tr

İş Güvenliği Talimatı

İş Güvenliği Talimatı
29.09.2020
3.307

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Talimatı Nedir?

İş güvenliği talimatı için o iş yerinde uyulması gereken kurallar bütünü diyebiliriz. Kısaca bu şekilde belirteceğimiz kurallar sayesinde işçinin ve işyerinin güvenliği kurallarca güvence altına alınmaktadır. Bu talimatlar gerekiyorsa tabelalar ve uyarıcı notlar şeklinde işyerinin görülebilecek alanlarına asılabilir. Buna örnek olarak ise inşaatlardaki baret ve benzeri uyarıları gösterebiliriz. Tüm bu uyarılar iş sağlığı ve iş güvenliği talimatı çatısı altında toplanmaktadır.

Genel kurallarına baktığımızda bu talimatlar doğrultusunda işçilerden bu kuralları okumaları ve kati suretle uymaları gerektikleri belirtilir. İşyerinde yapılan değişiklik ve geliştirmelere göre bazı dönemlerde bu duyurular yazılı veya sözlü olarak işçilere duyurulabilir. Örneğin işyerine tehlikeli olabilecek nitelikte bir makine geldiği zaman makine etrafına bu alanda uyulması gereken kurallar asılabilir. Bu sayede işçiler o alanda uyması gereken kuralları bilecek ve bu kurallara uymadıkları taktirde sorumluluğun kendilerinde olduklarını kabullenmiş olacaklardır.

İş sağlığı ve iş güvenliği talimatı işçilere duyurabilmek adına işyerinin çeşitli yerlerine bilgilendirici ve duyurucu olması için yazılı, işaretli veya sesli olarak yerleştirebiliriz. İş yerlerinde en sık kullanılan uyarıcılar yazılı ve işaretli olarak duvarlara asılan türlerdir. Ancak işyeri büyüdüğünde ışıklı ve sesli uyarıcıların da yerleştirilmeye başlandığını görüyoruz. Bu uyarıcılar hem daha akılda kalıcı, hem de daha çok kitleye erişebilmek adına işlemleri kısalttığı için de oldukça mantıklıdır.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Talimatı Amacı

İş sağlığı ve iş güvenliği talimatı amacı iş yerinde uyulması gereken kuralları işçilere doğru bir şekilde aktarılmasının sağlanmasıdır. Bu sayede hem iş düzeninin aksaması engellenecek, hem de işçilerin güvenli bir şekilde çalışması sağlanabilecektir. Ayrıca olası bir kazanın yaşanması riski de bu talimatlar ile birlikte en aza indirilebilir. İşçiler bu talimatlara uyması gerektiği yerde uymamasından dolayı bir kaza yaşarsa durumu kendi sorumluluğunda kabullenecektir. Kısacası bu talimatların iş yerlerinde tüm güvenli sınırları oluşturduğunu söyleyebiliriz.

İşyerinde gerçekleşebilecek tüm kaza ve beklenmedik durumların önlenmesi veya gerçekleşse dahi şiddetinin azaltılması iş sağlığı ve güvenliği talimatlarına bağlıdır. İşçiler herhangi bir kaza yaşanmaması için üstlerine düşen tüm yükümlülüklerin bilincinde olacağı için kaza yaşanma olasılığı otomatikman düşecektir. Bu yükümlülüklerin hatırlatılması ve uyarıcı işlevi görmesi için de çalışma sahalarının çeşitli alanlarına tabelalar asılmalıdır. Yazılı, ışıklı veya sesli gibi türlere sahip olabilen bu hatırlatıcılar sayesinde iş düzeni daha rahat bir şekilde kontrol altına alınabilir. İşveren için de oldukça iyi olan bu durumun korunması için talimatlar en doğru şekilde ve profesyonel OSGB iş güvenliği uzmanı tarafından hazırlanmalıdır.

İş Güvenliği Talimatı

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Talimatları Nasıl Hazırlanır?

İş sağlığı ve iş güvenliği talimatı hazırlanmadan önce işyerinde ortaya çıkabilecek tüm tehlikelerin belirlenmesi gerekmektedir. Kısaca İSG talimatları diyebileceğimiz bu talimatların ana kaynakları doğru bir şekilde belirlenebilirse otomatikman doğabilecek sorunların da önüne geçebilmek mümkündür. Bunun için de işyeri güvenliği uzmanları ve varsa işyeri hekimi tarafından gerekli incelemeler yapılmalı. Daha sonrasında ise yönetmeliklere ve şirketin iş güvenliği kurallarına uygun bir talimatlar bütünlüğü hazırlanmaya başlanabilir.

İşyerinde tehlike kaynaklarının söz konusu İş Güvenliği Talimatı hazırlamak için ilk adım olduğundan bahsetmiştik. İSG talimat veya talimatlarını hazırlayacak kişiler tehlike kaynaklarının bulunduğu alana uyarıcılar yerleştirerek bu riski en aza indirmelidirler. Örneğin bir marangoz atölyesinde yangın ile ilgili uyarıların ve talimatların yer aldığı bir görsel hazırlamak riske karşı çalışanları uyaracaktır. Buna bağlı olarak da gerekli kurallara uyan çalışanların bu gayreti iş sağlığı ve iş güvenliğini en üste taşıyabilir.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara