tr

Kafa Koruyucu

Kafa Koruyucu
11.11.2020
4.295

Kafa Koruyucu

Ülkemiz inşaat ve benzeri yapı işleri açısından oldukça aktif olduğu için bu konuda birçok işyeri bulunmaktadır. Söz konusu işyerlerinde çalışanların başlarına bir şey düşmesi ihtimaline karşın kafa koruyucu ekipman kullanmaları tavsiye edilir. Bu ekipmanlar sayesinde başınıza herhangi bir cisim düşse veya sürtünse dahi vücudunuz zarar almayacaktır. Ancak çarpan nesnenin boyutuna bağlı olarak kafa koruyu ekipmanların da türü değişmelidir.

Türlere bağlı olarak ekipmanlarda kullanılan malzemelerin de değişebileceğini hatırlatmak gerek. Ancak çalışanlar kendi sağlıklarını güvenceye alabilmek adına söz konusu işyerlerinde baş koruyucu ekipmanlar kullanmalıdırlar. Sizler de bu tarz işyerlerinde çalışıyorsanız ekipmanlar kullanmanız sizin ciddi bir yaralanma yaşamanızın önüne geçebilir.

Kafa Koruyucu
Kafa Koruyucu

Kafa Koruyucu Nedir?

İşçiler ve halk arasında baret, başlık ve baş koruyucu gibi isimlerle bilinen ekipmanlar çalışanların kafasına isabet eden herhangi bir nesnenin şiddetini azaltmak için görevlidirler. Bu tarz ekipmanları kullanmayan kişiler ciddi yaralanmalara varan olaylar yaşayabileceği için kullanılması oldukça önemlidir. Kişisel koruyucu donanım olarak da geçen kafa koruyucular özellikle şantiye ve inşaat alanlarında aktif olarak kullanılırlar. Bu tarz yerlerde yükseklerden nesne ve eşya düşme olasılığı diğer yerlere göre çok daha fazla olduğu için ekstra bir önem arz ettiğini söyleyebiliriz.

Baret Renkleri Anlamı
Baret Renkleri Anlamı

Kafa Koruyucu Baret

Her türlü inşaat ve restorasyon alanlarında baş koruyucu baret kullanılması zorunludur. Ülkemizde yasalarla da korumaya alınan bu kurala uymak işçilerin kendi sağlıkları açısından da oldukça önem taşımaktadır. Sizler de bu tarz bir işyerinde faaliyet gösteriyorsanız kafa koruyucu ekipmanlarınızı kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları tarafından da denetlenen baş koruyucu baret kullanımının ihlal edilmemesi gerekir. İhlal eden çalışanlar nazik bir dille uyarılır ve bu davranışını tekrar etmemesi talep edilir. Bu noktada işçilerin üzerine düşen vazife ise söz konusu uyarılara harfiyen uymaktır. Alınacak basit önlemlerle önemli sağlık sorunları yaşamanızın önüne geçileceği için ihmal edilmemelidir.

koruyucu baret
koruyucu baret

Kafa Koruyucu Şapka Baret

Yukarıdan herhangi bir nesne veya alet düşme ihtimallerinde işçileri koruyan en önemli ekipman kafa koruyucu şapka veya baret olduğu birçok durumda kanıtlanmıştır. Sizler de çalışırken baş koruyucu ekipmanlarınızı kullanarak kendinizi çok daha güvenli bir hale getirebilirsiniz. Söz konusu baretlerin içerisinde tasarıma veya kullanım alanına bağlı olarak saç filesi gibi detaylar da bulunabilmektedir.

Bu tarz detaylar baretleri daha konforlu bir hale getirdiği için işçiler çalışma esnasında çok daha rahat edebilirler. Rahat çalışan kişiler işlerine daha fazla odaklanacakları için de işin seyri çok daha hızlanabilir. Sizler de eğer çalışma esnasında rahat etmek istiyorsanız bu tarz ekstra donanımlı kafa kişisel koruyucu baretler kullanabilirsiniz.

Baret
Baret

Baretsiz Çalışmanın Riskleri

Ülkemizde yasalarla da sıkı bir şekilde korumaya alınmış olan baretsiz çalışmama kuralı birçok işyeri için geçerlidir. Özellikle de daha çok inşaat ve benzeri şantiye alanlarında baretsiz çalışmak tamamen yasaktır. Bu tarz bir durumda baretsiz çalıştığı tespit edilen kişiler ve işveren uyarılabilir.

Başlık ve bone olarak da geçen baş koruyucu ekipmanlar hem çalışanlar hem de çevresindekilerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Baretsiz çalışıldığı durumlarda ise işçilerin kafasına birkaç metre yukarıdan nesne düşmesi durumunda ortaya ciddi yaralanmalar çıkabilir. Halbuki bu tarz durumlarda işçiler baret kullansalardı birkaç metre yukarıdan nesne düşse dahi yaralanma ortadan tamamen kalkabilir veya şiddeti azalabilirdi.

Bu yüzden öncelikle sağlık açısından önemli olan kafa koruyucu ekipmanları kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Sizler de gerekli önlemlerinizi alarak kendiniz için çok daha sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara