tr

İç Yönetmelik Nedir, Nasıl Hazırlanır

İç Yönetmelik Nedir, Nasıl Hazırlanır
29.09.2020
2.681

İç Yönetmelik Nedir?

İş yerleri için oldukça önemli bir detay olan iç yönetmelik aslında o işin çalışma şartlarını ve kurallarını açıklayan hükümler bütünüdür. Kısaca açıklaması bu olsa da çalışan ve işveren haklarını korumaya yönelik geniş kapsamlı olan iç yönetmelikler titizlikle hazırlanmalıdır. Aksi taktirde hem işçi, hem de işveren bazı şartlarda mağdur duruma düşebilirler.

Yapılacak olan çalışmaların yapılma biçimlerini, o iş yerinde çalışacak personellerin uyması gereken şart ve kuralları içeren hükümlerin tamamı iç yönetmelikte yer alır. Bu yönetmeliğin hazırlanması için ise profesyonel bir destek alınması şarttır diyebiliriz. Aksi taktirde gözden kaçırılacak bir detay yüzünden iş tamamen aksama ile karşı karşıya gelebilir. Ayrıca çalışanların haklarının korunması için de bazı kurallar iç yönetmelikte net bir şekilde anlatılmalıdır. Mesai kuralları da yine bu iç yönetmelikte yer alması gerekenlerden birisidir. Bu şekilde çalışanlar fazladan mesai yaptıklarında uyması gerekenler ve bunun sonucunda elde edeceklerinden haberdar olabilirler.

Özellikle büyük şirketler için kesinlikle hazırlanması gereken iç yönetmelik için o şirketin yönetim biçimi de diyebiliriz. Uyulması gereken tüm kuralların ve bu doğrultudaki şartların yer aldığı iç yönetmelikler tüm çalışanları kapsamaktadır. Bunun için profesyonel bir OSGB danışmanlık hizmeti alınmalı ve bu hizmeti verecek kurumun önceki çalışmaları varsa bunlar incelenmelidir. Bu sayede iş güvenliği uzmanı tarafından en doğru bir şekilde iç yönetmelikler hazırlanabilecektir. Kurum seçildikten sonra da işveren ve kurum tarafından iş yerinde yetki, sorumluluk ve hak gibi temellerin üstüne yönetmelik hazırlanmak üzere çalışmalara başlanır.

İç Yönetmelik

İç Yönetmeliğin Amacı

İç yönetmeliğin hazırlanmasındaki amaçların başında iş yerinde işveren de dahil çalışan ve yöneten tüm kadronun haklarının korunması vardır. Bu konu temel alınarak da iş yerinde uyulması gereken koşullar, şartlar ve sorumluluklar ele alınır. Ardından da bu kurallar çerçevesinde hazırlanacak yönetmeliğe tüm çalışanların uyması gerekmektedir. Yönetmeliğe uyulmadığı taktirde alınacak kararlar da yasal olarak belirtilmekle beraber tüzük içerisinde de yer alabilir. Bu sayede çalışanlar sorumluluk ve kapsamlarını doğru bir şekilde anlayacakları için işin aksamasının da önüne geçilecektir.

Genel olarak baktığımızda iç yönetmeliğin amaçlarının başında iş yerinde düzeni sağlamak gelmekte. Yönetmelikte yer alan tüm sorumluluklar, haklar ve yetkiler sayesinde çalışanlar iş düzenine göre hareket edeceklerdir. Ayrıca bu yönetmeliklerde işverenlerin de uyması gereken bir takım kurallar bulunmalıdır. Bu kuralların başında da çalışan haklarına saygı duyma ve düzeni sağlama gelmektedir. Yapılan tüm bu düzenlemelerin ortak amacı ise hem işçi, hem de işveren açısından verimli bir çalışma ortamı oluşturmaktır diyebiliriz.

Ülkemizde iç yönetmelik 3008 sayılı İş Kanunu tarafından yönetmelik hazırlanması ve işyerlerinde ilan edilmesi olarak belirtilmektedir. Yasalar tarafından da güvence altına alınan iç yönetmelikler sayesinde tüm ülke genelinde iş düzenlerinin sağlanması hedeflenmekte. Bunun dışında daha önceki dönemlerde iç yönetmeliğin bir kopyasını işçinin talebi olması durumunda tarafına iletmek yasal olarak zorunlu tutulmaktaydı. Ancak şimdi bu konu zorunlu olarak tutulmamakla birlikte işverene bağlı tutulmuştur. Yine de birçok kurumda bu yönetmelikler çok az farklılık gösterdiği için temelde aynıdır diyebiliriz.

İşçilerin uyması gereken disiplin kurallarını ve buna ek olarak güvenlik ve iş sağlığı alanlarındaki tedbirleri iç yönetmelikte bulundurmak zorunludur. Bu konuda profesyonel bir kurum seçilerek yardım alınması ise en sağlıklısı olacaktır. Toplu bir şekilde iş sözleşmesi imzalanan ve uygulanan iş yerlerinde iş yönetmelik hazırlandığı ve uygulandığı görülmektedir. Bu yönetmelikte yer alan şartlar tamamen özel olarak hazırlanabilip herhangi bir bakanlık tarafından onay zorunluluğu olmaması nedeniyle oldukça dikkatli bir şekilde düzenlenmelidir.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara