tr

El Kol Koruyucu

El Kol Koruyucu
07.12.2020
4.741

El Kol Koruyucu

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında çalışanların daha sağlıklı bir şekilde çalışabilmeleri için bir takım el – kol koruyucular geliştirilmiştir. İşçilerin hareketlerini mümkün olduğunca az kısıtlayacak veya hiç kısıtlamayacak şekilde tasarlanmaları gereken bu donanımlarda kullanılan malzemeler de oldukça önemlidir. Örneğin bir demir doğrama ustası el ve kol koruyucu seçerken mümkün olduğunca dayanıklı olanları tercih etmeli. Bu sayede sivri ve kesici cisimler çalışanın koruyucu donanımına gelerek ona tehlike vermekten kaçınabilir.

El Kol Koruyucu
El Kol Koruyucu

El Koruyucu Nedir?

El koruyucular kişilerin ellerine taktıkları eldiven ve benzeri kişisel koruyucu donanım olarak belirtilebilir. Ülkemizde birçok iş kolunda aktif olarak kullanılan el koruyucuların en yaygın olanı eli bileklere kadar ve parmaklar da dahil koruyacak şekilde olan eldivenlerdir. Bu eldivenler sayesinde çalışanlar kıymık ve benzeri kesici cisimlerden kendilerini koruyabilirler.

Ayrıca sıcak maddelerle çalışan ve onların yakınında işlerine devam eden kişiler normal bir eldivene göre çok daha kalın bir el koruyucu kullanırlar. Bu el koruyucuların içerisinde kişinin elini ve parmaklarını söz konusu sıcaktan koruyacak çeşitli maddeler bulunabilir. Kişiler de bu sayede kendilerini dış etmenlere karşı korumaya almış olurlar. Çeşitli türlere ayrılan el koruyucuları; parmaksız eldiven, bileklik, parmak kılıfları ve eldivenler olarak sıralayabiliriz.

El Kol Koruyucu
El Koruyucu

El bir insan için en önemli uzuvlardan birisi olduğu için bunu korumak da bir o kadar önemlidir. Bu yüzden birçok iş alanında eldivenlerin aktif bir şekilde kullanılması gerektiğini söylemek gerek. Örneğin inşaatlarda aktif olarak çalışan kişiler el koruyucu donanımlar kullanmalıdırlar. Bu donanımlar onların tuğla kaldırması veya çeşitli eşyalarla teması durumunda ellerini koruyacaktır.

Bu şekilde elde yaralanma veya benzeri sakatlanmaların önüne geçilebilir. Genel olarak kişilerin ellerinin korunması gerektiği her yerde el koruyucular aktif bir rol oynarlar. İnşaatlardan elektrikle uğraşan kişilere kadar birçok sektör için bunu söyleyebiliriz. İletken özelliği olmayan eldivenler sayesinde elektrik kaçaklarından korunmak mümkün olacağı için ciddi yaralanmaların da önüne geçilebilir.

El Koruyucu Eldivenler
El Koruyucu Eldivenler

Kol Koruyucu Nedir?

KKD kapsamında çalışan sağlığının korunması için önemli rol oynayan donanımlardan birisi de kol koruyuculardır. Kişilerin kolunun bir kısmını veya tamamını kavrayacak şekilde çevreleyen bu donanımlar dış etmenlere karşın kişileri korumaya almakla görevlidir. Özellikle de çevrede sıcaklık, kesici veya delici aletler gibi tehlikeli faktörlerin çok olduğu çalışma alanlarında kullanılmaları gerekir.

Kişinin çalıştığı alana göre özel olarak üretilmiş olması gereken kol koruyucuların doğru olanının kullanılmaması durumunda kişilerin hareketlerinde kısıtlanmalar yaşanabilir. Bu durum da onların daha rahat ve hassas çalışmalarını önleyebileceği için tavsiye edilmez. Bunun yerine çalışılan ortama uygun bir kol koruyucu seçilirse en doğru çalışma yapılmış olacaktır.

Kişisel koruyucu donanım arasında aktif olarak kullanılanlarından olan kol koruyucular özellikle de kişiye dışarıdan madde temas etmesinin engellenmesi gerektiği yerlerde kullanılır. Bu tarz yerlere kaynak atölyeleri veya metal eritme alanları gösterilebilir. Çalışanlar arasında kolluk olarak da bilinen bu donanımları kullanarak sizler de kendinizi çok daha güvene alabilirsiniz.

El Kol Koruyucu
El Kol Koruyucu

Koruyucu Donanımsız Çalışmanın Riskleri

Çalışanların çevre etmenlere karşı kendisini koruması ve olası bir kaza durumunda çok daha az hasarla atlatmasını sağlayabilmek adına koruyucu donanım kullanımı oldukça önemlidir. Koruyucu donanımların önemsenmeyip kullanılmadığı durumlarda ise çalışanların ciddi hasarlar aldığını görebiliriz.

Örneğin birçok kesici aletin bulunduğu ortamlarda ciddi ve kanamalı yaralanmaların önüne geçmek adına metal örgülü eldivenler kullanılması önemlidir. Aksi bir taktirde kişiler kesici aletlerle kendisine zarar verebilir ve bunun sonucunda kanamalı ve ciddi yaralanmalar görebiliriz.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara