tr

Fırın Pastane İş Güvenliği

Fırın Pastane İş Güvenliği
10.06.2021
3.875

Fırın Pastane İş Güvenliği

Dünyada neredeyse 1 yıldır süregelen bir pandemi süreci yaşanmaktadır. Bu pandemi sürecinde ise insanların gıda sektörüne olan ihtiyaçları da artmaktadır. Bu sebeple gıda alakalı olan sektörde hizmet veren firma sayısı da her geçen gün artmaktadır. Fırın pastane iş güvenliği gibi birçok firma bu firmalar arasında gösterilebilir. Bununla her sektörde olduğu gibi fırın pastane de iş güvenliği her zaman ön plandadır. Bu sebeple birçok devlet bu anlamda birçok yasa çıkarma gereği duymuştur. Öyle ki bu firmalarında bu yasalara uyması gerekmektedir. Bu durumda ise bir iş güvenliği şirketine başvurulması gerekmektedir. İş güvenliği şirketleri güvenlik ve sağlık anlamında gıda sektöründe faaliyet gösteren her firmanın bütün ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlamaktadır.

Fırın Pastane İş Sağlığı ve Güvenliği

Günümüzde pandemi sürecinde Türkiye’de ve dünyada özellikle gıda sektöründe güvenlik son derece önemlidir. Çünkü hem insan hayatını hem de insanın sağlığını oldukça etkileyen bir sektör olarak bilinir. İnsanların gıda sektörüne olan ihtiyacının artması da bu sektörü oldukça ön plana çıkarmış ve bu sebeple gıda sektöründe sağlık ve güvenlik anlamında her an dikkatli olunması gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliği şirketleri bu anlamda uzun yıllardır piyasanın her sektöründe ayrıca hizmet vermektedir ve gıda sektöründe de birçok iş sağlığı ve güvenliği şirketi bulunmaktadır. Bu iş sağlığı ve güvenliği şirketleri gıda sektörüne iş güvenliği uzmanları görevlendirme işlemi ile bu sektörün bu anlamda güvenliğini sağlar.

Bunun yanı sıra gıda şirketlerinin sadece güvenliği ön planda değildir. Güvenliğinin yanı sıra fırın ve pastanelerin yasalar çerçevesinde mutlaka bir sağlık personeli görevlendirmesi gerekmektedir. Bu görevlendirmenin temel amacı acil durumlarda sağlık personellerine daha kolay ulaşım imkânı sağlamaktır. Bu personelini ise yine iş sağlığı ve güvenliği şirketleri sağlamaktadır. Orada çalışan ve müşteri olan herkesin sağlığı da oldukça önemlidir bu sebeple iş sağlığı ve güvenliği şirketleri iş yeri hekimi görevlendirmesi yaparlar.

Günümüz pandemi dünyasında iş güvenliği ve sağlığı son derece önem arz etmektedir. Her sektörde ve özellikle gıda sektöründe bu anlamda sağlık ve güvenlik son derece önemlidir. Bu sağlık ve güvenliğin de yıpranmış olmaması her daim güncel ve her zaman yeni bir hali ile şirketlere hizmet etmesi hem gıda işi yapan şirketlerin hem de iş sağlığı ve güvenliği sağlayan şirketler için oldukça önem arz eder. Bu sebeple iş sağlığı ve güvenliği sağlayan şirketler sağladıkları bu güvenlik ve sağlık hizmetlerinin her daim güncel ve kaliteli kalması sebebiyle iş güvenliği danışmanlık hizmeti de verirler. Bu hizmet kapsamında uzmanlar gıda sektöründeki bu firmayı sağlık ve güvenlik açısından denetleyerek bu olguların her zaman daha güncel ve kaliteli kalması için çalışırlar.

Pandemi süreci ile birlikte özellikle gıda sektöründe her sektörde olma ihtimali olduğu gibi acil durumlar olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu acil durumlardaki sorunların çözülmesi de son derece önemlidir. Acil durumlarda bu acil durumdan kurtulmanın ve en hızlı çözümü üretmenin tek yolu ise bu duruma oldukça hızlı bir şekilde müdahale etmektir. Özellikle gerçekleşmesi muhtemel olan patlama gibi durumlarda bu anlamda hizmet veren yetkililerin hemen bir patlamadan korunma dokümanı oluşturması gerekir. Bu doküman sayesinde bir dahaki durumlarda olaya daha hızlı müdahale edilebilir.

Fırın Pastane İş Güvenliği
Fırın Pastane İş Güvenliği

Fırın Pastane Risk Analizi

Pandemi süreci ile birlikte özellikle Fırın pastane iş güvenliği sektöründe de bazı riskler mevcuttur. Bu risklerin tespit ise oldukça önemlidir. Bu gibi durumlarda fırın pastane sektöründe hizmet veren firmaların iş sağlığı ve güvenliği şirketleri ile çalışması gerekir. İş güvenliği şirketleri herhangi bir risk yaşanmadan önce yaşanabilecek genel tehlikeleri ya da özel tehlikeleri tespit ederek önce bu tehlikelerden oluşacak olan risklerin risk analizi yaparak daha sonra ise bu risklerin risk değerlendirme işlemi gerçekleştirir. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesinin ardından ise bu tespit edilen risklerin önlenmesi adına çalışmalar gerçekleştirerek riskleri en az seviyeye indirmek amacıyla fırın pastane firmalarına hizmet eder.

Fırın Pastane İş Güvenliği Genel Tehlikeler

 • Elektrik
 • Yangın
 • Kaygan zemin

Fırın Pastane İş Güvenliği Özel Tehlikeler

 • Çalışanların hijyen kurallarına uyulmaması
 • Çalışma ortamının temiz olmaması
 • Bakteri oluşumu
 • Çalışanların enfeksiyon kapması
 • Bulaşıcı hastalıklar
 • Temizliği yapılmamış tabak, çatal, kaşık, bıçak, bardak kullanılması, temizlenmemiş tepsi, fırın kullanılması vb,
 • Çalışma alanlarında haşere olması
 • Uygun şekilde muhafaza edilmeyen gıda maddeleri
 • Zehirlenme
Fırın Pastane İş Güvenliği
Fırın Pastane İş Güvenliği

Pastane Fırın İş Güvenliği Eğitimi

Fırın pastane iş güvenliği Eğitim denilen olgu ticaret yapılan her sektörde son derece önemli bir olgudur. Gıda sektöründe de birçok alanda eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlerin verilmesi herhangi bir durumda insanın karşısına çıkabilecek bazı olaylar ile baş etmesini sağlar. Bu eğitimler genellikle iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet veren firmalar tarafından verilmektedir. Öncelikle İş güvenliği eğitimi oldukça önemlidir ve her sektörde yapılan işte öncelik her zaman güvenlik olmalıdır. Bu sebeple bu eğitimler verilir ve bu eğitimlerin doğru düzgün tamamlanmasının ardından kişilere ve kurumlara iş güvenliği sertifikası verilir. Mesleki eğitim olarak da görülen bu eğitimlerden bir diğeri ise genellikle fırın pastane sektöründe ihtiyaç duyulmasa da yüksekte çalışma eğitimidir. Bununla birlikte ilkyardım eğitimi ve acil durumlarda olaylara oldukça hızlı müdahale edilmesi adına acil durum eğitimleri de verilmektedir.

Fırın Pastane MYK Eğitimleri

 • 17UY0302-4 Fırın ve Unlu Mamuller Üretim Operatörü Belgesi
 • 13UY0183-4 Pastacı Belgesi
 • 19MY0006-2 bulaşık yıkayıcısı Belgesi

Fırın Pastane MEB Eğitimleri

 • Hijyen belgesi Sertifikası
 • Ekmek Üretimi belgesi Sertifikası
Fırın İş Güvenliği
Fırın İş Güvenliği

Fırın Pastane Sağlık Raporu

Fırın pastane sektöründeki firmaların güvenliğini sağlamak oldukça zor bir şeydir. Bu sebeple birçok sertifika ve bu işe girebilmek adına birkaç belge gerekir. Bu belgelerin başında işe giriş sağlık raporu gerekir. Bu rapor bu işi yapabilmek için insanın sağlığının yeterli olup olmadığını anlamak amacıyla istenir ve bununla birlikte bu belgeyi edinebilmek için ise işe giriş muayene formunun doldurulması elzemdir.

Pastane Fırın Kişisel Koruyucu Donanım

Pandemi sürecinin insan hayatına girmesi ile birlikte her sektörde olduğu gibi özellikle Fırın pastane iş güvenliği sektöründe hizmet veren firmaların güvenliğini sağlamak amacıyla görevlendirilen kişilerin ekipmanlarının da oldukça iyi olması gerekir. Günümüz pandemi sürecinde bu tür firmaların sağlığı ve güvenliği oldukça önemlidir. Bu sebeple, Kişisel koruyucu donanım ürünlerinin oldukça kaliteli ürünler olması gereklidir. Bununla birlikte kişisel koruyucu ekipmanlarını kullanacak olan KKD elemanlarının da her sektör ve firma için vazgeçilmez bir pozisyonu bulunmaktadır.

Fırın Pastane KKD

 • Eldiven
 • Bone
 • Maske
 • Önlük
 • iş elbisesi
Fırın İş Güvenliği
Fırın İş Güvenliği

Fırın Pastane OSGB Hizmetleri

Geçmişten beri süregelen felaketlerin ve günümüzdeki en büyük felaket olan pandemi felaketine henüz bir çözüm bulunamadı. Bu sebeple insanların bu felaketlere her zaman hazırlıklı olması son derece gereklidir. Bu felaketler insanların hayatlarına mâl olabilir. Bu sebeple yaşanma ihtimali her zaman var olan ve varlığını insanlara her zaman hissettiren doğal ya da beşerî herhangi bir felakete karşı hazırlıklı olmak adına tatbikat planlaması ve uygulaması yapılması gerekir.

Pandemi ile birlikte özellikle gıda sektöründe de güvenlik anlamındaki bütün çalışmaların eksiksiz bir şekilde yürütülmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple iş güvenliği talimatlarının hazırlanması ve mutlaka ve mutlaka her insanın bu talimatları görebilecekleri ve okuyabilecekleri bir yere asılmalı ve insanların ya da çalışanların her zaman bilgilendirilmesi ve herhangi bir soruna karşı herkesin her zaman hazır bir şekilde olacağından emin olunmalıdır.

Özellikle gıda sektöründe de kurallar son derece önem arz etmektedir. Her firmanın kendine ait bir kural listesi olmalı ve bu kurallara her zaman uyulmalıdır. Bu kurallara eksiksiz bir şekilde uyulması olası kaos ortamlarının önlenmesini sağlar ve bu sebeple iç yönetmeliğin hazırlanması her firma için oldukça gereklidir.

Gıda sektöründe kontrol mekanizması oldukça önemli bir olgudur. Bununla birlikte güvenliğin sağlamasının yanı sıra her zaman düzenli bir şekilde kontrol etmek oldukça önemlidir. Bu kontrolün sağlanması için ise periyodik kontrol hizmeti sağlanmalı ve gerçekleştirilen kontrollerde ortam ölçümleri hizmetinden yararlanılarak güvenlik olgusu her zaman varlığını sürdürmelidir.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara