tr

OSGB Ücreti

OSGB Ücreti
29.09.2020
1.605

OSGB Ücreti

Ülkemizde son zamanlarda daha da hız kazanan bir sektör olan OSGB’ler işyerleri için oldukça önemli çalışmalara aracılık etmektedir. Ayrıca OSGB ücreti konusunda deneyimli bir firma ile çalışmak da oldukça önemlidir diyebiliriz. Bu sayede işyerinize düzen kazandırabilir ve yasalara uygun hale getirebilirsiniz.

Gerekli kurumlar tarafından belirlenen asgari çalışma ücretlerine göre OSGB hizmetlerine ücret yansıtılır. Bu OSGB fiyatları konusunu etkileyen birçok faktörün bulunduğunu da hatırlatmak gerek. OSGB fiyat listesi Örneğin C sınıfı bir uzman ile A sınıfı bir uzmanın ücretleri farklılık gösterecektir. Ancak C sınıfı iş güvenliği uzmanları sadece az tehlikeli alanda kabul edilen işyerlerine hizmet verebilirler. B ve A sınıfı iş güvenliği uzmanları ise az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli kategorilerinin tümüne hizmet verme yetkisine sahiptir. Kişiler bu belgeleri almak için birçok eğitimden geçtiği için ve bu eğitimler de işin tehlikesine göre değişiklik gösterdiği için bu tarz ayrı sınıflar oluşturulmuştur.

OSGB ücreti için alanında hizmet veren kurumların firmalara verdiği en yaygın hizmetlerden birisi de iş yeri hekimliği hizmetidir. Özellikle de tehlikeli kategorilerde yer alan işyerlerinde hekim çalıştırmak zorunlu olduğu için bu alanda çalışan hekim sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor. İşyeri hekimlerinin çalışma ücretleri Türk Tabipler Birliği tarafından belirlenmekte olup her geçen yıl güncellenmektedir. İşyeri Hekimlerinin ücretlerine göre de OSGB Fiyatı yani OSGB ücreti belirlenmektedir. Örneğin 1-50 arasında çalışanı bulunan bir işyerinde az tehlikeli sınıfında hizmet veren hekimlerin ücretleri kişi başına 68,41 TL’dir. Bu iş güvenliği fiyatı tehlikeli sınıfta yer alan bir işyeri için işçi başına 70,49 TL olarak belirlenmiş durumda. Bunun dışında çok tehlikeli kategorisinde yer alan bir hekimin saatlik ücreti ise 72,54 TL olarak belirtilmiştir.

OSGB Ücreti

İş Güvenliği Ücretleri

Merak edilen OSGB ücreti bakanlıklar tarafından belirlenen bazı asgari ücretler altında bulunamaz. İş Güvenliği ücreti hesaplama yaparken ise çalışan sayısı ve hizmet süresi esas alınmaktadır. Bu denklemin sonucunda iş güvenliği firmaları bir OSGB fiyatı verebilirler. Örneğin iş güvenliği uzmanı için fiyat hesaplaması çalışan sayısı * hizmet süresi / 60 * birim fiyat olarak yapılır. Bu doğrultuda da 120 kişilik bir iş yerinde çalışacak iş güvenliği uzmanı 20 dakika çalışma süresi için 120 * 20) / 60 * 40,00 TL =1.600,00 TL iş güvenliği fiyatı yani OSGB ücreti hizmet bedeli çıkartabilir.

C sınıfı iş güvenliği ücretleri saatlik olarak 30 ile 60 TL arasında çalışan sayısına da bağlı olarak değişebilmektedir. B ve A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının ücretleri ise 50 – 100 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Ülkemizde her geçen gün daha da yaygınlaşan ve sayılarının arttığı iş güvenliği uzmanları 195 saat hizmet süresine sahiptirler. Ancak bahsi geçen kurumda az tehlikeli sınıfta 1000 kişi veya tehlikeli sınıfta 500 kişi veya çok tehlikeli sınıfta 250 işçi bulunuyorsa tam zamanlı olarak uzman çalıştırılmalıdır. Devletimiz tarafından zorunlu tutulan bu kural sayesinde işyerlerinde güvenlik ve düzen oluşturulması hedeflenmekte. Ayrıca bu çalışmaların şu zamana kadar oldukça olumlu geri dönüşleri olduğu için kesinlikle uyulması gereken bir kural olduğunu söyleyebiliriz.

İşyeri hekimi bulundurma zorunluluğu ise çok tehlikeli kategorisinden tehlikeli kategorisine göre sırasıyla 2000, 1000 ve 750 kişi çalıştıran işyerlerinde bulunmaktadır. Bunun dışında gerekli sayılara uymayan işyerleri iş hekimi bulundurmakla yükümlü değildir. Ancak her türlü ihtimale karşı ve çalışanların olası bir kaza durumunda direkt olarak müdahale görebilmeleri adına daha düşük sayıda çalışanı bulunan işyerlerinde de işyeri hekimi bulundurulması tavsiye edilir. Özellikle de tehlikeli alet ve malzemelerin bulunduğu işyerlerinde kaza yaşanma ihtimali diğerlerine göre çok daha fazla olduğu için hekim bulundurmak önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

OSGB Ücreti Ne Kadar ?

OSGB fiyatları; bünyesinde çalıştırdığı işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli ücretlerine binaen tespit edilmektedir.

İş Güvenliği Fiyatları ?

İş güvenliği ücreti, işletmenizin tehlike sınıfı ve çalışan sayısına bağlı olarak hesaplanmaktadır.

En İyi OSGB ?

Sektörde 8. yılını doldurmuş 1500′ den fazla firmaya rekabetçi fiyatları ile sıfır kaza ilkesiyle hizmet veren Engin İş Güvenliği Firmasıdır.

İş Güvenliği Fiyat Hesaplama

Hizmet alan iş yerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısına bağlı olarak yani hizmet sürelerine göre hesaplanmaktadır.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara