tr

Kulak Koruyucu

Kulak Koruyucu
11.12.2020
3.339

Kulak Koruyucu

Özellikle yüksek sesle birlikte çalışılmak zorunda olunan işyerlerinde en çok kullanılan kişisel koruyucu donanım olan kulak koruyuculardır. Örneğin yol çalışması için yolun delinmesi amacıyla yüksek gürültülü el aletlerini kullanan kişilerde kulak koruyucu görebiliriz. Kulağın tam çevresini sararak şiddetli sesin kulağa zarar vermesini engellemekle görevli olan bu koruyucular sağlık açısından oldukça gereklidir.

Aksi taktirde o gün kişilerde sorun yokmuş gibi görünse de ilerleyen dönemlerde hala bu şekilde çalışılmaya devam edilirse kulak sağlığı açısından zora girilebilir. Bu yüzden de yüksek sesli aletlerin başında görevli olan kişilerin akustik baret olarak da adlandırılan kulak işitme koruyucularını kullanmaları tavsiye edilir. Sizler de bu donanımı kullanarak işitme sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kulak Koruyucu
İşitme Koruyucu

Kulak Koruyucu Nedir?

Normalin üstünde bir gürültü seviyesi ile çalışan kişilerin duyma sağlığını ve yetisini koruyabilmeleri adına işitme koruyucu donanımlar önemlidir. Bu donanımlar kişinin sağlığını koruyabilmek adına dış etmenlerden gelen yüksek şiddetteki sesleri kesmekle görevlidir.

Bunu yapmak için de kalın kulaklık bölümünün içerisindeki materyallerden yararlandığını söyleyebiliriz. Kalın kulaklık bölümünün içerisindeki madde gürültüyü azaltarak kişinin kulağına çok daha az ses gitmesini sağlar. Bu şekilde de çalışan kişinin kulak sağlığı korunmuş olur.

İşitme koruyucu dışarıdan gelen birçok sesi perdelediği için çalışma sahasının etrafına o alanda çalışma olduğunu belirtecek işaretler yerleştirilmelidir. Örneğin bir kara yolunun kenarında kulak kişisel koruyucu donanım ile çalışan kişiler yoldaki arabaların sesini duymakta zorlanacağı için arabaların onu fark edecek tabela ve işaretler bulundurulması gerekir. Aksi bir taktirde hiç beklenmeyen ciddi yaralanma ve kazalar gerçekleşmesi ihtimali yüksek olacaktır. Bu yüzden kulak koruyucu donanımların kullanılması için dikkatli olunması yararınıza olur.

Kişisel Koruyucu Donanım
Kişisel Koruyucu Donanım

Kulak Koruyucu Ne Zaman Kullanılır?

Kulak koruyucu donanımların kullanılması için çevre şartları ve kullanılan aletler incelenmelidir. Eğer çevreden veya kullanılan alet veya araçtan kulak sağlığını zedeleyebilecek derecede bir gürültü saçılıyorsa kulak kişisel koruyucu ekipman kullanılmalıdır. Kulak sorunları o gün değil ancak birikimli olarak ilerleyen ay ve yıllarda ortaya çıkabileceği için fark edilmesi oldukça güç diyebiliriz. Ancak bu tarz sorunları yaşamak istemeyen kişiler gürültülü olduklarını düşündükleri her aleti kullanırken kulak koruyucu kullanmalıdır.

Ülkemizde özellikle yolları delmek için ve bazı kesim için kullanılan yüksek sesli aletlerde işitme koruyucular aktif olarak kullanılır. Kullanılan araç veya makinanın ses şiddetine göre kulak kişisel koruyucu tasarımları da değişebilir. Sizler de kendi işinize uygun olarak tasarlanmış kulak koruyucularını kullanarak işitme sağlığınızı ve gücünüzü koruyabilirsiniz.

Kulak Koruyucu Kullan
İşitme Koruyucu Kullan

Kulak Koruyucu Türleri

Çalışılan iş alanına uygun olması adına birçok kulak koruyucu türü bulunmaktadır. Örneğin ses şiddetinin orta ölçekte olduğu bir çalışma alanında kulak tıkacı kullanılabilir. Kulak tıkaçları da kendi içinde birkaç farklı türe ayrılmakta. Örneğin bazı tıkaçlar sadece ham pamuktan imal edilirken, bazı tıkaçlar ise plastik veya kauçuktan imal edilebilir. Pamuk tıkaçlar tek bir kez kullanılırken, plastik ve kauçuk tıkaçlar ise birden fazla kullanılabilir. Ancak bu noktada tıkaçların temizlenmesi büyük önem arz eder.

Kulak Koruyucusuz Çalışmanın Riskleri

İnsanların dengesini koruyabilmesi ve iletişim kurabilmesi adına en önemli duyu organlarından birisi olan kulakların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için hassas davranılmalıdır. Bu doğrultuda eğer yüksek şiddette desibel bulunan bir işyerine çalışıyorsanız işitme koruyucu donanım kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bunun aksi bir durumda ise işitme koruyucu kullanmayan kişilerin duyu hassasiyeti zamanla kötüye gidebilir. Özellikle de ilerleyen yaşlarda yaşıtlarınıza oranla çok daha zayıf bir duyma yetiniz olduğunu hissedebilirsiniz. Bu yüzden de sağlığınızı koruyabilmek adına kulak tıkacı veya kulak koruyucu donanımları kullanmanız sizin için en sağlıklısı olacaktır.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara