tr

Solunum Koruyucu

Solunum Koruyucu
30.11.2020
3.422

Solunum Koruyucu

Rahat bir şekilde çalışabilmemiz adına solunum yani nefes alıp verebilmek oldukça önemlidir. Vücudun işleyişi için gerekli olan solunum çalışma sırasında normalin üstüne çıkabilmekte. Bu süreçte sağlığın korunması için de temiz ve düzenli bir solunum oldukça önemlidir. Bu yüzden de havasının temiz olmadığı alanlarda çalışan kişilerin bir takım solunum koruyucu eşyalar kullandıklarını görebiliriz. Özellikle kömür ve benzeri yakıt üretim ve işleme tesislerinde havaya çok miktarda zehirli ve kötü gaz karıştığı için bunun önemi bir hayli artmaktadır.

Solunum Koruyucu
Solunum Koruyucu

Solunum Koruyucu Nedir?

Toz Maskesi genel olarak kişilerin çevrede bulunan zararlı gazların etkisinde kalmadan rahat bir nefes almasını sağlayan eşyalardır. Gaz maskeleri ve toz maskesi bunun için güzel bir örnek olarak gösterilebilir. Ülkemizde birçok alanda aktif olarak kullanılan solunum koruyucular çalışma alanlarına ve ortam şartlarına göre tasarımsal olarak değişebilmektedir. Bu sayede de her türlü şarta uygun olacak şekilde solunum koruyucular üretilebilir.

Ancak solunum kişisel koruyucu donanım kalitesiz malzemeden yapılması durumunda zararlı gazları geçirmeye devam edebileceğini de unutmamak gerek. Bunun için de doğru bir solunum koruyucu seçiminde kullanılan malzemesine dikkat etmek gereklidir.

Ayrıca kullanılan malzemenin haricinde solunum maskelerinin sertifikaları da bulunmalıdır. Ülkemizde bakanlıklar tarafından izinli olması gereken maskeler, aksi bir durumda tamamen işlevsiz olabilmekteler. Bu yüzden de solunum koruyucu maske seçimi yaparken standartlara uygun ve sertifikalı olmasına dikkat etmek gereklidir.

Solunum maskesi iş ve çevre şartlarına göre değişkenlik gösterebildiğinden bahsetmiştik. Kaynak maskesi de buna örnek verilebilir. Kaynak ustaları çalıştığı alanda kaynağa fazlasıyla yaklaştıkları için öncelikle gerekli bölgenin korunması ve ortaya çıkabilecek zehirli gazın solunmaması için kaynak maskeleri oldukça önemli bir görev yürütür.

Ne Zaman Solunum Koruyucu Kullanmalıyız?

Çalışanların en çok merak ettiği sorulardan birisi şüphesiz ki ne zaman solunum maskesi kullanmalıyız sorusudur. Buna yanıt olarak çok kısa ve öz bir şekilde çalışma alanının hava kalitesinin kötü olduğu her durumda kullanılmalıdır diyebiliriz. Hatta günlük yaşantımızda da hava kalitesinin düşük olduğu bir şehirde yaşıyorsak solunum koruyucular kullanmanız hiçbir sıkıntı yaratmayacaktır. Aksine havadaki zehirli gazı solumayacağınız için yaşam kalitenizi yüksek tutabilirsiniz. Bu yüzden solunum koruyucular sadece çalışırken değil, havanın durumuna bağlı olarak her zaman için kullanılabilir. Ancak çalışma alanlarında takılmasının zorunlu olduğunu unutmamak gerekir. Özellikle tehlikeli kategorisinde yer alan bazı işyerlerinde çalışan kişilerin bu maskeleri takmaları zorunlu tutulmuştur. Sizler de solunum koruyucu donanımlarınızı takarak bu tarz işyerlerinde çalışabilirsiniz.

Solunum Koruycu Renk Kodları
Solunum Koruycu Renk Kodları

Maske Olmadan Çalışmanın Zararları

Kişisel koruyucu donanım kapsamına giren maske ve solunum kişisel koruyucular kişilerin sağlıklı bir şekilde nefes alabilmeleri adına oldukça önemlidir. Aksi bir durumda ise maske olmadan çalışan kişilerde ciddi sağlık problemleri görülebilir. Hatta bu kişilerde tıpkı sigara içenlerde olduğu gibi nefes darlıkları ve benzeri solunum problemlerinin görülmesi mümkündür.

Bu yüzden de sağlığını düşünen her kişinin maske takması sıkıca tavsiye edilir. Maske takılmadığı durumlarda ise havadaki zehirli gazları süzmeden ciğerlere dolduracağımız için ciddi sağlık sorunlarına hazır olmamız gerekir.

Solunum Maskesi kullanılan en yaygın alanlardan birisi olan madencilik ve kazı mesleğinde havaya çok sayıda toz ve kötü gaz yayıldığı için işçilerin herhangi bir alternatif seçimi bulunmaz.

Bu tarz işyerlerinde çalışanların hem yasal olarak hem de kendi sağlıkları açısından maske takmaları zorunludur. Aksi taktirde sadece birkaç ay içerisinde ciğerlere dolan zehirli gaz ve partiküller nedeniyle ciddi nefes problemleri yaşanabilir. Bunun için de gereken her yerde maske ve solunum koruyucu kullanılması oldukça önemlidir.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara