tr

Basınçlı Ekipmanlar Kontrolü

Basınçlı Ekipmanlar Kontrolü
25.12.2020
2.062

Basınçlı Ekipmanlar Kontrolü

Mekanik periyodik kontrol çalışmaları adı altında firmamız tarafından basınçlı ekipmanlar kontrolü profesyonel olarak verilmektedir. İşyerinde basınçlı çeşitli ekipman ve makineler bulunduran kişilerin bu çalışmaları her yıl düzenli olarak yaptırmaları zorunludur.

Yaptıracağınız çalışmalar sayesinde basınçlı aletler güvenli olarak muhafaza edileceği için herhangi bir olumsuzluk yaşanmayacaktır. Ancak kontrolü yapılmamış basınçlı ekipmanların işyerlerine büyük zararlar verebileceğini unutmamak gerek. Sizler de bu çalışmayı yaptırmak için firmamızdan destek talep edebilirsiniz.

Basınçlı Ekipmanlar Kontrolü Nedir?

İşyerlerinde bulunan her türlü basınçlı alet ve ekipmanın performansını izlemek için yapılan çalışmalara basınçlı ekipman kontrolü denmektedir. Yapılan bu çalışmalar sayesinde basınçlı ekipmanların o anki durumu da ortaya çıkacağı için gerekli önlemler alınabilir. Yapılan çalışmaların ardından tarafınıza ölçüm raporu da teslim edilmektedir. Bu rapor sayesinde olası teftiş durumlarında çalışmanın yapıldığını yasal olarak kanıtlayabilirsiniz.

Basınçlı Ekipmanlar Kontrolü
Basınçlı Ekipmanlar Kontrolü

Hava tank kontrolü ve kompresör kontrolü gibi çalışmaları da kapsayan basınçlı ekipman kontrolü işyerleri için oldukça önemlidir. Belirlenen ulusal ve uluslararası standartlar dahilinde yapılan çalışmalar imalatçı verilerinden de yardım alır. Ekipman eğer imalatçı firmanın belirttiği durumda değilse bunun için alınabilecek önlemler işverene iletilmektedir. Ülkemizde özellikle buhar kazanları, LPG kazanları ve kızgın su kazanları bu çalışmaların en çok yapıldığı alanların başında gelir.

Basınçlı Ekipmanlar Kontrolü Neden Yapılmalı?

Basınçlı ekipman ve aletler içerisindeki yüksek basınç nedeniyle oldukça tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden de söz konusu tehlikenin önlenebilmesi ve kontrol altında tutulabilmesi adına basınçlı ekipman kontrolü yapılması oldukça önemlidir.

Yazının bir kısmında örnek verdiğimiz kalorifer kazanlarını da bu tehlikeli ekipmanlara örnek olarak gösterebiliriz. Bu kazanlar içerisindeki yüksek sıcaklık sayesinde suyu dairelere sıcak bir şekilde göndermekle görevlidir. Bu esnada da içinde yüksek bir basınç oluştuğu için söz konusu kazanın periyodik olarak kontrol edilmesi gerekir.

Sizler de bu sayede olası bir patlama veya yangın durumunun önüne geçebilirsiniz. Buna ek olarak tehlikeli sıvı ve gazların bulunduğu her türlü basınçlı ekipmanlar da sürekli olarak kontrol edilmelidirler. Ülkemizde yasal olarak da zorunlu olan bu kontrolleri yaptırmak için firmamızdan yardım talep edebilirsiniz.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara