tr

Raf İmalat Montaj Söküm İş Güvenliği

Raf İmalat Montaj Söküm İş Güvenliği
04.02.2021
3.579

Raf İmalat Montaj Söküm İş Güvenliği

Raf sistemi, çalışma alanını daha düzenli hale getirebilecek tasarımlardan biridir. İşin devam ettiği yeri her zamankinden daha iyi bir şekilde tuttuğunuzdan emin olun. Bu sayede işin verimliliği ve hızının artacağı söylenebilir. Sürekli güncellenen ürün seçimi sayesinde sektörün ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan firmalar, af sistemine de aynı şekilde çözüm bulmuşlardır. Aynı ürün için farklı raf sistemleri üzerinde çalışırken bu ürünler daha aktif kullanılabilir. Dolayısıyla daha çok kullanılan yerlerde daha fazla raf seçeneği olduğu için daha geniş bir alan elde edilebilir.

İnsanların belirleyebileceği şekilde tasarlanacak raflar, çalışma ömrünü artıran ürünlerden biri olacak. Bu firmalar, en çok alana ihtiyaç duyan depolara şık, kaliteli çözümler sunmak için raf sistemlerinin fonksiyonlarını her geçen gün sürekli güncelliyor ve ekonomik fiyatı nedeniyle birçok kişinin istediği bir yer haline geldi. Raflar bu sebeple insanlar ve firmalar için oldukça önem arz etmektedir. Raflar sadece evlerde ufak tefek şeylerin üzerine konuşması için değil aynı zamanda oldukça büyük firmalarda depolama arazı olarak da kullanılmaktadır.

Raf İmalat Montaj Söküm İş Güvenliği
Raf İmalat Montaj Söküm İş Güvenliği

Raf İmalat Montaj Söküm İş Sağlığı ve Güvenliği

Her firmada raf üretiminde iş güvenliği, montajı ve demontajı yapan firmalarda güvenlik kavramı ön plandadır. Bu sebeple bu firmalar iş sağlığı ve güvenliği firmaları ile anlaşarak bu vesile ile iş güvenliği uzmanı görevlendirme işlemi yapar. İş güvenliği uzmanları, şirketin departmanından bağımsız olarak güvenlik açığı olarak kabul edilen, meydana gelebilecek birçok şeyi tespit ederek bu boşlukların giderilmesini sağlar.

Bununla birlikte, sağlık olayları da önemli kavramlar olarak adlandırılır. Özellikle pandemi sürecini insan hayatına dahil etme sürecinde insanlar sağlığın kendileri için önemini anlamışlardır. Bunun sonucunda ise neredeyse her firma zaten geçmişten bu yana iş yeri hekimi görevlendirme işlemi yapmaktadır. Bunun nedeni, her durumda doktor müdahalesine daha hızlı erişim olarak görülebilir.

Ayrıca özellikle raf imalatı iş güvenliği açısından incelendiğinde, montajı ve demontajı alanında pek çok acil sağlık durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple firmalar böylesine acil durumlarla karşı karşıya kalmaları durumunda olaya acil müdahale edilebilmesi adına diğer sağlık personeli görevlendirme işlemi yapar. Bu süreci gerçekleştirmenin temel nedeni, her zaman mümkün olan acil durumlara hızlı ve doğru bir şekilde yanıt vermektir.

Ancak birçok firma halen iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Bu gerekli bir hizmet olmasına rağmen pek çok firma bu hizmetin gerekliliğini henüz kavrayamamıştır. Bu sebeple bu gibi firmalar iş güvenliği ve sağlığı şirketleri ile iletişim kurarak bu anlamda iş güvenliği danışmanlık hizmeti alabilirler. Hizmet sadece bu durumu anlama sürecini hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda şirketin sorunu anlamasına da olanak tanır.

Raf imalatının montaj ve demontajında ​​da birçok kimyasal kullanılmaktadır. Bu kimyasallardan bazıları yanlış kullanım nedeniyle patlama riski de taşımaktadır. Bu sebeple, firmalar bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmaları ihtimalini göz önünde bulundurarak patlamadan korunma dokümanı doldurarak bu gibi durumlarda olaylara daha hızlı müdahale etme işlemini gerçekleştirirler.

Raf İmalat Montaj Söküm İş Güvenliği
Raf İmalat Montaj Söküm İş Güvenliği

Raf İmalat Montaj Söküm Risk Analizi

Risk analizi her sektörde olduğu gibi Raf imalat montaj söküm sektöründe de oldukça önem arz etmektedir. Herhangi bir zamanda olabilecek her durum riskler getirir. İki tür tehlike vardır. Bunlar; genel tehlikeler ve özel tehlikeler olarak bilinmektedir ve bu tehlikelerin önüne geçilmesi adına sürekli olarak bu büyük risk teşkil eden tehlikelerin risk değerlendirilmesi yapılmalı ve bunun sonucunda ise bu risk teşkil eden tehlikeler karşısında gerekli bütün önlemler alınmalıdır.

Genel Tehlikeler

 • Yangın
 • Elektrik
 • Termal konfor şartlarının olmaması
 • Ergonomi
 • Toz
 • Gürültü
 • Titreşim
 • Yetersiz aydınlatma
 • İş hijyeni
 • Kaygan zemin
 • El aletleri
 • Makinaların bakımsız ve koruyucusuz olması
 • Kaldırma ve taşıma ekipmanlarının bakımsız olması
 • Basınçlı ekipmanların bakımsız olması

Özel Tehlikeler

 • Uzuv sıkışması
 • Kimyasal maruziyeti
 • Kesik
 • Malzeme düşmesi
 • Yüksekten düşme
 • Sıcak işler tehlikeleri
 • Zararlı gazlar
 • Ağır malzemelerin elle taşınması

Raf İmalat Montaj Söküm İş Güvenliği Eğitimi

Mesleki eğitim her sektörde olduğu gibi Raf imalat montaj söküm sektöründe de son derece gerekli bir sistemdir. Çünkü eğitim, insanların günün her saatinde ihtiyaç duyabilecekleri bir şey. Eğitimin bir sonucu olarak bazı olayların üstesinden gelmek daha kolay hale geldi. Bu sebeple özellikle firmalar için iş güvenliği eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimler iş güvenliği ve sağlığı şirketleri tarafından yapılır ve bu eğitimlerin sonunda bu eğitimi başarı ile tamamlayan kişi ya da firmalar iş güvenliği sertifikası almaya hak kazanırlar. Bahsedilen mesleki eğitim birçok farklı şekilde insanların önünde görünür. Sadece bir tane güvenlik eğitimi bulunmamaktadır. Bu eğitimler; yüksekte çalışma eğitimi, ilkyardım eğitimi ve acil durum eğitimi olarak sayılabilir ve bu eğitimler firmalara verilmektedir.

MYK Mesleki Yeterlilik Eğitim

 • 11UY0010- 3 Çelik kaynakçısı Belgesi
 • 11UY0016-4 Kaynak operarötü Belgesi

MEB Mesleki Eğitim

 • Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Metal Doğramacı Sertifikası
 • Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Metal Yüzeylerde Boyama Sertifikası
 • Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Çelik Yapılandırmacı Sertifikası
 • Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Kaynakçı Sertifikası
 • Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Montaj Sertifikası
 • Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Elle Taşıma Sertifikası
Raf İmalat Montaj Söküm İş Güvenliği
Raf İmalat Montaj Söküm İş Güvenliği

Raf İmalat Montaj Söküm Sağlık Raporu

Bir işi yapmak için, işi yapmak için yeterli seviyeyi korumak çok önemlidir. Bu yetenek herhangi bir şekilde söylenebilir. Bir iş için eğitim, deneyim ve sağlık yeterlidir, bu da o işi yapma olasılığını artırır. Sağlık açısından firmalar, özellikle işe alımda iş için yetkin olup olmadıklarına dikkat etmelidir. Bu sebeple herhangi bir iş başvurusunda ve özellikle Raf imalat montaj söküm sektörüne bir işe girmek için işe giriş sağlık raporu alınması son derece önem arz eder. Bu rapor sonucunda yapılacak olan iş için sağlık açısından yeterli olunup olunmadığı tespit edilmektedir ve bu raporun edinilebilmesi için ise işe giriş muayene formu doldurulmalıdır.

Raf İmalat Montaj Söküm Kişisel Koruyucu Donanım

Günümüzde, özellikle raf imalatı, montajı ve demontajı alanında kişisel koruma son derece önemli hale gelmiştir. Bu nedenle koruma sürecine dikkat edilmeli, bu anlamda ciddi bir çaba ile son derece iyi korunmalıdır. Bu sebeple KKD elemanlarına tahsis edilen kişisel koruyucu donanımların son derece iyi ve kaliteli ürünler olması gerekir. Bu sayede bu elemanların kişisel ve firmasal korumayı sağlamaları oldukça kolaylaşır. Bu sebeple bu elemanlara verilen kişisel koruma ekipmanlarına oldukça dikkat edilmeli ve bu anlamda hatırı sayılır bir bütçe ayrılmalıdır.

 • Eldiven
 • Baret
 • çelik burunlu iş ayakkabısı
 • fosforlu yelek
 • paraşüt tipi emniyet kemeri
 • maske

Raf İmalat Montaj Söküm OSGB Hizmetleri

Sektörden bağımsız olarak şirketler ve personel her an felaket yaşayabilir. Bu felaketlere insan yapımı veya doğal afetler denir, bu nedenle bunlarla başa çıkmak çok önemlidir. Bunun sebebi ise firmaların bu gibi durumlarla iyi başa çıkabilmesi demek bu firmanın uzun yıllar bu işe devam edebileceği anlamına gelir ve bu sebeple tatbikat planlaması ve uygulaması yapılmalıdır.

Yönetmelikler her departmanda önemlidir. Özellikle raf imalatının montaj ve demontajı alanında birçok talimat bulunmaktadır. Ancak her şirketin kendi hazırlaması gereken talimatları vardır. Bu talimatlar firmaların olası ters bir durumda bu durumla iyi baş etmesini sağlar ve bu sebeple iş güvenliği talimatlarının hazırlanması işlemi gerekli bir işlemdir.

Yönetmelikler yalnızca devlet kurumlarında mevcut değildir. İster özel bir kuruluş ister bir devlet kurumu olsun, her kuruluşun bu düzenlemeye ihtiyacı vardır. Bu sebeple herhangi bir iç karışıklıkta kaos ortamının hâkim olmaması sebebiyle birçok kuralı içinde barındıran iç yönetmelik hazırlanması işlemi gerçekleştirilmeli ve bu yönetmeliklere her an uyulmalı ve uyulması sağlanmalıdır.

Her departmanın güvenlik ve sağlık hizmetleri sağlamaya devam etmesini sağlamak önemlidir. Ancak bu işlemlerin sağlanmasının yanı sıra bu işlemlerin kontrolü de oldukça önemlidir. Bu sebeple iş güvenliği ve sağlığı şirketlerinden ortam ölçümleri hizmetleri alınarak, her zaman periyodik kontrol hizmeti işleminden yararlanılabilir.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara