tr

Plastik Sanayi İş Güvenliği

Plastik Sanayi İş Güvenliği
16.02.2021
3.810

Plastik Sanayi İş Güvenliği

Plastik sanayi İş Güvenliği, bu sektör ve insanlar için son derece önem arz eden bir alandır. Bunun sebebi insanların günümüzde kullandığı birçok şeyin neredeyse plastik olmasından dolayıdır. Bunun yanı sıra bu durum sadece bu açıdan önemli değil aynı zamanda insanlar için son derece önemli olmasının yanı sıra oldukça eleştirilen bir sektör olarak da insanların karşısına çıkmaktadır. Çünkü neredeyse bütün insanlar tarafından bilinen bir bilgi olan plastiklerin doğada en geç çözünen maddelerden birisi olması ve bu sebeple doğaya zarar vermesi de insanlar için büyük bir risk ve sorun teşkil etmektedir. Bu sebeple insanlar için her ne kadar vazgeçilmez bir sektör olsa da aynı zamanda dünyada en çok eleştirilerin hedefi olarak gösterilen sektör olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Bununla birlikte ise birçok plastik sanayi firması bu anlamda eleştirilerden kendini kurtarmak ve aynı zamanda doğaya olan sorumluluğunu da yerine getirmek adına birçok çalışma gerçekleştirir. Bu çalışmaların başında insanları geri dönüşüme teşvik etmek olarak bilinir. Her ne kadar bu maddeyi üretiyor olsa da bu maddenin mutlaka ve mutlaka insanlık tarafından kullanılması gerekmektedir. Henüz farklı bir seçenek bulunmamaktadır fakat bunun yanı sıra bu şirketler bu maddeyi üretip kullanılacak şekle getirdikten sonra da piyasaya sunmaktadır.

Plastik Sanayi İş Güvenliği
Plastik Sanayi İş Güvenliği

Plastik Sanayi İş Sağlığı ve Güvenliği

Her şirket gibi plastik sanayi sektöründe çalışan firmalarda da güvenlik kavramı her zaman ön planda tutulur. Bu sebeple bu firmalar iş sağlığı ve güvenliği firmaları ile anlaşarak bu vesile ile iş güvenliği uzmanı görevlendirme işlemi yapar. İş güvenliği uzmanları firmalar için iş güvenliği görevini yerine getirerek iş konusunda herhangi bir güvenlik açığının olmamasını sağlar ve bunun yanı sıra ise herhangi bir olay karşısında nasıl bir davranış sergileneceği konusunda firma çalışanları ile patron ya da müşterileri bilgilendirerek bilinçlendirir.

Ancak sağlık da önemli bir kavram olarak adlandırılır. Özellikle pandemi sürecini insan hayatına dahil etme sürecinde insanlar sağlığın onlar için önemini anlamışlardır.  Bunun sonucunda ise neredeyse her firma zaten geçmişten bu yana iş yeri hekimi görevlendirme işlemi yapmaktadır.

Ayrıca özellikle plastik sanayisinde birçok acil sağlık durumu ortaya çıkabilir. Bu sebeple firmalar böylesine acil durumlarla karşı karşıya kalmaları durumunda olaya acil müdahale edilebilmesi adına diğer sağlık personeli görevlendirme işlemi yapar. Herhangi bir olay durumunda sağlık personelinin hemen müdahale etmesi ve doktorun işyerine gelmesi veya olay yerine getirilen personelin daha da kötüye gitmesini engellemesi çok önemlidir. Bu sayede olayı yaşayan kişiye çok hızlı ve son derece doğru bir şekilde müdahale etmek mümkündür.

Bu gerekli bir hizmet olmasına rağmen birçok firma bu hizmetin gerekliliğini henüz anlamamıştır. Bu sebeple bu gibi firmalar iş güvenliği ve sağlığı şirketleri ile iletişim kurarak bu anlamda iş güvenliği danışmanlık hizmeti alabilirler. İş Güvenliği Hizmeti, potansiyel olarak kötü durumlarda bu durumlarla nasıl başa çıkılacağını ve olayla daha kolay nasıl başa çıkılacağını açıklayan bir danışmanlık hizmetidir. Birçok firma bu hizmeti anlamasa da son derece gerekli bir hizmettir.

Firma bu tür durumlarla karşılaşma ihtimalini göz önünde bulundurarak patlamadan korunma dokümanını doldurur ve bu gibi durumlarda daha hızlı müdahale eder. Gelecekteki olası bir patlamaya daha hızlı ve doğru bir şekilde müdahale etmek ve kaotik bir ortam olmadığında karşılaşılabilecek kaotik ortamı önlemek veya en aza indirmek için bu belgeyi doldurmak önemlidir.

Plastik Sanayi İş Güvenliği
Plastik Sanayi İş Güvenliği

Plastik Sanayi Risk Analizi

Risk analizi Her firma gibi plastik sanayide de çok önemlidir. Herhangi bir zamanda olabilecek herhangi bir durum riskler getirir. İki tür tehlike vardır. Bunlar; genel tehlikeler ve özel tehlikeler olarak bilinir ve bu tehlikelerin önüne geçilmesi adına sürekli olarak bu büyük risk teşkil eden tehlikelerin risk değerlendirilmesi yapılmalıdır.

Plastik Sanayi Genel Tehlikeler

 • Yangın
 • Elektrik
 • Termal konfor şartlarının olmaması
 • Ergonomi
 • Toz
 • Gürültü
 • Titreşim
 • Yetersiz aydınlatma
 • İş hijyeni
 • Kaygan zemin
 • Havalandırma sisteminin olmaması
 • Basınçlı ekipmanların bakımsız olması
 • El aletleri

Plastik Sanayi Özel Tehlikeler

 • Çevre kirliliği
 • Ortam havasının kalitesiz olması
 • Yanma
 • Kimyasal tehlike
 • Yüksekten düşme

Plastik Sanayi İş Güvenliği Eğitimi

Mesleki eğitim her sektör gibi bu da plastik sanayi sektöründe de çok gerekli. Çünkü eğitim, insanların günün her saatinde ihtiyaç duyduğu bir şey. Eğitim sayesinde bazı olayların üstesinden gelmek daha kolay hale gelir. Bu sebeple özellikle firmalar için iş güvenliği eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimler iş güvenliği ve sağlığı şirketleri tarafından yapılır ve bu eğitimlerin sonunda bu eğitimi başarı ile tamamlayan kişi ya da firmalar iş güvenliği sertifikası almaya hak kazanırlar. Bahsedilen mesleki eğitim birçok farklı şekilde insanların önünde görünür. Yalnızca bir güvenlik eğitimi vardır. Bu eğitimler; yüksekte çalışma eğitimi, ilkyardım eğitimi ve acil durum eğitimi olarak sayılabilir ve bu eğitimler firmalara verilmektedir.

Plastik Sanayi Mesleki Yeterlilik MYK Eğitimleri

 • 12UY0069-4 Plastik Enjeksiyon Üretim Elemanı Belgesi

Plastik Sanayi MEB Mesleki Eğitimleri

 • Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Plastik İşleme Sertifikası
Plastik Sanayi İş Güvenliği
Plastik Sanayi İş Güvenliği

Plastik Sanayi Sağlık Raporu

Bir iş için eğitim, deneyim ve sağlık yeterlidir, bu da bu işe girme olasılığını artırır. Sağlık açısından firmalar özellikle işe alım anlamında bu işe uygun niteliklere sahip olup olmadıklarına dikkat etmelidir. Bu sebeple herhangi bir iş başvurusunda ve özellikle atölye sektörüne bir işe girmek için işe giriş sağlık raporu alınması son derece önem arz eder. Bu rapor sonucunda yapılacak olan iş için sağlık açısından yeterli olunup olunmadığı tespit edilmektedir ve bu raporun edinilebilmesi için ise işe giriş muayene formu doldurulmalıdır.

Plastik Sanayi Kişisel Koruyucu Donanım

Bu anlamda koruma sürecine dikkat etmeli ve uzun vadeli araştırmalarla onu iyi korumalıyız. Bu sebeple KKD elemanlarına tahsis edilen kişisel koruyucu donanımların son derece iyi ve kaliteli ürünler olması gerekir. Bu sayede bu elemanların kişisel olarak ve firmaları korumayı sağlamaları kolaylaşır. Bu sebeple bu elemanlara verilen kişisel koruma ekipmanlarına oldukça dikkat edilmeli ve bu anlamda hatırı sayılır bir bütçe ayrılmalıdır.

 • Eldiven
 • Maske
 • Baret
 • Çelik burunlu iş ayakkabısı
 • Gözlük
 • Yüz siperi
Plastik Sanayi İş Güvenliği
Plastik Sanayi İş Güvenliği

Plastik Sanayi OSGB Hizmetleri

Her departmanda her zaman birçok tehlike ve risk vardır. Bu riskler ve tehlikeler, afetleri de artırabilir. Bu felaketlere insan yapımı veya doğal afetler denir, bu nedenle bunlarla başa çıkmak çok önemlidir. Bunun sebebi ise firmaların bu gibi durumlarla iyi başa çıkabilmesi demek bu firmanın uzun yıllar bu işe devam edebileceği anlamına gelir ve bu sebeple tatbikat planlaması ve uygulaması yapılmalıdır.

Açıklama, insanların uyması gereken tüm kuralların adıdır. Özellikle plastik sektörü alanında pek çok açıklama var. Bununla birlikte, her şirketin kendi hazırlık talimatları vardır. Bu talimatlar firmaların olası ters bir durumda bu durumla iyi baş etmesini sağlar ve bu sebeple iş güvenliği talimatlarının hazırlanması işlemi gerekli bir işlemdir.

İster özel bir kuruluş ister bir devlet kurumu olsun, gözetim her şirket için gerekli bir koşuldur. Bu sebeple herhangi bir iç karışıklıkta kaos ortamının hâkim olmaması sebebiyle birçok kuralı barındıran iç yönetmelik hazırlanması işlemi gerçekleştirilmeli ve bu yönetmeliklere her an uyulmalı ve uyulması sağlanmalıdır.

Her departmanın her zaman hayati önem taşıyan güvenlik ve sağlık hizmetlerine erişimi olmalıdır. Ancak bu süreçlerin sağlanmasının yanı sıra bu işlemlerin kontrolü de oldukça önemlidir. Bu sebeple iş güvenliği ve sağlığı şirketlerinden ortam ölçümleri hizmetleri alınarak, her daim periyodik kontrol hizmeti işleminden yararlanılabilir.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara