tr

Paratoner Ölçümü

Paratoner Ölçümü
21.12.2020
2.699

Paratoner Ölçümü

İşyerlerini doğal olaylara karşı korumak adına oldukça önemli bir çalışma olan paratoner ölçümü uzun zamandır firmamız tarafından sorunsuz olarak yapılmaktadır. Sizler de işyerinizi yıldırım gibi olaylara karşı korumak için hemen bizlerle iletişime geçip söz konusu hizmeti talep edebilirsiniz.

Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları kapsamında birçok işyeri için söz konusu çalışmaların zorunlu olduğunu da hatırlatmak gerek. Sizler de işyerinize bu çalışmayı yaptırarak yasal açıdan uygun bir hale bürünebilirsiniz.

Paratoner Ölçümü

Paratoner Ölçümü Nedir?

Paratoner genel olarak havadaki yıldırımın işyerinize isabet etmesini engelleyen ve oldukça önemli bir alettir. Aslında birçoğumuz paratonerin görevini yıldırım sonrası fazla elektriği toprağa aktarmak olarak bilse de paratoner görevini bundan daha öncesinde yapar. Çünkü yıldırım daha çok sivri yüzeylerde toplanmaktadır.

Paratoner de sivri ucu sayesinde söz konusu yıldırımı üstünde toplar ve bunu kablolar sayesinde toprağa aktarma vazifesi görür. Bu sayede de fazla elektrik toprakta nötr hale gelerek herhangi bir olumsuzluğun önüne geçer. Paratoner ölçümü ise binanın dışına sert toprak zemininin altına topraklama levhaları ve topraklama çubukları yardımıyla yapılan bir ölçüm türüdür.

Paratoner uygunluk kontrolü de denilen bu çalışmalarda paratonerin emeceği güç ve bu gücün atılma mekanizmasının incelendiğini söyleyebiliriz. Yapılan çalışmaların ardından da tarafınıza bir ölçüm raporu teslim edilecektir. Bu rapor sayesinde herhangi bir teftiş durumunda çalışmanın yapıldığını rahatlıkla kanıtlayabilirsiniz.

Paratoner Ölçümü Neden Yapılmalı?

İşyerinde olası bir yıldırım durumunda yıldırımdan gelen akımın atılabilmesi adına önemli olan paratoner aletinin kontrolü için paratoner ölçümü yapılması büyük önem arz eder. Elektrik periyodik kontrol çalışmaları adı altında her yıl en az 1 kez zorunlu olarak yapılması gereken bu çalışma sayesinde sizler de işyerinizi güvene alabilirsiniz. Bu sayede artık işyerinize yıldırım çarpması olsa dahi gelen bu fazla elektrik akımı paratoner yardımı ile toprağa aktarılabilir.

Aksi taktirde yıldırımın fazla gücü işyerindeki birçok elektrikli aletin yanmasına veya bozulmasına neden olacaktır. Bu durum da doğrudan işyerinize büyük maddi sorunlar açabileceği için paratoner ölçümü nedeniyle bundan kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken firmamızla irtibata geçip yardım talep etmek olacaktır.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara