tr

Ayak Bacak Koruyucu

Ayak Bacak Koruyucu
04.12.2020
4.200

Ayak Bacak Koruyucu

Ülkemizde birçok iş kolunda çalışanların ayak bacak koruyucu aktif bir şekilde kullandığını rahatlıkla görebiliriz. Özellikle de ayağın temas ettiği alanlarda kesici veya delici birtakım malzemelerin olabileceği alanlarda bu tarz koruyucular kullanılır. Ayak koruyucular genel olarak iş ayakkabıları ve iş çizmesi gibi başlıklara ayrılabilmekte. İş ayakkabılarında ve iş çizmelerinde kullanılan malzeme normal ayakkabı ve çizmelere göre çok daha sert ve sağlamdır. Bunun nedeni ise çalışanların ayağına herhangi bir cisim düşmesi veya cisimlere basılması gibi durumlarda onları korumasının sağlanması olarak söylenebiliriz.

Bacak Koruyucu Nedir?

Bacak koruyucu ekipmanlar dizlik, tozluk ve benzeri KKD ekipmanlarıdır. Bu donanımlar da kişilerin çalışma esnasında birçok dış etmenden gelecek zararlara karşı korunmasını sağlamakla görevlidir. Örneğin bir metal eritme atölyesinde çalışan kişiler farkında olmadan sıcağa çok fazla yaklaşabildiği için bacaklarını koruyacak ekipmanlar kullanmalıdır. Bu sayede sıcağa gereğinden fazla yaklaşsalar dahi koruyucunun içerisindeki maddelerden ötürü sıcaktan etkilenmekten kaçınabilirler.

ayak bacak koruyucu
Ayak Bacak Koruyucu

Ayak Koruyucu Nedir?

Kişisel koruyucu donanım olarak geçen ayak koruyucular kişilerin ayaklarına temas edecek her türlü cisimden onları korumak için üretilirler. Bu sayede kişiler çivi veya ona benzer sivri cisimlerle temas edip üstlerine bassalar dahi ayak koruyucuları nedeniyle hiçbir zarar almayacaklardır. Genel olarak işlevi çalışanların ayaklarını korumak olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan ayak koruyucu modeli ise demir uçlu ayakkabı olarak belirtilir.

Bu tarz ayakkabıların ucunda oldukça sert bir demir bulunur ve üstünden oldukça ağır nesneler geçse dahi hiçbir şekilde ayağa zarar vermez. Ayrıca artan teknoloji ile birlikte demir uçlu ayakkabılar giderek daha da hafiflemektedir. Bu sayede kişiler ayaklarında onları koruyan sert bir cisim varken dahi rahatça hareket etme özgürlüğüne varabilirler.

Her türlü inşaat ve şantiye alanında aktif olarak kullanılan ayak koruyucular kendi içerisinde birçok modele ayrılabilir. Çalışılan alana uygun şekilde içindeki malzemelerin ve biçimin değişebildiği ayak koruyucuları elektrik işleri ile uğraşanlar veya inşaatlarda çalışanlar aktif olarak kullanırlar.

Bu sayede hem elektrik akımından korunabilirler hem de ayaklarına sert bir cisim düşmesi durumunda ayakları hiçbir şekilde yaralanmaz. Ayrıca yerlerde bulunan ve normal şartlardaki ayakkabıları delebilecek her türlü nesnelere karşı da bu koruyucular direnç gösterebilir. Bu sayede kişilerin ayağına herhangi bir zarar gelmesi engellenmiş olur.

İş Ayakkabıları
İş Ayakkabıları

İş Ayakkabısı Ne Zaman Kullanılmalı?

İşçilerin çalışma sahasında bastıkları ortamlardan gelebilecek her türlü tehlikeye karşı onları korumakla görevli olan iş ayakkabısı tehlikeli ortama girilmeden kullanılmalıdır. Bunun ardından da mesai bitimine kadar veya en azından tehlikeli ortamdan uzaklaşıncaya kadar iş ayakkabılarının kullanılması tavsiye edilir.

İş ayakkabıları sayesinde ayağa herhangi bir ağır nesne düşse dahi yara almadan atlatabilirsiniz. Ayrıca yine çalışma sahasında bazı tekerlekli araçların altında kalan ayakların hasar almaması için de iş ayakkabıları büyük ve önemli bir rol oynamaktadır. Bu yüzden de çalışma sahasının içerisinde iken iş ayakkabılarının sürekli olarak kullanılması tavsiye edilir.

İş Ayakkabısı
İş Ayakkabısı

İş Ayakkabısı Olmadan Çalışmanın Riskleri

İş ayakkabısı çalışanları birçok dış etmene karşı başarılı bir şekilde koruyabildiği için kullanılması sıkıca tavsiye edilir. İş ayakkabısı olmadan çalışılan durumlarda yerde bulunan kesici veya delici bir nesneye basıldığında ciddi yaralanmaların yaşandığını görebiliriz.

Ayrıca iş ayakkabısı olmadan çalışmanın iş sahasına bağlı birçok riski de beraberinde getirdiğini söylemek mümkündür. Örneğin sürekli olarak ağır kutuların ve nesnelerin taşındığı bir işyerinde korumalı ayakkabı olmadan çalışılırsa nesneler ayağa düşerse ciddi sakatlanmalar ve bununla beraber yürüme zorlukları yaşanabilir.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara