tr

Peyzaj İş Güvenliği

Peyzaj İş Güvenliği
22.06.2021
5.128

Peyzaj İş Güvenliği

Günümüz dünyasında güvenlik ve sağlık insanlar için oldukça öncem arz eden konular haline gelmiştir. Geçmişten bu yana yaşanan birçok olay insanları sağlığın ve güvenliğin ne kadar önemli iki olgu olduğuna ikna etmiş ve bunun sonucunda ise insanları bu iki olgunun önemini kavrayarak her geçen gün bu iki olguya sıkı sıkıya sarılmaya başlamışlardır. Bununla birlikte, insanların güvenlik ve sağlığın bu kadar önemli olduğunu anlaması ile birlikte, zaten uzun yıllardır bu olguların önemli olduğunu bilen firmalar için güvenlik ve sağlık olguları daha önemli hale gelmiştir.

Bu sebeple hangi sektörde olursa olsun bütün firmalar mutlaka bir iş sağlığı ve güvenliği firmasından yardım almaktadır. Bunun sonucunda ise alınan bu yardımla birlikte güvenlik ve sağlığa verilen önem her zaman gösterilmiştir. Günümüzde Türkiye ve dünyada iş sağlığı ve güvenliği şirketleri oldukça artmıştır. Bunun sebebi de insanların ve firmaların bu oldukça önemli olan iki olguyu son derece benimsemiş olmalarıdır.

Peyzaj İş Güvenliği
Peyzaj İş Güvenliği

Peyzaj İş Sağlığı ve Güvenliği

Her firmada olduğu gibi Peyzaj İşleri yapan firmalarda da güvenlik olgusu oldukça ön plandadır. Bu sebeple bu firmalar iş sağlığı ve güvenliği firmaları ile anlaşarak bu vesile ile iş güvenliği uzmanı görevlendirme işlemi yapar. İş güvenliği uzmanları şirketlerin hangi sektörde olduğu önemli olmaksızın yaşanma ihtimali olan ve güvenlik açığı olarak görülen birçok şeyi tespit ederek bu açıkların giderilmesini sağlar.

Bununla birlikte sağlık olgusu da bir o kadar önemli bir kavram olarak bilinmektedir. Özellikle pandemi sürecinin insan hayatına dahil olması ile birlikte, insanlar sağlıklarının ne kadar önemli olduğunu anlamıştır. Bunun sonucunda ise neredeyse her firma zaten geçmişten bu yana iş yeri hekimi görevlendirme işlemi yapmaktadır. Bunun yapılmasının sebebi ise herhangi bir durumda hekim müdahalesine daha hızlı erişebilmek olarak görülebilir.

Bunun yanı sıra özellikle Peyzaj İşleri sektöründe birçok acil sağlık durumu olabilmektedir. Bu sebeple firmalar böylesine acil durumlarla karşı karşıya kalmaları durumunda olaya acil müdahale edilebilmesi adına diğer sağlık personeli görevlendirme işlemi yapar. Bu işlemin yapılmasının temel sebebi, yaşanma ihtimali her zaman var olan acil durumlara oldukça hızlı ve doğru müdahale edilmesidir.

Bütün bunlarla birlikte, birçok firma hala iş güvenliği ve sağlığı hizmetlerinden yararlanmamaktadır. Her ne kadar gerekli bir hizmet olsa da birçok firma bu hizmetin gerekliliğini henüz kavrayamamıştır. Bu sebeple bu gibi firmalar iş güvenliği ve sağlığı şirketleri ile iletişim kurarak bu anlamda iş güvenliği danışmanlık hizmeti alabilirler. Bu hizmet hem bu durumu kavrama sürecini hızlandırır hem de firmaların bu konuda bilgilenmesini sağlar.

Özellikle Peyzaj İşleri sektöründe birçok kimyasal madde de kullanılmaktadır. Bu kimyasal maddelerin bazılarının yanlış kullanımı sebebiyle patlama niteliği bulunur. Bu sebeple, firmalar bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmaları ihtimalini göz önünde bulundurarak patlamadan korunma dokümanı doldurarak bu gibi durumlarda olaylara daha hızlı müdahale etme işlemini gerçekleştirirler.

Peyzaj İş Güvenliği
Peyzaj İş Güvenliği

Peyzaj Risk Analizi

Risk analizi her sektörde olduğu gibi Peyzaj İşleri sektöründe de oldukça önem arz etmektedir. Her an yaşanma ihtimali var olan herhangi bir durum risk teşkil eder. Bu tehlikeler ise kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar; genel tehlikeler ve özel tehlikeler olarak bilinmektedir ve bu tehlikelerin önüne geçilmesi adına sürekli olarak bu büyük risk teşkil eden tehlikelerin risk değerlendirme yapılmalı ve bunun sonucunda ise bu risk teşkil eden tehlikeler karşısında gerekli bütün önlemler alınmalıdır.

Peyzaj Genel Tehlikeler

 • Yangın
 • Kaygan zemin
 • Elektrik çarpması

Peyzaj Özel Tehlikeler

 • Uzuv yaralanmaları
 • Araç çarpması
 • Ağaç devrilmesi ve altında kalma
 • Enfeksiyon kapma
 • Bulaşıcı hastalık
 • Hijyen kurallarına uyulmaması
 • Trafik kazaları
Peyzaj İş Güvenliği
Peyzaj İş Güvenliği

Peyzaj İş Güvenliği Eğitimi

Mesleki eğitim her sektörde olduğu gibi Peyzaj İşleri sektöründe de son derece gerekli bir sistemdir. Çünkü eğitim günün her anında insanların ihtiyacı olabilecek bir şeydir. Eğitimlerin sonucunda bazı olaylarla başa çıkmak daha da kolaylaşır. Bu sebeple özellikle firmalar için iş güvenliği eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimler iş güvenliği ve sağlığı şirketleri tarafından yapılır ve bu eğitimlerin sonunda bu eğitimi başarı ile tamamlayan kişi ya da firmalar iş güvenliği sertifikası almaya hak kazanırlar. Bahsedilen bu mesleki eğitimler ise birçok farklı şekilde insanın karşısına çıkar. Sadece bir tane güvenlik eğitimi bulunmamaktadır. Bu eğitimler; yüksekte çalışma eğitimi, ilkyardım eğitimi ve acil durum eğitimi olarak sayılabilir ve bu eğitimler firmalara verilmektedir.

Peyzaj  MYK Eğitimleri

 • 17UMS0601-3 Süs Bitkileri Yetiştiricisi belgesi
 • 17UY0283-2 Odun Dışı Ürün Toplayıcısı (Yerden) belgesi
 • 17UY0284-3 Odun Dışı Ürün Toplayıcısı (Yüksekten) belgesi

Peyzaj  MEB Eğitimleri

 • Bahçıvan Belgesi Sertifikası
 • Bahçe Bakım elemanı Belgesi Sertifikası
Peyzaj İş Güvenliği
Peyzaj İş Güvenliği

Peyzaj Sağlık Raporu

Bir işte çalışmak için o iş için yeterli seviyede olmak son derece önemlidir. Bu yeterlilik her anlamda söylenebilir. Eğitim, tecrübe ve sağlık açısından bir işe yeterli olabilmek o işte çalışma ihtimalini güçlendirir. Firmalar özellikle işe alımlarda sağlık açısından o iş için yeterli olunup olunmadığına dikkat etmektedir. Bu sebeple herhangi bir iş başvurusunda ve özellikle Peyzaj İşleri sektörüne bir işe girmek için işe giriş sağlık raporu alınması son derece önem arz eder. Bu rapor sonucunda yapılacak olan iş için sağlık açısından yeterli olunup olunmadığı tespit edilmektedir ve bu raporun edinilebilmesi için ise işe giriş muayene formu doldurulmalıdır.

Peyzaj Kişisel Koruyucu Donanım

Günümüzde özellikle Peyzaj İşleri sektöründe kişisel koruma son derece önemlidir. Bu sebeple bu korunma sürecine oldukça dikkat edilmeli ve bu anlamda oldukça uzun uğraşlar verilerek son derece iyi korunması gerekmektedir. Bu sebeple KKD elemanlarına tahsis edilen kişisel koruyucu donanımların son derece iyi ve kaliteli ürünler olması gerekir. Bu sayede bu elemanların kişisel ve firmalasal korumayı sağlamaları oldukça kolaylaşır. Bu sebeple bu elemanlara verilen kişisel koruma ekipmanlarına oldukça dikkat edilmeli ve bu anlamda hatırı sayılır bir bütçe ayrılmalıdır.

Peyzaj işlerinde Kullanılması Gereken KKD

 • Eldiven
 • Maske
 • İş ayakkabısı
 • Fosforlu yelek
 • İş elbisesi
 • Şapka
Peyzaj İş Güvenliği
Peyzaj İş Güvenliği

Peyzaj İşleri OSGB Hizmetleri

Sektör hiç fark etmeksizin, firmaların ve insanların başına her an bir felaket gelenilir. Bu felaketler beşeri ya da doğal felaketler olarak bilinir ve bu felaketlerle son derece iyi şekilde başa çıkmak oldukça önem arz eden bir durumdur. Bunun sebebi ise firmaların bu gibi durumlarla iyi başa çıkabilmesi demek bu firmanın uzun yıllar bu işe devam edebileceği anlamına gelir ve bu sebeple tatbikat planlaması ve uygulaması yapılmalıdır.

Her sektörde talimatnameler önem arz etmektedir. Özellikle Peyzaj İşleri sektöründe birçok talimat bulunur. Fakat her firmanın da kendince hazırlaması gereken talimatnameler vardır. Bu talimatlar firmaların olası ters bir durumda bu durumla iyi baş etmesini sağlar ve bu sebeple iş güvenliği talimatlarının hazırlanması işlemi gerekli bir işlemdir.

Yönetmelikler sadece devlet kurumlarında bulunmaz. Yönetmelik her kurum için özel ya da devlet kurumu fark etmeksizin gereklidir. Bu sebeple herhangi bir iç karışıklıkta kaos ortamının hâkim olmaması sebebiyle birçok kuralı içinde barındıran iç yönetmelik hazırlanması işlemi gerçekleştirilmeli ve bu yönetmeliklere her an uyulmalı ve uyulması sağlanmalıdır.

Her sektörde güvenlik ve sağlık hizmetlerinin sürekli var olmasını sağlamak son derece önemlidir. Fakat bu işlemlerin sağlanmasının yanı sıra ayrıca bu işlemlerin kontrolü de oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple iş güvenliği ve sağlığı şirketlerinden ortam ölçümleri hizmetleri alınarak, her zaman periyodik kontrol hizmeti işleminden yararlanılabilir.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara