tr

İSG Katip

İSG Katip
29.09.2020
1.691

İSG Katip Nedir?

İSG Katip, kurumların iş güvenliği ve iş sağlığı hizmetleri için tasarlanmış ve bütün işlemleri oldukça kolaylaştıran bir yazılım sistemidir. Bu sistem üzerinden kurumlar birçok işini kolayca halledebilmektedir. Örneğin sistemde kayıtlı olan kuruluş veya kurumlar İSG çalışanlarının her türlü eğitim ve staj durumlarını bu yazılım üzerinden kolayca takip edebilir. Program Mernis sistemi ile eş zamanlı olarak çalıştığı için bu bilgilere kısa bir sürede erişebilmektedir. İSG alanında hizmet veren kurumların vazgeçilmezlerinden birisi olan İSGkatip ile zamandan büyük tasarruf etme fırsatı bulunmuştur.

İSG alanında hizmet veren kurum veya kuruluşlar İSG-katip üzerinden çalışanlarını iş güvenliği uzmanı ve iş yeri doktoru gibi atayabilirler. Bu sayede bilgiler doğrudan Mernis ile eşleştirileceği için karşı iş yeri için de büyük bir kolaylık olacaktır. Aradaki tüm bu süreci önemli ölçüde kısaltan İSGKatip bu süreçlerde önemli rol oynamakta.

İSG katip sistemine giriş yapmak isteyen kişiler e devlet bilgilerini kullanmalıdırlar. TC kimlik no ve e devlet şifresi ile giriş yapan kişiler daha sonrasında diledikleri işlemleri yapabilirler.

İSGKatip Ataması Nedir?

İSG katip yazılımında 2 farklı atama sistemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki OSGB’ler tarafından hali hazırda kendi bünyesinde çalışan kişilerin kurum içinde çeşitli atamalarına denmektedir. Yeni içe görevlendirme adı altında yapılan bu kurum içi atamalarda İş yeri hekimleri, sağlık personelleri ve iş güvenliği uzmanları kolayca atanabilmektedir.

Dışa görevlendirme adı altında sistemde yer alan özellikte OSGB kapsamında çalışan kişiler hizmet alan işyeri siciline kayıt edilebilir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde bulunan İSG katip ataması OSGB kurumlarının işini büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Bu sistem üzerinden tüm personellerini kolayca gerekli yerlere kayıt edebilen iş yerleri zamandan büyük tasarruf edebilirler.

İSG Katip Onayı Nasıl Yapılır?

İSG Katip sisteminin iş yerleri için oldukça faydalı olduğundan bahsetmiştik. Ancak bazı durumlarda İSGkatip onayı nasıl yapılır sorusu akılları kurcalayabiliyor. Bu yüzden de onay işlemlerinde aşağıdaki adımları takip ederseniz hiçbir sorun yaşanmayacaktır. Artık sizler de İSGkatip sistemi üzerinden onay işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki İSG katip sistemine isgkatip.ailevecalisma.gov.tr adresi üzerinden giriş yapıyoruz

 Sol üst alanda yer alan “İSG-KATİP Giriş” butonuna tıklıyoruz

 Karşımıza çıkan ekranda bağlı bulunduğunuz firmanın e-bildirge sorumlusunun T.C. kimlik no ve e-devlet şifresi ile giriş yapıyoruz

 Sisteme giriş butonuna bastıktan sonra sol bölümde yer alan sekmelerin altında “Hizmet Alan İşyeri Modülü” butona basalım

 Altta açılan menüde sözleşmeler bölümüne girip onay bekleyen atamalara göz atalım

 Açılan kısımda onay vermek istediğiniz işlemin üstüne bir kez tıkladıktan sonra açılan “Onay” butonuna basalım

 Karşınıza gelen ekranda yer alan bilgileri kontrol ettikten sonra Kaydet ve ardından çıkan uyarıda Tamam butonuna basın

İSG Katip onayı yapılırken takip edilmesi gereken tüm adımlar üstte yer almaktadır. Sizler de iş yerlerinizde katip sistemi üzerinden atama işlemi gerçekleştirecekseniz yukarıdaki adımları birer birer takip ederek tüm süreci kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Eğer sicilinizi yeni açtı iseniz ve sicil seçme bölümünde onay işlemi yapılacak sicil listede gözükmüyor ise “E-Bildirge Kullanıcısını Güncelle” butonuna basmalısınız. Bu sayede liste güncellenip gerekli sicil ekranda belirecektir. Ancak bu işlem 3 gün kadar sürebildiği için bu süreçte sabırlı olmanız gerekir. Sizler de İSGKatip onaylarınızı bu şekilde verebilir ve sisteme bunu anında işleyebilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda yazılımın destek ekibine durumu ileterek yardım talep edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İSG Katip Nedir ?

iş sağlığı ve güvenliği için edevlet üzerinden işletmelerin takip edildiği platformdur.

İSGKatip Atamasını Kim Yapar ?

Katip atamalarını OSGB sorumlu müdürü yapar.

İSG-Katip Ataması Nasıl Onaylanır ?

işyeri e-bildirge kullanıcısının şahsi e-devlet bilgileri ile sisteme giriş yaparak OSGB tarafından görevlendirilen iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi atamalarını onaylaması ile tamamlanır.

İSG Katip Sisteminde Kayıtlı Olmamanın Cezası Var mı ?

İşletmenin iş güvenliği hizmeti alıp almadığının tespiti için en kolay ve hızlı yöntem e devlet üzerinden kontrol edilmesi olduğundan dolayı sistemde kaydı olmayan firmalar için ciddi idari para cezaları sistem üzerinden yazılarak gönderilmektedir.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara