tr

Yıllık Değerlendirme Raporu

Yıllık Değerlendirme Raporu
29.09.2020
2.282

İş Sağlığı ve Güvenliği Yıllık Değerlendirme Raporu

İSG hizmetlerinin doğru yapılıp yapılmadığı konusunda önemli veriler bulunması adına yardımcı olan raporlara iş sağlığı ve güvenliği yıllık değerlendirme raporu denmektedir. Bu raporlar sayesinde iş yerleri yıl içerisinde yapılan İSG çalışmalarının bir özetine de ulaşabilirler. Çalışmaların daha sonraki süreçte daha doğru yapılabilmesi adına da bu raporlar oldukça önemlidir.

Yıllık Değerlendirme Formu Nedir?

İş güvenliği uzmanı ve bulunuyorsa iş yeri hekimleri tarafından hazırlanan raporlara yıllık değerlendirme raporu formu denmektedir. Bu formda iş yerinin İSG alanında yaptığı tüm çalışmalar ve detayları yer almakta. Bu yüzden oldukça kapsamlı ve kesinlikle es geçilmemesi gereken bir form olduğunu söyleyebiliriz. İşveren açısından da yapılan çalışmalara göz atabilmeleri için oldukça önemli olan yıllık değerlendirme formları tüm yılın adeta özeti niteliğindedir. Bu sayede işverenler daha sonraki yıl veya yıllarda yapılacak çalışmalar hakkında da kabataslak bir fikre sahip olabilir.

Yıllık değerlendirme raporu formu iş güvenliği alanında hazırlanan en kapsamlı raporlardan birisidir. Herhangi bir denetim durumunda göz atılan ilk raporlardan olduğu için de iş yerleri için ayrı bir öneme sahiptir diyebiliriz. Ayrıca raporun sadece İngilizce olarak değil kesinlikle Türkçe olarak da bulundurulması tavsiye edilir. Özellikle çok uluslu firmalarda bu husus atlanabildiği için denetim esasında sorun oluşturabiliyor. Bu yüzden firmaların iş güvenliği uzmanları konunun üzerinde durmalıdırlar.

Kurumsal hafızanın kaybolmaması adına da oldukça önemli bir yere sahip olan yıllık değerlendirme formları özenle hazırlanmalıdır. Bu sayede iş yeri güvenliği uzmanının forma daha sonra baktığında incelemesi de kendi adına kolay olacaktır. Tüm çalışmaların raporlar halinde yıllık forma işlenmesi sırasında İSG hizmetlerinin bir bütün halinde bulunduğundan emin olunmalıdır. Aksi taktirde yapılan çalışmalar gözden kaçıp ilerleyen dönemlerde iş yerleri için gereksiz masraflara yol açabilmektedir.

Yıllık Değerlendirme Raporunu Kim Hazırlar?

Yıllık değerlendirme formlarını hazırlamakla yükümlü olan kişiler iş yeri ve güvenliği uzmanlarıdır. Ayrıca eğer iş yerinde başka OSGB çalışanları da bulunuyorsa yapılan çalışmalara göre onların da imzalarına formda yer verilebilir. Ancak normal şartlarda formu hazırlamakla görevli olan tek kişi iş güvenliği uzmanlarıdır.

Her yıl iş güvenliği uzmanları tarafından objektif ve özenli bir şekilde hazırlanması gereken bu formların saklanması da oldukça önemlidir. İş güvenliği uzmanları tarafından düzenli bir dosyalama yapılması bu konuda mühimdir. Bu sayede ilerleyen dönemlerde geçmiş yıllarda yapılan çalışmalara çok daha rahat bir şekilde göz atılabilecektir. Bu konu da iş yeri hafızası açısından oldukça önemli olarak söylenebilir.

Yıllık Değerlendirme Raporu

Yıllık Değerlendirme Raporu Nasıl Doldurulur?

İş güvenliği uzmanları tarafından yıllık değerlendirme formu doldurmaya başlamadan yapılması gereken ilk şey aylık raporların incelenmesi olacaktır. Aylık raporlar yıllık formun oluşturmasında adeta bir bulmaca parçası işlevi göreceği için bu raporlar da düzenli olarak hazırlanmış olmalıdır. İş kazalarının korunması açısından önemli olan risklerin değerlendirilmesi aşamaları da yine yıllık değerlendirme formlarında bulunması gerekenlerden birisidir.

Yıllık çalışma planı da yıllık değerlendirme formu doldurulma aşamasında önemli bir yere sahiptir. Yıllık değerlendirme formu doldurulurken çalışma planına uyulup uyulmadığının takibi yapılmaktadır. Ayrıca İSG uzmanı ve iş yeri hekimi bulunan bir çalışma ortamı ise iş sağlığı ve güvenliği tespit ve öneri defterinin onaylatıldığınden emin olunması gerekiyor. Bu doğrultuda da uyarı levhaları, çıkış lamba ve uyarılarının bulunduğu gibi bir takım kontrollerin yapılması gerekmektedir. Eğer iş yerinde engelli çalışanlar bulunuyorsa da iş sağlığı ve güvenliği yıllık değerlendirme formu doldurulurken bu kişilerin çalışabilmesi için uygun ortamın bulunduğuna ilişkin bilgiler de raporda yer almalıdır.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara