tr

OSGB Nedir

OSGB Nedir
05.10.2020
968

OSGB Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Açılımı Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olan iş sağlığı ve güvenliği firmaları, işyerlerinde düzeni sağlamak amacıyla hizmet veren kuruluşların genel adıdır. Bu kuruluşlar sayesinde işyerlerinde gerekli denetimler ve bazı kontroller yapılarak en sağlıklı ortam oluşturulması hedeflenir. Ülkemizde yeni yasalarla birlikte birçok sektör için Ortak sağlık güvenlik birimi hizmeti almak zorunludur. Bu sayede riskli sektörlerde çalışan kişilerin ve aynı zamanda işyerlerinin gerekli önlemleri aldığından emin olunabilir.

Bakanlık tarafından riskli kategorilerinde belirlenmiş işyerleri iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ihtiyaçlarını en yakın OSGB firmaları üzerinden karşılamaktadırlar. Bu firmalar tarafından gönderilen uzmanlar ve hekimler de gerekli denetimleri yaparak işyerinin en sağlıklı ve kondisyonlu konumda olduğundan emin olur. İşyerinde birçok denetim gerçekleştiren iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri sayesinde iş düzeninin sağlandığını da söyleyebiliriz.

OSGB Ne İş Yapar?

OSGB firmaları ülkemizde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kontrol edilmektedir. İş Güvenliği firmaları amaçları ise İSG Katip sistemi üzerinden firmalara atama yapmak ve bunun firma yetkilisi tarafından onaylanmasını sağlamaktır. Bu sayede firmalar bünyelerine İSG uzmanları ve işyeri hekimleri katabilirler.

Temel amacı firmalara İSG hizmeti vermek olan ortak sağlık güvenlik birimi şirketi seçilirken deneyimli ve uzman kadrolu olanların tercih edilmesi önerilir. Bu sayede yapılan çalışmalar daha dikkatli ve profesyonel bir şekilde yapılabileceği için işyerine katkısı da bu doğrultuda artacaktır. Ayrıca profesyonel bir İSG uzmanı işyerinde daha fazla riskli durum tespit edebileceği ve bu durumlara daha doğru öneriler sunabileceği için de en iyi OSGB firması tercihi oldukça önemlidir. Bu yüzden sizler de en doğru ve planlı çalışmalar için firmamızı tercih edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

OSGB Hizmeti
İş Güvenliği Firması

Hangi Firmaların OSGB Hizmeti Almaları Gerekir?

Ülkemizde 2012 yılında yürürlüğe giren yasalara göre tehlikeli ve çok tehlikeli kategorisinde yer alan her türlü işyerinde OSGB hizmeti alma zorunluluğu getirilmiştir. Ayrıca az tehlikeli olarak belirlenen kategoride yer alsalar da 50 kişiden fazla çalışan bulunduran işyerleri de iş güvenliği hizmeti almalıdırlar. Çalışan sayısına bağlı olarak işyerleri iş güvenliği uzmanına ek olarak işyeri hekimi hizmeti de almalıdır. Bu sayede işyerlerinde daha güvenlikli bir çalışma ortamı sağlanması hedeflenmektedir.

1 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe giren yasa ile birlikte tehlike sınıfına bakılmadan hem özel kurum, hem de kamu kurumlarında bu hizmetin alınması zorunlu kılınmıştır. Hizmet almayan işyerleri ise denetim sırasında tespit edildiğinde ağır para cezaları ile karşılaşabilir. Bu yüzden işyerlerinin İSG uzmanı ihtiyacı her geçen gün artmaya devam ediyor. Siz de işyeriniz için profesyonel hizmet verecek bir iş güvenliği firması arıyorsanız firmamız ile iletişime geçebilir ve konu hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

OSGB’nin Avantajları Nelerdir?

OSGB şirketi tarafından sağlanan ortak sağlık güvenlik birimi veya birimlerinin işyerlerine sunduğu en büyük avantaj düzen ve istikrarın sağlanmasıdır. İş güvenliği şirketi tarafından sağlanan bu personeller işyerlerinde tüm eksikler hakkında işverenleri bilgilendirmek ve çeşitli raporlar hazırlamakla yükümlüdür. Ayrıca bu raporlar devletimiz tarafından gönderilen teftiş memurları tarafından da talep edilebildiği için bulundurulmaması durumunda işvereni ağır cezalar bekleyebilir. OSGB merkezi diğer bir adıyla İş güvenliği firması tarafından sunulan diğer avantajlar ise şunlardır:

  • Çalışanların sağlık ve performans gözetimlerinin yapılması
  • Çalışma ortamlarının gözetimlerinin yapılması
  • İş sağlığı ve güvenliği rapor ve çalışmaları
  • Çalışanlara eğitim, danışmanlık ve çeşitli bilgilendirmeler yapılması
  • Olası bir kaza veya yaralanma durumunda ilk yardımın yapılması
  • İSG kapsamında gerekli raporların ve kayıtların tutulması

İş güvenliği şirketleri tarafından sağlanan temel hizmetler bunlar olup işyerlerine katkıları gözle görülür seviyede fark edilmektedir. Bu yüzden düzenli ve yasal sorumluluklara uyan işyeri için bir işçi sağlığı ve iş güvenliği hizmeti alınması tavsiye edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

OSGB Nedir ?

Açılımı Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olan OSGB, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında düzeni sağlamak amacıyla hizmet veren yetkili firmalardır.

OSGB Açmak için Gerekli Şartlar Nedir ?

İş Güvenliği firması kurabilmek için bakanlığın belirlediği şartları yerine getirerek bakanlığa yetki belgesi için başvuru yapılması gerekmektedir.

OSGB Vize Başvurusu Nasıl Yapılır ?

OSGB vize yenileme işlemi yapmak için ilk açılış başvurusu ile aynı şekilde yapılmaktadır.

Hangi Firmaların OSGB Hizmeti Almaları Gerekir?

Çalışan Sayısı en Az 1 olan Tehlikeli ve Çok Tehlikeli iş yerleri ile Çalışan Sayısı 50 ve Üzeri olan Az tehlikeli işletmelerin iş güvenliği hizmeti alma zorunluluğu vardır.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara