tr

Yangın Tesisatı Kontrolü

Yangın Tesisatı Kontrolü
16.12.2020
2.717

Yangın Tesisatı Kontrolü

İşyerlerini en çok tehdit eden olaylardan birisi olan yangına karşı önlem almak her işyerinin sorumluluğudur. Ülkemizde yasalarla da zorunlu halde tutulan yangın tesisatının kontrolü de bu kapsamda oldukça önemlidir. Her yıl düzenli olarak yapılması gereken bu kontroller için sizler de firmamızdan yardım talep edebilirsiniz. Bu sayede işyeriniz yangınlara karşı her zaman için hazır halde olacaktır.

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü
Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü

Yangın Tesisatı Kontrolü Nedir?

Yangın tesisatı kontrolü, işyerinde yangını söndürmek ve önlemek amacıyla bulunan her türlü araç ve malzemenin kontrol edilmesidir. Özellikle de su kanalları ve olası bir yangın durumunda kullanılacak su hortumları bu kapsamda özellikle kontrol edilenler arasındadır. Ancak işyerlerinde yangının tam olarak nereden çıkabileceği belli olmadığı için muhtemel yangın alanlarına ekstra özel gösterilmesi gerektiğini hatırlatmalıyız.

Mekanik periyodik kontrol çalışmaları arasında işyerleri için ekstra önemli olan bu çalışma düzenli olarak yaptırılmalıdır. Özellikle de fazla sayıda yanıcı maddenin bulunduğu işyerleri için bu çalışmanın ekstra bir gereklilik duyduğunu söyleyebiliriz. Bunlara örnek olarak ise kimyasal ürün depolarını veya marangoz atölyelerini göstermek mümkündür.

Yangın Tesisatı Kontrolü
Yangın Tesisatı Kontrolü

Yangın Tesisatı Kontrolünün Önemi

Firmamız tarafından uzun bir süredir kesintisiz olarak yangın tesisatı kontrolü hizmeti verilmektedir. Tamamen alanında uzman kişiler tarafından yapılan bu kontroller ise işyerinin işleyişi ve iş güvenliği açısından büyük önem arz eder.

Özellikle de çabuk yanabilecek gazların veya maddelerin bulunduğu işyerleri için yangın söndürme sistemlerinin ayrı bir önem kazandığını söyleyebiliriz. Buna örnek olarak verebileceğimiz tekstil ve plastik ürünlerin olduğu depolarda mutlaka her yıl tesisat kontrolü yapılmalıdır.

İşyerinde yangın söndürmek üzere kullanılacak alet ve ekipmanların kanunlarımızda da yer alan maddelere göre her yıl kontrol edilmesi gerekir. Yıl içerisinde borular şekil kaybı veya benzeri bozukluklara uğrayabileceği için kontrol edilmediği durumlarda işyerinin başına büyük sorunlar açabilir.

Özellikle de tam yangın esnasında düşük performans gösteren veya tamamen çalışmayan sistemler nedeniyle milyonlarca liralık zarar yaşamak mümkündür. Bunun önüne geçmek için ise işyerinizde bulunan yangın tesisatının periyodik olarak kontrol edilmesi gerekir. Söz konusu kontrolü yaptırmak veya yangın eğitimi almak için ise firmamızdan yardım talep edebilirsiniz.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara