tr

İş Sağlığı ve Güvenliği Tatbikatı

İş Sağlığı ve Güvenliği Tatbikatı
29.09.2020
2.253

İş Sağlığı ve Güvenliği Tatbikatı Nedir?

İşyerlerinde herhangi bir sorundan kaynaklı yaşanabilecek her türlü soruna ilişkin önceden canlandırmalar yapmaya iş sağlığı ve güvenliği tatbikatı denir. Bu tatbikatlar sayesinde işyerlerinde çalışanlar gerçekten bir sorun yaşandığında ne yapması gerektiği hakkında bilgi sahibi olacaklardır. Çalışmaların önemi de aslında burada ortaya çıkıyor. Örneğin bir işyerinde yangın tatbikatı yapılması durumunda çalışanlar gerçekten yangın çıktığı anda direkt olarak söndürme ve tahliye faaliyetlerine başlayacağı için can ve mal kaybı riski en aza indirilebilir. Aksi taktirde ne yapacağını bilemeyen çalışanlar mal veya can kaybı ortaya çıkartabilirler. Bu yüzden de iş sağlığı ve güvenliği tatbikatları her türlü işyeri için oldukça önemlidir.

Her acil durum için farklı tatbikatlar ve hazırlıklar yapılması gerektiği için her tatbikat için ayrı dönemler belirlenmelidir. Örneğin yangın tatbikatı yapılacağı gün havanın rüzgarlı veya benzeri sert koşullarda olmaması önemlidir. Bu sayede tatbikatların gerçekten bir kazaya veya acil duruma yol açmasının önüne geçilmiş olacaktır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Tatbikatının Önemi

İş sağlığı ve güvenliği tatbikatı özellikle çok çalışanlı ve geniş bir alana yayılmış çalışma ortamı bulunan işyerleri için oldukça önemlidir. Özellikle de bu tarz işyerlerinde tahliye işlemleri biraz daha uzun zaman alabildiği için tatbikat yoluyla en doğru ve en hızlı tahliyenin nasıl olacağı planlanmalıdır. Ayrıca bir yedek plan yapılması da bu tatbikatlar sayesinde önemini bir kez daha ortaya çıkartıyor. Örneğin yangın durumunda bir çıkışın kapanması halinde ikinci bir çıkış rotasının herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir. Bu sayede can ve mal kaybı riski en aza indirilmiş olacaktır. Ayrıca bu tarz durumların doğru tespit edilebilmesi için bir isg uzmanı tarafından yardım alınması önemlidir.

İşçilerin ve işyerlerinde bulunan önemli dokümanların tahliyesi için iş sağlığı ve güvenliği tatbikatı oldukça önemlidir. Bu tatbikatlar sayesinde çalışanlar gerekli görülen durumlarda kendileri ile birlikte tahliye etmeleri gereken dokümanlar hakkında bilgilendirilmelidir. Aksi taktirde işyerinde isg raporları veya önemli dokumanlar kurtarılamayabilir. Çalışma düzeni açısından büyük aksaklıklara yol açabilecek bu kayıpların yaşanmaması için tatbikat öncesinde doğru bir planlama yapılması önemlidir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Tatbikatı

İş Sağlığı ve Güvenliği Tatbikatı Nasıl Yapılır?

Acil durum tatbikatı olarak da belirtilebilen bu tatbikatları yapmadan önce özenli bir planlama yapılmalıdır. Bu planda çalışanların tahliye edileceği alanlar, bulunuyorsa önemli dokumanlar ve tehlikeye yol açabilecek tüm durumların üstünden geçilmelidir. Aksi bir durumda tatbikat durumunda dahi düzensiz bir şekilde tahliye yaşanabileceğinden tatbikat başarısız olabilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için çalışan temsilcileri, isg uzmanları ve işveren tarafından tatbikat hakkında bir plan yapılması en doğrusu olacaktır. Bu sayede çalışanlar tatbikat hakkında bir ön bilgilendirme görerek yapmaları gerekenler hakkında daha donanımlı olabilirler.

Tatbikatlar normal çalışma durumlarının dışında bir aktivite olduğu için tatbikat esnasında doğabilecek zararların önüne geçebilmek amacıyla sakin bir çalışma günü seçilmelidir. Günün belirlenmesinin ardından ise tatbikat için alan belirlenmesi gerekmektedir. Bu alanlar en az risk faktörü barındıran ve olabildiğince boş alanlar olmalıdır. Tüm bunlar belirlendikten sonra ise tatbikat senaryosu hazırlanması gerekmekte. Tıpkı bir tiyatro oyunuymuş gibi adım adım kimin ne yapacağı bu senaryoda belirlenmelidir. Bu sayede tatbikat esnasında herkes üstüne düşen görevi üstlenir ve başarılı bir tatbikat gerçekleştirilebilir.

Tatbikat çalışmalarına katılması gereken kişiler ise; çalışanlar, izleyiciler, görevliler, acil durum ekipleri, haberleşme görevlileri ve önleme görevlileri olarak belirtilmiştir. Tüm bu ekiplerin katılımı ile birlikte doğru bir tatbikat çalışması yapmak mümkündür.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara