tr

Geri Dönüşüm Atık Hurda İş Güvenliği

Geri Dönüşüm Atık Hurda İş Güvenliği
19.03.2021
4.431

Geri Dönüşüm Atık Hurda İş Güvenliği

Günümüzde geri dönüşüm son derece önem arz etmektedir. Neredeyse son 50 yıldır insanlar dünyaya olan saygılarını kaybetmiş ve bu sebepten dolayı ise dünyaya ve doğaya olan saygılarını kaybetmelerinden dolayı, dünyayı kirletmekten asla kaçınmamışlardır. Bu sebeple yaklaşık olarak 50 yıldır dünya her geçen gün daha fazla kirlenmiş ve birçok atık dünyaya atılarak dünya resmen bir çöplük edası ile kullanılmaktadır. Bununla birlikte günümüze yaklaştıkça doğaya atılan atık miktarı daha fazla artmaya başlamıştır.

Her ne kadar bu konu ile ilgili olarak her gün kamu spotları yayınlansa da her ne kadar sivil toplum kuruluşları ve dernekler bu konuda birçok çalışma yapsalar da insanlar her zaman bilinçlenmekten kaçmaktadır. Neyse ki önümüzdeki kuşaklar bu ve önceki kuşaklara göre doğaya ve dünyaya daha saygılı ve geri dönüşüm konusunda daha bilinçlidir. Bu sayede ilerleyen süreçte oldukça kirlenmiş olan doğa ve dünya gittikçe temizlenecek ve insanların daha rahat ve mutlu yaşayabileceği bir yer haline gelecektir.

Geri Dönüşüm Atık Hurda İş Güvenliği
Geri Dönüşüm Atık Hurda İş Güvenliği

Geri Dönüşüm Atık Hurda İş Sağlığı ve Güvenliği

Her firma gibi geri dönüşüm firmasının bulunduğu departmanda da birçok tehlike vardır. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği şirketleri bu hizmetler için hizmet vermekte ve ücret almaktadır. Bununla birlikte bu hizmeti veren iş sağlığı ve güvenliği şirketleri işlerini son derece iyi yapabilmek için her geri dönüşüm atık hurda iş güvenliği sağlanması için yeter sayıda iş güvenliği uzmanı görevlendirme işlemi yapar.

Güvenlik önemli olsa da sağlık da çok önemlidir. Özellikle günümüz pandemi sürecinde insanlar ve firmalar sağlığın ne denli önemli olduğunu anlamış ve bu sebeple ise iş yeri hekimi görevlendirme işlemi yaparlar. İş yeri hekimleri olası bir rahatsızlanma durumunda olaya en kısa sürede müdahale etmek ve yaşanan olaydan hemen kurtulmak için gereklidir. Bu sebeple her firmanın bir iş yeri hekimini bünyesinde bulundurması her açıdan oldukça önem arz etmektedir.

Önemli olan her zaman olası tehlikelerle her an başa çıkmak için hazırlıklı olmaktır. Özellikle bir tehlike yaşanması durumunda o olaydan etkilenen insanlara oldukça hızlı bir şekilde müdahale edilmeli ve ilk yardım işlemi yapılmalıdır. Bu sebeple her geri dönüşüm atık hurda işleri yapan şirketlerin bir sağlık personeli görevlendirme işlemi yapması gereklidir. Hızlı müdahale her zaman iyidir olası bir ani durumda sağlık personelleri iş yeri hekiminden önce olaya müdahale edebilir ve bu sayede iş yeri hekimi olay yerine gelene kadar en azından daha kötü bir duruma düşülmesine engel olmuş olurlar.

Ancak iş sağlığı ve güvenliği firmaları, firmaların her zaman tehlike ihtimaline rağmen güvenlik ve sağlığı en üst düzeyde tutmasını ve bu şekilde hizmet vermesini istemektedir. Bu duruma ise iş güvenliği danışmanlık hizmeti adı verilir. İş güvenliği danışmanlık hizmeti ise her sektördeki her firmanın alması gereken güvenlik açısından bir açık olup olmadığını saptamak ve ona göre bir yol çizmek için gereklidir. Bu hizmet dahilinde uzmanlar mekandaki olası güvenlik açıklarını tespit ederek yaşanma ihtimali olan kaosu önlemek adına o güvenlik açığını kapatırlar.

Biri birçok tehlikeyle karşılaşılabileceğinden ve bu tehlikelerin başında bir patlama olabileceğinden bahsettik. Bu durumun yaşanması ya da yaşanma ihtimaline karşın patlamadan korunma dokümanı hazırlanarak bir sonraki bu gibi durumlara acil müdahale için şans kazanılmış olur. Patlamadan korunma dokümanının doldurulması ise herhangi bir patlama yaşanmasa dahi olası olan bu durum için ilerde oldukça hızlı ve doğru müdahale etmek adına son derece gerekli bir dokümandır. Bu doküman sayesinde bu ihtimal karşısında olaya daha hızlı ve daha doğru müdahale edilerek olayın büyümesi ve olası büyük bir kaos yaşanmasını engeller.

Geri Dönüşüm Atık Hurda İş Güvenliği
Geri Dönüşüm Atık Hurda İş Güvenliği

Geri Dönüşüm Atık Hurda Risk Analizi

Her firma gibi, atık geri dönüşüm şirketlerinin çalışmaları nedeniyle hayatları her zaman risk altındadır. ve bu risklerin de risk analizi yapılarak genel tehlikeler ve özel tehlikelere karşı önceden önlem alınması son derece önem arz etmektedir. Bu sebeple risk değerlendirme yapılmasının ardından herhangi bir kaos ortamı olmaması ve bütün risklerin ortadan kalkmasa bile en az hasar ile geçip gitmesi adına iş sağlığı ve güvenliği şirketleri hizmet vermektedir. Bu hizmetler ile bu firmalar riski ortadan kaldırmakta veya risk ortadan kaldırılamazsa minimum kayıpla ortadan kalkmaktadır.

Geri Dönüşüm Atık Hurda Atık Genel Tehlikeler

 • Yangın
 • Elektrik
 • Termal konfor şartlarının olmaması
 • Ergonomi
 • Trafik kazaları
 • Aşırı yük taşıma
 • Src belgesi olmaması
 • Sürücü belgesi sınıfının uygun olması
 • İş hijyeni, yetersiz aydınlatma

Geri Dönüşüm Atık Hurda Özel Tehlikeler

 • Enfeksiyon
 • Ciltte kesik ve yaralanmalar
 • Yük altında kalma
 • Tehlikeli atık
 • Çevre kirliliği
 • Yüksekten düşme
 • göze cisim kaçması
Geri Dönüşüm Atık Hurda İş Güvenliği
Geri Dönüşüm Atık Hurda İş Güvenliği

Geri Dönüşüm Atık Hurda iş güvenliği eğitimi

Güvenlik her departmanda, özellikle geri dönüşüm firmalarında son derece önemli bir durum olarak kayıt altına alınmıştır. Bunun nedeni, güvenliğin insanlar için çok önemli olması ve bu durumda şirketin her zaman güvenli bir konumda olmasını istemeleridir. Bununla birlikte birçok mesleki eğitim vardır. Bu eğitimler firmaların güvenliği ve sağlığı açısından oldukça önemlidir ve gerekli bir durumdur. Bunun için iş sağlığı ve güvenliği şirketleri bu alanlarda iş güvenliği eğitimi verir ve bu eğitimin başarı ile tamamlanması durumunda ise iş güvenliği sertifikası almaya hak kazanılmış olur. Bu eğitimin yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği şirketleri yüksekte çalışma eğitimi, ilk yardım eğitimi ve acil durum eğitimi gibi birçok eğitimi insanlara ve firmalara sunmaktadır.

Geri Dönüşüm Atık Hurda Mesleki Yeterlilik Eğitimleri

 • 13UY0175-3 Hurda Hazırlama ve Takip İşçisi Belgesi

Geri Dönüşüm Atık Hurda Mesleki Eğitimleri

 • Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Her Türlü Çöp ve Atık Maddeler ile İlgili İşler Sertifikası

Geri Dönüşüm Atık Hurda Sağlık Raporu

İşe alım sürecinde geri dönüşüm firmalarını gerektiren birçok önemli durum vardır. Bu departmanda çalışmak kolay değildir ve bu departmanda çalışmak sağlık açısından ve mesleği nedeniyle ileride yaşanabilecek sağlık sorunları açısından yeterli değildir. Bu sebeple kişilerin bu sektörde çalışmak için işe giriş sağlık raporu edinmeleri gereklidir. Bu rapor herhangi bir sağlık sorunun olup olmadığını hatta sağlık sorunu olma ihtimalinin olup olmadığını dahi gösterir ve bu raporu edinmek için öncelikle işe giriş muayene formu doldurulmalıdır.

Geri Dönüşüm Atık Hurda İş Güvenliği
Geri Dönüşüm Atık Hurda İş Güvenliği

Geri Dönüşüm Atık Hurda Kişisel Koruyucu Donanım

Atıkları geri dönüştüren şirketin güvenliğinin ne kadar önemli olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu güvenlik konusu her departmandaki her şirket için etkilidir, bu nedenle şirketler bu durumla iyi başa çıkmalıdır, aksi takdirde kafa karışıklığı meydana gelebilir. Bu sebeple KKD elemanlarına tahsis edilmiş olan kişisel koruyucu donanım ürünlerinin oldukça iyi ve kaliteli ürünler olması gerekir aksi halde yeterli güvenlik hizmeti sağlanamaz bu sebeple kişisel donanım ekipman ürünlerinin son derece iyi şekilde seçilmiş olması gerekir.

Geri Dönüşüm Atık Hurda KKD Seçimi

 • Eldiven
 • Çelik burunlu iş ayakkabısı
 • Baret
 • Fosforlu yelek

Geri Dönüşüm Atık Hurda OSGB Hizmetleri

Atık geri dönüşüm endüstrisi birçok riskle karşılaşabilir. Bu sebeple bu tehlikelerin en az hasar ile atlatılması için tatbikat planlaması ve uygulaması işlemi gerekli bir işlem olarak görülmelidir. Bununla birlikte iş güvenliği talimatlarının hazırlanması, bu alanda birçok kuralı ortaya koyarak insanların ona göre davranmasını sağlar ve bununla birlikte iç yönetmelik hazırlanması işlemi ile birlikte, olası kaos ortamında insanların nasıl davranması gerektiğinin altı çizilerek buna nokta koyulmuş olur. Bütün bu işlemlerin yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği şirketleri bu anlamda ortam ölçümleri hizmetleri verir ve bu hizmetler sonucunda güvenlik ve sağlığın kontrol altından tutulması için periyodik kontrol hizmeti sağlanır.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara