tr

Tespit ve Öneri Defteri

Tespit ve Öneri Defteri
29.09.2020
2.251

Tespit ve Öneri Defteri Nedir?

İş güvenliği uzmanları veya işyeri hekimi tarafından hazırlanan tespit ve tavsiyelerin yer aldığı formlar bütününe tespit ve öneri defteri denir. Bu defterlerde yazılan her bir sayfa için bir asıl iki kopyalı olacak şekilde tavsiyeler bulunmaktadır. Ayrıca teftişe gelen memurlar talep ettiklerinde bu defterlerin gösterilmesi zorunlu olup bu sorumluluk işverene aittir. Ayrıca işverenin defter hakkındaki bir görevi de defterin imzalanması ve düzenli olarak tutulmasıdır. Aksi taktirde teftiş memurları isg uzmanını değil işvereni haksız bulabilirler.

Bir diğer adıyla onaylı defter olarak da bilinen tespit ve öneri defterlerinin bu ismi almasındaki en büyük sebep bazı kurum ve kişiler tarafından onaylatılması gerekmesinden kaynaklanmaktadır. Karşılaşılan diğer bir durum ise işverenlerin yanlışlık ile kurul karar defteri almasıdır unutulmamalıdır ki kurul defteri 50 çalışan ve üzerinde olan iş yerlerinde tespit ve öneri defteri ile birlikte zorunludur ve kapsamı iş güvenliği defterinden farklıdır.

Tespit ve Öneri Defteri Kim Tarafından Doldurulur?

İşyerlerinde tespit ve öneri defterini doldurmakla yükümlü olan kişi iş güvenliği uzmanları veya işyeri hekimleridir. Ancak işyerinin büyüklüğüne bağlı olarak bu kişiler bulunmuyorsa bu görev otomatikman işverene düşmektedir. İşverenler tespit ve öneri defterlerini hem doldurmak, hem imzalamak ve hem de düzenli olarak tutmanın sorumluluğunun kendilerine ait olduklarını böyle bir durumda bilmelidirler.

Tespit ve Öneri Defteri Nasıl Onaylatılır?

İş güvenliği defteri olarak da geçebilen tespit ve öneri defterinin onaylatılması konusunda akıllarda soru işaretleri oluşabiliyor. Ancak bu defterlerin onaylatılması birkaç küçük işlem ile mümkündür. Tespit ve öneri defterlerinin onaylatılması için işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, noter veya Genel Müdürlük makamlarına başvurulmalıdır. Ardından ise bu kişi veya kurumlar tarafından defterin kapak sayfasının iç kısmına ve her bir sayfasına mühürleme işlemi yapılmak suretiyle onay verilebilir.

onaylı defter

Onaylı Deftere Ne Yazılır?

OSGB personeli olan iş güvenliği uzmanları veya işyeri hekimi tarafından bazı durumlarda onaylı deftere ne yazılır sorusu sorulabilmektedir. Bu defterlere en çok yazılan konular şirkette tespit edilen tehlikeli durumlar, bu tehlikeli durumlara ait çözümlerdir. Defter sıfır olarak alındığı ve yazıma başlanacağı zaman mevzuat hemen yazılmaması önerilir. Bunun yerine yapılan önerilerle birlikte mevzuat hakkında bilgi verilmesi çoğu zaman daha sağlıklı olmaktadır.

Onaylı defter olarak da bilinen tespit ve öneri defterinin sayfaları doldurulurken şirkette tespit edilen riskli durumlar ve buna ilişkin yapılan çalışmalar özenle işlenmeli ve konu hakkında işveren de bilgilendirilmelidir. Bunun dışında yapılan çalışmaları ve her türlü bilgiyi üstün körü yazmak yerine tam detaylı olarak yazmak en iyisi olacaktır. Bu sayede teftiş memurları çalışmanın tam olarak nereye ilişkin yapıldığı hakkında daha net bilgi sahibi olabilirler.

Ayrıca bu durum işveren açısından düzenin sağlanması ve korunması için de oldukça önemlidir. Bu yüzden riskler hakkında yapılan çalışmalar hazırlanırken olabildiğince detaylı olarak bildirmeniz tavsiye edilir. Örneğin yangın riskinin azaltılması ve yangın durumunda bunun önlenebilmesi için sadece yangın tüpü alındı yerine yangın tüpleri alınarak iş yerlerinin riskli olarak görülen kereste deposu gibi alanlarına yerleştirildi yazmanız önerilir. Bu sayede tüm çalışmalar net bir şekilde ortaya çıkmış olacaktır.

Onaylı defterin yani İş güvenliği defteri sayfasına riskli durum ve o konu hakkında öneri yazılırken dikkat edilmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Bu detayların atlanması durumunda teftiş memurlarına yapılacak açıklamalar zorlaşacağı için oldukça dikkat edilmelidir. Söz konusu detaylar ise her sayfa için tarih veya işyeri bilgisi gibi bilgilerdir. Bu detaylar ilk sayfalarda sorunsuz olarak yazılsa da orta sayfalarda gözden kaçabiliyor. Sizler de bu gibi detaylara dikkat ederek teftiş durumunda herhangi bir sıkıntı çıkması halinde çalışmaları kanıt olarak gösterebilirsiniz. Ayrıca bu numaralandırmalar resmi bir kanıt niteliği taşıdığı için de iş güvenliği uzmanları tarafından oldukça dikkatli olunmalıdır.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara