tr

Göz Yüz Koruyucular

Göz Yüz Koruyucular
09.12.2020
2.937

Göz Yüz Koruyucular

Artan teknolojik aletlerle birlikte çalışanların iş esnasında zarar görmemesi adına bir takım göz yüz koruyucuları kullanmaları çok daha önem kazanmıştır. Bu şekilde çalışma esnasında göze gelebilecek kıvılcım, kıymık ve benzeri tehlikeli şeyler koruyuculara takılacağı için kişilere zarar veremezler. Sizler de bu sayede çalışma temponuzu hız kesmeden koruyabilirsiniz.

Göz Koruyucu Nedir?

Göz koruyucular genel olarak kişilerin gözleri için tüm tehdit unsurlarına koruma sağlamak adına tasarlanan araçlardır. Kişisel koruyucu donanım alanında belki de en önemli donanımlardan birisi olduklarını da söyleyebiliriz. Göz koruyucular kişinin kafasının arkasından sarıp gözüne oturacak ve görmesini olumsuz yönde etkilemeyecek iş araçlarıdır. Özellikle de makine sanayisinde aktif olarak kullanıldıklarını söylemek mümkün. Çünkü bu tarz işyerlerinde kaynak ve sıcaklık ile ilgili birçok tehlike faktörü bulunmaktadır. Göz koruyucularının tam da bu alanda oldukça önemli bir iş yürüttüğünü söyleyebiliriz.

Göz Yüz Koruyucular
Göz Yüz Koruyucular

Tasarımsal olarak kullanıldığı alana göre farklılık gösteren göz koruyucuların en yaygın olanı gözlük biçiminde ancak daha sağlam bir malzemeden üretilenleridir. Bu göz koruyucuları kişinin gözüne tam oturur ve hafif olması sayesinde çalışmasına hiçbir şekilde engel olmaz. Söz konusu göz koruyucuların bir türü de makine sanayiinde kullanılanlarıdır.

Bu türde sadece göz değil, ağza kadar veya tamamen surat korunur. Diğerlerine oranla çok daha garantili ve kesin bir koruma sağlayan bu göz koruyucuları daha çok sabit işler için kullanılır. Makine sanayisinde de bu gözlüğü kullananlar genelde oturarak veya sadece bir noktaya odaklanarak çalıştıkları için herhangi bir hareket veya görme kısıtlamasına uğramazlar.

Koruyucu Gözlük Ne İşe Yarar?

Koruyucu gözlükler genel olarak göz koruma işlevi gören kişisel koruyucu donanımlardır. Çapak gözlüğü ve vizör gibi çeşitleri olan koruyucu gözlükler ülkemizde birçok iş kolunda kullanıma uygundur. Özellikle de inşaat ve sanayi alanlarında aktif olarak kullanıldıklarını söyleyebiliriz. Çalışanlar için bir nevi koruyucu siper işlevi gördüğü için onların iş esnasında zarar görmesine engel olur.

Koruyucu yüz vizörü gibi çeşitli türleri bulunan koruyucu gözlükler kullanım alanlarına göre tasarımsal değişiklik gösterir. Çalışma esnasında kişilerin performansının düşmemesi ancak tehlike faktörlerine karşın koruma sağlaması koruyucu gözlüklerin ana mantığıdır. Artık ülkemizde yasalarla da koruma altına alınan bu kurallar neticesinde gerekli olan işyerlerinin tümünde koruyucu gözlüklerle çalışılmalı.

Göz Yüz Koruyucular
Göz Yüz Koruyucular
Göz Koruyucusuz Çalışmanın Riskleri

Ateşle veya kaynak makinesiyle çalışan kişilerin ve benzerlerinin kesinlikle kullanması gereken göz koruyucular ülkemizde iş kuralları ve yasaları içerisinde de bulunmaktadır. Yasal olarak da bahsedilen göz koruyucu olmadan çalışılması durumunda kişilerin gözlerine su, buhar veya kıvılcım gibi birçok tehlikeli maddeler temas edebilir. Temas durumunda geçici göz kaybı olacağı gibi ilerleyen rahatsızlıklarla birlikte kalıcı göz sorunları da yaşanması mümkündür.

Bu yüzden de gözüne herhangi bir zarar gelmesini istemeyen kişilerin göz koruyucu donanım edinmeleri sıkıca tavsiye edilir. İş güvenliği gözlük kurallarında da yer alan koruyucu gözlükler her iş için farklılık gösterebilir. Örneğin bir kaynak ustası gözünü komple kapatacak ve hatta vizör tarzı donanımlar kullanmak zorundadır. Bu sayede çalışma esnasında gözü için herhangi bir tehdit oluşmasının önüne geçebilir.

Göz Koruyucular
Göz Koruyucular

Yüz Koruyucu Nedir?

Yüz koruyucu kişilerin çalışma esnasında yüksek sıcaklık veya aşırı parlaklık gibi durumlarda çıkan kıvılcım ve benzeri etmenlerden zarar görmemesi için tasarlanan özel donanımlardır. Bu donanımlar genel olarak sağlık açısından kendisini korumak isteyen herkesin kullanması gerekenlerin başında gelmekte. Sizler de koruyucu yüz vizörü, yüz korucu siperlik, maske gibi donanımlar kullanarak çalışma esnasında gözünüze ve yüzünüze herhangi bir zarar gelmesinin önüne geçebilirsiniz.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara