğitimi verilir.

Restoranlarda Kafe MYK Eğitimleri

 • 13UY0182-4 Aşçı belgesi
 • 13UY0181-3 dönerci belgesi
 • 13UY0180-3 Kebapçı belgesi
 • 13UY0179-3 pideci belgesi
 • 12UY0093-2 servis görevlisi belgesi
 • 12UY0093-3 servis görevlisi belgesi
 • 12UY0093-4 servis görevlisi belgesi
 • 12UY0095-5 servis yöneticisi belgesi
 • 19MY0006-2 bulaşık yıkayıcısı belgesi

Restoran ve Kafelerde MEB Eğitimleri

 • hijyen belgesi Sertifikası
 • Pide Yapımı Sertifikası
 • Döner Hazırlama Sertifikası
 • Servis Komisi Sertifikası
Kafe iş güvenliği
Kafe iş güvenliği

Restoranlarda Sağlık Raporu

Restoran kafelerde çalışmak kolay bir iş değildir. Bu sebeple bu iş yerinde çalışmak için bazı belgelere ihtiyaç vardır. Bu belgelerin başında işe giriş sağlık raporu gelir. Bu rapor işte çalışacak olan kişinin bu işte çalışmak için sağlık açısından yeterli olup olmadığını ve işlerde bir sorun olup olmayacağını gösterir. Bunun yanı sıra bu belgeyi almak için gerekli olan kurumlara gidip işe giriş muayene formu doldurulması gerekmektedir.

Restoran kişisel koruyucu donanım

KKD elemanları son günlerde insanların gözdesi haline gelmiş olan kafe iş güvenliği açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple bu kişilerin eşyalarının da oldukça iyi ve kaliteli olması gerekir. Kişisel koruyucu donanım ürünlerinin son derece kaliteli ürünler olması demek kişisel koruyu ekipman ürünlerini kullanacak olan kişilerinin hem kendilerini hem diğer insanları hem de restoran kafeyi son derece etkili bir şekilde korumasına olanak sağlar. Fakat tam tersi durumlarda koruma olaylarında sorunlar ortaya çıkabilir ve bu işlem yerine getirilemeyebilir.

Restoran ve Kafelerde KKD

 • Eldiven
 • Bone
 • Maske
 • Önlük
 • İş elbisesi
Kafe iş güvenliği
Kafe iş güvenliği

Restoranlarda OSGB Hizmetleri

Herhangi bir felaket yaşanma durumu her zaman vardır ve bu felaketlerin en küçük zararla atlatılması gerekmektedir. Bu sebeple bu beşerî ya da doğal olan herhangi felaketlere her zaman hazırlıklı olmak ve en iyi şekilde bunu karşılamak gerekir. Bu sebeple tatbikat planlaması ve uygulaması önemlidir. Talimatlar her zaman önemlidir. Bu talimatlar insanların felaket anında ne yapması gerektiğini anlatır ve her firmada bulunmalıdır. Bu sebeple iş güvenliği talimatlarının hazırlanması mutlaka zorunludur.

Yönetmelik denilen şey uyulması gereken kuralları içinde barındırır. Herhangi bir durum karşısında ya da normal zamanlarda bir kaos yaşanmaması adına yönetmelikler gereklidir. Bu sebeple her firma tarafından iç yönetmeliğin hazırlanması işlemi yapılmalıdır. Aynı zamanda güvenliği sağlarken bu güvenliğin kontrolü de önemlidir. Bu kontrol için ise periyodik kontrol hizmetinden yararlanılmalı ve bu kontroller sonucunda ise ortam ölçümleri hizmeti sağlanmalıdır.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara