tr

Site Yönetimi İş Güvenliği

Site Yönetimi İş Güvenliği
28.07.2021
2.655

Site Yönetimi İş Güvenliği

Artan nüfus ile birlikte dünyamızda binalar çoğalmıştır. Bu binaları oluşturan sitelerin bir kolu olan güvenlik, apartman sakinleri tarafından sağlanamayacağı için firmalar tarafından sağlanmaktadır. Apartman sakinleri bu konuda tecrübe ve önem sahibi firmaları tercih etmektedir. Son yıllarda yönetmeliklerin ortaya çıkması site güvenliği alanında hizmet veren firmaların çalıştığı alanı genişletmiştir. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde risk analizi ve acil eylem planı bu firmalar tarafından sağlanmaktadır.

Site yönetimi İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti

Yaşadığımız alanlar olan siteler çeşitli durumlara karşı güvenli olması gerekir. Tam güvenlik için ise bu alanda hizmet veren firmalara başvurulur. Firmalar farklı alanda uzmanlaşmış elemanları ile birlikte sitenin güvenliğini takip eder ve gereken önlemleri alır. Firma gerekli durumlarda site için iş güvenliği uzmanı görevlendirme işlemi yaparak sitenin güvenliği için gereken planların yapılmasını sağlar. Bu planlar ile sitenin gereken güvenlik önlemleri alınır.

Yaşam alanları elbette ki hijyen ve temiz olmalıdır. Güvenlik hizmetine temizlik de girmektedir. Güvenlik hizmeti veren firma sitenin hijyenik ve temiz olmasından da sorumludur. Bu durum için firma işyeri hekimi görevlendirme işlemini yapar. Bu işlem ile site yönetiminde danışmanlık hizmeti sağlanır. Ayrıca işyeri hekimi bireysel veya toplu olarak koruma yöntemleri ve planları sunar. Böylelikle site temizlik ve hijyenik açıdan da güvenli hale gelir.

Site güvenliği her açıdan firma tarafından eksiksiz bir şekilde sağlanmalıdır. Siteler gelişmiş bir toplu yaşama merkezi olduğu için oluşacak bir güvenlik eksikliği birden fazla kişinin etkilenmesine neden olabilir. Firma bu yüzden gerekli hallerde diğer sağlık personeli görevlendirme işlemini yapmalıdır. Bu hizmet ile acil durumlarda sağlık personellerine kolay ulaşım sağlanır. Bu durum site sakinlerinin daha az zarar görmesini sağlayacaktır.

Sitelerde güvenliği arttırmak için site sakinlerinin de bu konuda yeterli bilgiye sahip olması gerekir. Bu konuda uzman kişiler site yönetimi ve güvenliği konusunda site sakinlerinin sorunlarına çözüm üretmelidir. Site iş güvenliği ve yönetimi konusunda hizmet veren firmalar iş güvenliği danışmanlık hizmetleri kapsamında uzmanlar bulundurmalıdır. Bu uzmanlar ile site içerisindeki güvenlik önlemleri daha kaliteli şekilde sağlanır.

Gelişmiş bir toplu yaşama alanı olan sitelerde çeşitli durumlarda acil durumlar oluşabilmektedir. Bu acil durumlarda sorunun çözülmesi veya oluşan soruna acil müdahale edilmesi oldukça önemlidir. Sorunun çözülmesi ve müdahale gecikmemeli gereken planlar önceden hazırlanmalıdır. Sitelerin güvenlik sorunlarından birisi olan ve birçok nedenden dolayı gerçekleşebilen patlamalara karşı patlamadan korunma dokümanı oluşturulmalıdır. Bu doküman sayesinde site içerisinde oluşabilecek patlamalara daha hızlı müdahale etme olanağı sağlanacaktır. Ayrıca oluşabilecek büyük felaketlerinde önüne geçilecektir.

Site Yönetimi İş Güvenliği
Site Yönetimi İş Güvenliği

Site Yönetimi Risk Analizi

Apartmanların daha güvenli olabilmesi için alanında uzman kişilerce risk analizi yapılmalıdır. Bu analiz ile güvenlik açıkları kapatılır ve acil durumlarda neler yapılabileceği konusunda tedbirler alınır. Risk değerlendirme her site için yapılmalıdır. Sitenin güvenliği konusunda yapılan değerlendirmeler tüm apartmanları kapsamalıdır.

Risk analizi Çalışma Bakanlığının şartları doğrultusunda hazırlanmalıdır. Genel tehlikeler göz önünde bulundurularak gözleme dayalı ve her döneme ait risk analizleri yapılmalıdır. Bu analiz çerçevesinde risk taşıyan bölgeler tespit edilmeli ve özel tehlikeli bölgeler ise belirlenmelidir.

Site Yönetimi Genel Tehlikeler

 • Yangın
 • Elektrik çarpması
 • Kaygan zemin
 • Yüksekten düşme

Site Yönetimi Özel Tehlikeler

 • Temizlikte kullanılan kimyasal madde zehirlenmesi
 • Uzun süreli sıvıyla temasta bulunma

Site Yönetimi İş Güvenliği Eğitimi

Güvenlik önemli bir kavramdır. Bu nedenle bu alanda görev yapan kişiler gereken eğitimi almak zorundadır. Sitedeki güvenliği sağlamak için iş güvenliği eğitimi alanında uzman kişilerden alınmalıdır. Bu eğitimi eksiksiz bir şekilde tamamlayarak iş güvenliği sertifikası alınabilmektedir. Bu sertifika ile sitenin güvenliğini sağlama yetkisine sahip olunmaktadır.

İş güvenliği mesleki yeterliliğe sahip kişilerce sağlanmalıdır. Sitenin yönetimi ve güvenliği mesleki eğitim almış uzmanlar tarafından sağlanmalıdır. Site iş güvenliği ve yönetimi konusunda hizmet veren firmalar bu durumları göz önünde bulundurmalıdır. Site içerisinde her türlü durum meydana gelebileceği için gereken tüm eğitimler eksiksiz bir şekilde alınmalıdır. Bu eğitimler arasında yer alan yüksekte çalışma eğitimi eksiksiz bir şekilde alınmalıdır.

Siteler en kalabalık yaşam alanları olduğu için bir çok acil durum meydana gelmesi doğaldır. Bu acil durumlarda ilk müdahaleyi yapacak birimler gereken eğitimleri tamamlamalıdır. Acil durum eğitimi kapsamında uzmanlar tarafından verilen eğitimlere katılmalı ve gereken özen gösterilmelidir. Bu acil durumlarda yaralanmalar da meydana gelebilir. Bu yaralanmalara erken müdahale oldukça önemlidir. Ancak bu müdahale ilk yardım eğitimi almış kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu nedenle ilk yardım eğitimler arasında en önemli olanıdır.

Site Yönetimi MYK Eğitimleri

 • 18UMS0710-3 Bina Görevlisi, Özel Güvenlik Görevlisi (Seviye 3) belgesi

Site Yönetimi MEB Eğitimleri

 • Hijyen belgesi Sertifikası
Site Yönetimi İş Güvenliği
Site Yönetimi İş Güvenliği

Site Yönetimi Sağlık Raporu

Site güvenliği alanında eğitim alındıktan sonra sertifika almaya hak kazanılır. Sertifikayı aldıktan sonra bir sitede hizmet verebilmek için belli başlı belgeler istenir. Bunların başında işe giriş sağlık raporu bulunmaktadır. İşe girebilmek için bu belge kesinlikle istenmektedir. Bu belge ile herhangi bir sağlık sorununuzun olmadığı teyit edilir. Bu sağlık raporunu çıkarmak için ise işe giriş muayene formu doldurulmalıdır. Aksi takdirde sağlık raporu verilmez ve işe girmek için istenen belgeleri tamamlamamış olursunuz.

Site Yönetimi Kişisel Koruyucu Donanım

Site yönetimi ve güvenliği alanında hizmet veren kişilerin görevi site içerisinde yaşayan insanların güvenliğini sağlamak ve genel ihtiyaçlarını karşılamaktır. Elbette ki bu hizmeti sağlarken de kendi kişisel güvenliğini sağlamalıdır. Güvenlik konusunda hizmet veren kişi kişisel koruyucu donanım ekipmanlarını bulundurmalıdır. Böylelikle kendi güvenliğini daha rahat sağlamış olacaktır. Ekipmanlar güvenlik konusunda yararlı olacaktır. Bu nedenle kişisel koruyucu ekipman her site güvenliği hizmeti veren firma tarafından sağlanmalıdır. Site güvenliği hizmeti verilirken acil durumlarda veya farklı güvenlik sorunlarında kişisel korunma sağlanabilmesi için KKD elemanları bulundurmak önemlidir.

Site Yönetimi işlerinde kullanılması gereken KKD

 • Eldiven
 • Maske
 • Yüz siperi
 • İş ayakkabısı
 • İş elbisesi
 • Çizme
Site Yönetimi İş Güvenliği
Site Yönetimi İş Güvenliği

Site Yönetimi OSGB Hizmetleri

Günün herhangi bir zamanında meydana gelebilecek doğal veya beşeri felaketlere karşı hazırlıklar yaptığımız dünyamızda yaşam alanlarının yoğun olduğu yerlerden birisi olan sitelerde de gereken tedbirler en iyi şekilde alınmalıdır. Bu konuda hizmet veren birimler ile gereken planlamalar ve risk yönetimi yapılmalıdır. Doğal ve beşeri oluşabilecek olaylara karşı tatbikat planlaması ve uygulaması güvenlik hizmeti veren firmalar tarafından sağlanmalıdır.

İnşa edilen sitelerde gereken tüm sistemler tamamlandığı gibi güvenlik konusundaki sistem ve planlamalar da en iyi şekilde tamamlamalıdır. İş güvenliği firmaları tarafından iş güvenliği talimatlarının hazırlanması yapılmalı ve gereken tüm işlemler tamamlamalıdır. Bu talimatlar doğrultusunda site içerisindeki güvenlik en iyi şekilde sağlanmalıdır. Oluşabilecek ufak bir aksaklık birçok kişinin olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olabilir.

Her alanda olduğu gibi site yönetimi ve güvenliği konusunda da kurallar oldukça önemlidir. Bu kurallar yönetmelik adı altında da toplanabilir. Bu kuralları oluşturan iç yönetmelik hazırlanması güvenliğin daha sistemli sağlanması için önemlidir. Yönetmelik hazırlanırken uzmanlar tarafından görüş ve öneriler alınmalıdır. Uzmanlar yardımı ile hazırlanan yönetmelik esnetilmeden uygulanmalıdır.

Güvenlik hizmetinde alınan veriler de oldukça önemlidir. Güvenliğin sistemli ve düzen içinde sağlanabilmesi için site içerisinde periyodik kontrol hizmeti sağlanmalıdır. Bu kontrollerde ortam ölçümleri hizmeti de sağlanmalı ve gereken önlemleri de bu ölümlere bağlı olarak şekillendirilmelidir. Sitenin güvenliği bu belirtilen hususlar doğrultusunda sağlanmalıdır.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara