tr

Kuaför İş Güvenliği

Kuaför İş Güvenliği
04.03.2021
10.725

Kuaför İş Güvenliği

Günümüzde kuaförlük son derece önemli bir meslektir. Sürekli olarak delici ve kesici aletlerle iç içe olunması ve sürekli olarak kullanılması ise bir güvenlik ve sağlık riski taşımaktadır. Her ne kadar kuaförler bu anlamda uzun eğitimler alıp profesyonelleşmiş de olsalar en ufak bir hata bile bu gibi durumlarla insan hayatını tehdit edebilir bir duruma gelmektedir. Bu sebeple kuaförlük mesleğinde bu anlamda dikkatli olunmalıdır. Bunun dışında bu sektör için iş sağlığı ve güvenliği şirketleri de eğitimler vermektedir.

Ayrıca bölümün güvenliği çok önemli hale geldi. Güvenlik açısından berber dükkânı gibi yerlerin sağlık ve güvenliğinin sağlanması  oldukça önem arz etmektedir. Buna bağlı olarak iş sağlığı ve güvenliği hizmeti veren firmalar bu alanda inanılmaz çalışmalar yaparak kaliteli hizmet sunma çabası içindedir.

Kuaför İş Güvenliği
Kuaför İş Güvenliği

Kuaför İş Sağlığı ve Güvenliği

Günümüz koşulları, kuaförlük sektöründe faaliyet gösteren yerleri çok önemli kılmaktadır. Bununla birlikte, bu artan önem, her zaman var olan rekabet ortamının daha fazlasını ortaya çıkarmaktadır. Sonuç olarak, şirket bu son derece rekabetçi pazarda kalmak ve kalmak için birçok farklı politika izlemeye başladı.

Şirketi sağlık ve güvenliğin en üst düzeyde tutması çok önemli hale gelse de müşteriler, çalışanlar ve patronlar onu seviyor. Bu nedenle birçok iş sağlığı ve güvenliği şirketi hizmet vermektedir. Özellikle son derece ön planda olan kuaför sektöründe mutlaka gerekli olan iş güvenliği uzmanları görevlendirme gibi işlemleri üstlenen bu şirketler insanlar ve firmalar için sürekli olarak hizmet sağlamaktadır.

Bununla birlikte, güvenlik sadece kuaför gibi sektörde öncü olmuş şirketler için önemli değildir. Bu tür şirketlerde iş kazası riski de yüksektir. Bu sebeple, kuaförlük yapan firmalarda sağlık personeli görevlendirmesi yapılması son derece doğru bir davranış olacaktır. Herhangi bir iş kazası durumunda olaya oldukça hızlı bir şekilde müdahale etmek ve bunun sonucunda ilk yardımı hemen gerçekleştirmek adına iş yeri hekimi görevlendirmesi oldukça önem arz etmektedir. Çünkü kuaför gibi mekanlarda iş kazası riski diğer sektörlere göre biraz daha fazladır.

Gelişen ve değişen dünyada iş sağlığı ve güvenliği büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda sağlık ve güvenlik başta kuaför olmak üzere tüm alanlarda büyük önem taşımaktadır. İş sağlığı ve güvenliğini sağlayan şirketler, her zaman en son sağlık ve güvenliği sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yapmalıdır. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği firmaları bu berberleri güvenlik ve sağlık açısından sürekli güncel ve aktif tutmaktadır. Bunu ise iş güvenliği danışmanlık hizmeti ile sağlamaktadır. Bu hizmet sayesinde sürekli olarak sağlık ve güvenlik aktiviteleri güncel ve aktif bir şekilde yürütülür.

Özellikle kuaförlerde bazı acil durumlar olabilir. Kuaförün arkasında veya önünde meydana gelebilecek tüm olası olayları dikkate alarak gerekli önlemleri almak ve bu şekilde bir güvenlik ve sağlık ağı kurmak gerekir. Özellikle arka bölümünde sürekli olarak tüp gibi patlayıcı maddelerin kullanılması gibi durumlar sonucunda patlamalar meydana gelebilir ve bu gibi durumlarda olaylara daha hızlı müdahale etmek adına patlamadan korunma dokümanı oluşturulmalıdır.

Kuaför İş Güvenliği
Kuaför İş Güvenliği

Kuaför Risk Analizi

Her bölümde olduğu gibi bu alanda da öncü olan kuaförlerin riskleri önceden belirlemesi ve buna uygun önleyici tedbirleri alması son derece önemlidir. Bu nedenle bu anlamda iş sağlığı ve güvenliği gibi firmalarla iş birliği yapmak gerekmektedir. Bu şirketler ekiplerinde genel tehlikeler ya da özel tehlikeler tespit edilerek, bunun sonucunda ortaya çıkabilecek risklerin değerlendirilmesi işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemin hemen arsından ise risk analizi yapılarak risklere daha önceden hazırlıklı olmak adına birçok önlem alınabilmesinin ilk adımı atılmış olur.

Bundan sonra acil önlem almak çok önemli. Bu nedenle birçok firma bu durumu çok ciddiye almakta ve bu süreci dikkatle uygulamaktadır. Çünkü risk her sektörde her firma için büyük bir sorun teşkil eder hatta bu sorunlar o firmanın batmasına sebep olabilir. Bu sebeple firmalar en çok da bu riskleri göz önünde bulundurmalı ve elinden geldikçe engellemelidir.

Kuaför Genel Tehlikeler

 • Yangın
 • Elektrik çarpması
 • Kaygan zemin
 • Yetersiz aydınlatma
 • İş hijyen
 • Elektrikli ekipmanlara takılıp düşme

Kuaför Özel Tehlikeler

 • Cilt yanıkları
 • Ayna kırılmaları
 • Ayna kesikleri
 • Biyolojik etmenler
 • Cilt kesikleri
 • Saç yanmaları
 • Kimyasal maddenin göz, cilt vb ile temas etmesi
 • Kimyasal malzemelerin uygun şekilde depolanmaması ve ısı ile temas etmesi
 • Enfeksikyon
 • Bulaşıcı hastalık riski
Kuaför İş Güvenliği
Kuaför İş Güvenliği

Kuaför İş Güvenliği Eğitimi

Eğitim denen olgu, sadece okullar için değil, her emek sektörü için büyük önem taşımaktadır. Bunun nedeni, bu ağırlığa dayanmaktansa ne kadar zorluğun en kolay şekilde aşılacağını önceden tahmin etmek ya da bu ağırlığı taşımak zorunda kalırsa büyük bir başarı ile üstesinden gelmektir. Bu eğitimler firmalar için iş güvenliği ve sağlığı şirketleri tarafından sağlanır ve bu eğitimlere genellikle mesleki eğitimler adı verilir. Bu eğitimler son derece önemlidir. Bu sebeple çok dikkatli bir şekilde eğitim verilmeli ve eğitim alınmalıdır.

Öncelikle iş güvenliği eğitimi kuaförler için oldukça önemlidir. Bunun sebebi ise her an bir olay olma ihtimalidir. Bununla birlikte bu eğitimlerin yanı sıra eğitimlerin başarı ile tamamlanması durumunda iş güvenliği sertifikası alınır. Her ne kadar gıda sektöründe oldukça kullanılmasa da yüksekte çalışma eğitimi de oldukça önemlidir. Bununla birlikte ilkyardım eğitimi ve herhangi bir acil durum karşısında olaya en doğru şekilde müdahale etmek için acil durum eğitimi verilir.

Kuaför Mesleki Yeterlilik Eğitimleri

 • 16UY0245-4 kuaför Belgesi

Kuaför Mesleki Eğitimleri

 • Güzellik Ve Saç Bakım Hizmetlerinde Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi Sertifikası
 • Kuaför Sertifikası
 • Güzellik Hizmetleri Elemanı Sertifikası

Kuaför Sağlık Raporu

Kuaförde çalışmak kolay değil. Bu nedenle bu işyerinde bazı belgeler gereklidir. Bu dosyaların başlangıcı işe giriş sağlık raporudur. Rapor, işe alınacak personelin işte çalışacak kadar sağlıklı olup olmadığını ve işte sorun olup olmadığını gösterir. Bunun yanı sıra bu belgeyi almak için gerekli olan kurumlara gidip işe giriş muayene formunun doldurulması gerekmektedir. Bu rapor insanların bu işte çalışıp çalışamayacağını tespit ederken aynı zamanda ilerleyen süreçte bu meslekten kaynaklı olarak yaşanabilmesi ihtimal olan hastalıkların varlık gösterip göstermeyeceğini de tespit etmektedir.

Kuaför kişisel koruyucu donanım

KKD elemanları kuaförlerde son derece önemli bir yere sahiptir ve son zamanlarda insanlar tarafından beğeniyle karşılanmaktadır. Bu nedenle bu kişilerin mallarının çok iyi ve kaliteli olması gerekmektedir. Kişisel koruyucu donanım ürünlerinin son derece kaliteli ürünler olması demek kişisel koruyu ekipman ürünlerini kullanacak olan kişilerinin hem kendilerini hem diğer insanları hem de kuaförü son derece etkili bir şekilde korumasına olanak sağlar. Ancak tam tersi durumda koruma olayı ile ilgili sorunlar olabilir ve işlem gerçekleştirilemeyebilir.

Kuaför KKD Seçimi

 • Maske
 • Eldiven
 • Yüz siperi
 • Koruyucu giysi
Kuaför İş Güvenliği
Kuaför İş Güvenliği

Kuaför OSGB Hizmetleri

Her zaman felaketler vardır ve bu felaketlerin en az kayıpla aşılması gerekir. Bu nedenle, bu insan yapımı veya doğal afetlerden herhangi birine hazırlıklı olmak ve en iyi şekilde müdahale etmek her zaman gereklidir. Bu sebeple tatbikat planlaması ve uygulaması önemlidir. Talimatlar her zaman önemlidir. Bu talimatlar insanların felaket anında ne yapması gerektiğini anlatır ve her firmada bulunmalıdır. Bu sebeple iş güvenliği talimatlarının hazırlanması mutlaka zorunludur.

Sözde düzenlemeler uyulması gereken kuralları içerir. Herhangi bir koşulda veya normal koşullarda karışıklığı önlemek için düzenlemelere ihtiyaç vardır. Bu sebeple her firma tarafından iç yönetmeliğin hazırlanması işlemi yapılmalıdır. Aynı zamanda güvenliği sağlarken bu güvenliğin kontrolü de önemlidir. Bu kontrol için ise periyodik kontrol hizmetinden yararlanılmalı ve bu kontroller sonucunda ise ortam ölçümleri hizmeti sağlanmalıdır.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara