tr

Vücut Koruyucu

Vücut Koruyucu
02.12.2020
1.507

Vücut Koruyucu

İşçilerin vücudunu tam olarak kaplayacak veya en azından tulum tarzında örtecek tipte olan kıyafetlere vücut koruyucu donanımlar diyebiliriz. Vücut kişisel koruyucu donanımların kullanılacağı yere göre kullanıldığı malzemesi ve tasarımı değişebilir. Ülkemizde birçok iş kolunda tulum şeklinde görebildiğimiz vücut koruyucular iş sağlığı ve güvenliği kapsamında kişisel koruyucu donanım olarak sayılabilir.

Vücut Koruyucu Nedir?

Çalışılan iş koluna ve yapılan işe bağlı olarak tasarımsal açıdan değişebilen, ancak temel amacının kişinin birçok parçasını korumak olan elbise veya kıyafet parçalarına vücut koruyucular diyebiliriz. İş tulumları olarak sıkça rastlayabildiğimiz vücut kişisel koruyucuları; marangozlar, elektrik ustaları ve tesisatçıların sıkça kullandığını görmek mümkündür.

Kişilerin çalışma esnasında giydiği bu vücut koruyucular onları zararlı veya pis madde teması gibi önemli ve tehlikeli olabilecek etmenlere karşı korumakla yükümlüdür. Ayrıca özellikle tulumlarda yer alan cep ve aksesuar koyma alanları işçilerin işini büyük ölçüde kolaylaştırabilir. Özellikle de bu alanlara işçiler tarafından tornavida, çekiç ve benzeri materyaller konularak işe hız kazandırılmaktadır. Bu sayede kişiler her alet için alet çantasına gitmek yerine onları yanında taşıyabilir.

Ülkemizde termal giysi ürünlerinin de vücut kişisel koruyucu ekipman olarak kullanıldığını sıkça görmek mümkündür. Kişisel koruyucu donanım alanında vazgeçilmezlerden birisi olan bu termal giysiler kişileri birçok tehlikelere karşı koruyabilir. Buna ek olarak söz konusu giysilerin üretim malzemelerinden dolayı işçileri belirli bir noktaya karşı sıcaklıktan ve tehlikeli maddelerden koruduğu da bilinmekte.

Termal giysileri giyen kişiler çalışma ortamlarında daha güvenli ve doğru hareket edebileceği içlin kullanımı oldukça önemlidir. Ayrıca koruyucu yelek ve önlük gibi ekipmanlar da vücut kişisel koruyucu işlevi görmektedir. Dışarıdan gelebilecek birçok zararlı etmene karşı çalışanları korumakla görevli olan bu donanımları birçok iş kolunda rahatça görebiliriz. Ancak söz konusu donanımlar seçilirken kullanılacağı alan ve o alanda bulunan alet ve dış etmenler incelenmelidir. Bu sayede üretim malzemeleri doğru olarak seçilebileceği için gelecek risklere karşı korumayı da maksimum seviyede tutabilirsiniz.

Vücut Koruyucu
Vücut Koruyucu

Vücut Koruyucu Donanım Ne zaman Kullanılmalı?

Vücut koruyucu donanımlara olan ihtiyaç aktif çalışma sürecinde sürekli olarak olabileceği için bu donanımların tüm süreçte giyilmesi veya takılması tavsiye edilir. Hatta birçok iş yerinde çalışanlar işe geldiği an vücut kişisel koruyucu donanımlarını giyerler ve iş bitimine kadar çıkartmaları yasaktır. Bu kurallar ülkemizde yasalarla da koruma altına alınmış olduğu için hiçbir şekilde esnetilemez. Esnetilmesi durumunda veya hiç kullanılmaması gibi durumlarda kişiler ciddi zararlar görebileceği için donanımları kullanmak en iyisi olacaktır.

Sizler de işe başladığınız anda vücut koruyucu donanımlarınızı giyerek kendinizi tehlikelere karşı daha savunmalı bir konuma getirebilirsiniz. Söz konusu donanımları çıkartmak için ise tehlikeli ortamdan uzaklaşıldığından emin olunmalıdır. Ancak bu durumlarda termal giysilerinizi veya iş tulumları gibi donanımlarınızı çıkartabilirsiniz.

Vücut Koruyucu Olmadan Çalışmanın Tehlikeleri

Vücut koruyucu donanımlar kişileri birçok dış etmene karşı başarılı bir şekilde korudukları için bunlar olmadan çalışmak son derece risklidir. Hatta bazı durumlarda ciddi yaralanmalara ve can kaybına varan tehlikeler görülebilir. Bu yüzden de çalışılan iş ortamlarına uygun vücut koruyucu donanım giymek çalışanlar için en sağlıklısı olacaktır. Bu tarz donanımları edinmek birçok iş kolunda işverene ait olduğu için onlara da büyük bir pay düşmekte.

Donanımlar seçilirken kesinlikle kalitesiz olanlardan kaçınılıp en doğruları seçilmelidir. Vücut kişisel koruyucu donanım olmadığı durumlarda kişiler yanık, kesik ve benzeri ciddi yaralanmalar geçirebilirler. Bu yüzden çalışılan ortama uygun olacak şekilde kişisel koruyucu donanımlar seçilmeli. Sizler de alacağınız bu basit önlemlerle kendi sağlığınızı güvene alabilirsiniz.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara