tr

Saha Denetim Raporu

Saha Denetim Raporu
05.10.2020
2.018

Saha Denetim Raporu Nedir?

Bir diğer adıyla planlı işyeri ziyareti raporu olarak da bilinen Saha Denetim Raporu işyerlerindeki eksikliklerin görülebilmesi amacıyla oldukça önemli bir yere sahiptir. Saha denetim raporu, işyerinde bulunan makine veya herhangi bir durumun tehlikeli olup olmadığını belirten raporlardır diyebiliriz.

Bu raporlarda tehlikeli olarak görülen durumun fotoğrafı, açıklaması ve daha sonrasında da alınması gereken önlemler yer almaktadır. Ayrıca buna ek olarak önlemlerin alınmasının ardından durumun fotoğrafı müşterilere iletilir. Bu sayede işverenler işyerindeki aksaklıkları ve bu konuda yapılması gerekenler hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilir.

Ülkemizde özellikle tehlikeli kategorilerinde yer alan işyerlerinde belirli periyodik dönemlerde saha denetim raporu hazırlanması gerekmektedir. İş kazalarının büyük bir çoğunluğunu çok daha önceden önlememize de yarayan bu raporların hazırlanması sürecinde oldukça dikkatli olunmalı. Bu dikkatle birlikte de işyerinde bulunan ekipmanlar veya o alanda kullanılan her türlü eşyanın tehlikeli olup olmadıkları ölçülmelidir. Bu ölçüm ve denetimlerin ardından da raporda önceki halinin ve sonraki hallerinin fotoğraflarına ek olarak yapılan çalışmalar detaylı bir şekilde yer alır.

Saha Denetim Raporunu Kim Hazırlar?

OSGB hizmetleri kapsamına giren saha denetim raporunu hazırlamakla yükümlü olan kişiler iş güvenliği uzmanı ve gerekli görüldüğü durumlarda işyeri hekimleridir. İş güvenliği hizmetleri kapsamında firmamız tarafından profesyonel olarak verilen bu hizmet kısa sürede teslim edilmektedir. Bu sayede işverenler de işyerlerindeki eksiklikler hakkında daha detaylı bilgiyle kendilerini donatabilirler. Ayrıca bu raporlar iş güvenliği uzmanları tarafından gerekli görülen tüm alanlarda yapıldığı için olası riskler de ortadan kaldırılacaktır.

Belirli aralıklarla tehlikeli kategoride veya bakanlıklar tarafından belirlenen işyerlerinde yapılması zorunlu olan saha denetim raporu İSG uzmanı tarafından hazırlanmalıdır. Ancak işyerinde bulunuyorsa işyeri hekimi de bu raporun hazırlanması aşamasında katkıda bulunabilir. Hekimler de özellikle çalışanların sağlığını tehlikeye atabilecek konularda donanımlı olduğu için raporun kapsamı da genişlemiş olacaktır. Kısacası tüm İSG çalışanlarının bir arada bulunarak hazırladığı bu raporlar zorunlu görülen işyerlerinin kesinlikle yapması gereken bir iş diyebiliriz.

Saha Denetim Raporu
Saha Denetim Raporu

Saha Denetim Raporu Faydaları

İSG uzmanları arasında saha gözetim raporu olarak da adlandırılan saha denetim raporunun işyeri ve işyeri düzeni için faydaları oldukça fazladır. Öncelikle çalışma hazırlanırken eksik görülen noktaların tespit edildiğini belirtmiştik. İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimleri tarafından belirlenen bu eksiklikler sayesinde birçok problem de çözülebilir. Yapılacak çalışmalar sayesinde çalışma alanında bulunan makine ve ekipmanların durumu daha net bir şekilde gözler önüne serilecektir.

Bu sayede de yapılması gereken tamirat veya alınması gereken önlemler yerine getirilebilir. Saha denetim raporunda bulunan eksiklikler ve bunlara karşı alınması tavsiye edilen önlemler sayesinde işyeri artık daha düzenli bir şekilde çalışır duruma gelecektir. Ayrıca makine ve ekipmanların düzenli bir şekilde bakıldıkları için ömürleri de daha uzun olur. Bu durumun da işveren ve işyeri ekonomisi açısından olumlu olduğunun altını çizmek gerek.

Ülkemizde yasalarla zorunlu tutulan saha denetim raporu hazırlamak işyerlerindeki tehlikeli durumların tespiti açısından da önemlidir. Yapılacak çalışmalar ve alınan önlemler sayesinde doğal afet veya beklenmedik olaylar karşısında daha güvenli bir iş yeri sağlayabilirsiniz. Bu sayede de ekipman veya çalışanların sağlığına herhangi bir zarar gelmesinin önüne geçilebilir.

Genel olarak önleyici ve uyarıcı faaliyetleri içeren saha denetim raporları dikkate alınmalıdır. Alacağınız bu basit ama etkili önlemler sayesinde daha büyük zararların kolayca önüne geçebilirsiniz. Bunun için de firmamız ile iletişime geçebilir ve İSG uzmanlarımız ile beraber yürütülecek çalışmalar doğrultusunda daha sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Saha Denetim Formu Nedir ?

Saha denetim raporu, işletme bünyesindeki makine veya herhangi bir durumun tehlikeli olup olmadığını belirten raporlardır.

Saha Denetim Formu Neden Gerekli ?

İşyeri ziyaretlerinden hemen sonra hazırlanan bu saha gözetim raporu bir sonraki ziyarete kadar yapılması gereken tespitlerden oluştuğu için işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından çok önemlidir.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara