tr

Covid Testi

Covid Testi
07.11.2020
4.304

Korona Virüs

En başta 2019 yılının aralık ayında Çin’in Wuhan Kenti’nde görülen bu virüs, bu bölgedeki sağlık uzmanları tarafından isimlendirilmesi sebebiyle gayri resmi ismi Wuhan korona virüsüdür. Korona virüs solunum yolu enfeksiyonuna sebep olan ve insandan insana geçebilen bulaşıcı bir hastalık olarak tanımlanmış olup hastalığın tespiti için covid testi yapılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü İngilizce kısaltmasıyla WHO tarafından virüsün resmi adı SARS-CoV-2 (Şiddetli Akut Solunum Sendromu-Koronavirus-2) olarak tanımlanmış olup, yine Dünya Sağlık Örgütü virüsün neden olduğu hastalığı tanımlamak adına ise COVID-19 terimini kullanıma koymuştur. 30 Ocak 2020’de ise bu virüs, Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir sağlık acil durumu ilan edilmiş ilerleyen süreçte ise 11 Mart 2020 tarihinde bu virüs pandemi, yani küresel bir salgın hastalık olarak duyurulmuştur.

korona Virüs
korona Virüs

Korona Virüs Nedir?

Korona virüs, yüksek ateş ve nefes darlığına sebep olan son derece etkili viral bir solunum yolu hastalığıdır. Bu virüsün damlacık ve temas yoluyla bulaştığı kanıtlanmış ve bununla birlikte oluşturduğu küresel salgın sebebiyle ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak tanımlanmıştır.

Korona virüs hem hayvanları hem de insanları etkileyebilen bir virüstür. Önceki yıllara bakıldığında korona virüs ailesine mensup olan bazı farklı virüslerin ise MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) ve SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) gibi son derece şiddetli görülen solunum hastalıklarına sebep oldukları yadsınamaz bir gerçektir.

Covid19 Testi Nedir?

Covid19 testi, Parmak veya damardan alınan kan ile kart test adı verilen bir yöntemle, önemli ve özel bir cihaza gerek olmadan, insan eliyle manuel olarak yapılan ve 10 dakika ile15 dakika arasında pozitif veya negatif olarak sonuçlanan bir testtir.

Bu covid testi virüs bulaşmasından sonra, kanda koruyucu antikorların ortaya çıkıp çıkmadığını ve virüse müdahale edip etmediklerini göstermektedir. Bununla birlikte covid testinin, Covid-19 PCR ve Antikor Testine göre, hassasiyeti daha az olduğu bilinmektedir ve diğer iki covid testi çeşidine göre daha az tercih edilmesinin yanı sıra bu test Sağlık Bakanlığı tarafından da önerilmez. Bu covid testi ile virüs kişiye bulaştıktan sonra yaklaşık olarak 7. günde IgM, 14.gün de ise IgG kişide pozitif olarak tespit edilir. IgM yaklaşık olarak 21 gün kadar, IgG ise daha uzun süre yani 40 gün ve daha fazla pozitif bir şekilde görülebilir.

Covid Testi Nasıl Yapılır
Covid Testi Nasıl Yapılır

Kimlere Korona Testi Yapılmalıdır?

Korona testi, günümüzde geçerliliğini sürdüren tanımlamalarına göre ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlerin herhangi en az birini yaşayan kişilere covid testi yapılır. Bunun dışında herhangi bir şikâyet ile acile ya da hastaneye başvuran kişiler için sadece doktorun talimatı üzerine test yapılır.

Bütün insanların hepsine test yapılması pratikte asla mümkün olmayacaktır. Güney Kore, Almanya, Rusya gibi birkaç ülkede canı isteyen herkese test yapılır. Oldukça çok sayıda insana test yapılması, virüsün erken tespit edilmesi ve yapılacak olan temasın da kısa sürede taranması açısından önem arz etmektedir.

PCR Testi Nedir?

PCR bir yönteme verilen isimdir. PCR (Polymerase Chain Reaction-Polimeraz Zincir Reaksiyonu) koronavirüs testi, günümüzde pandemi salgını ile birlikte oldukça sık gündeme gelmeye başlayan bir testtir. PCR; vücutta herhangi her türlü virüs ya da bakterinin sayısı fark etmeksizin az ya da çok olsa bile tespit edilmesini sağlayan bir ileri tanı koyma şeklidir. Dünyada oldukça uzun yıllardır kullanılan PCR yöntemi; Hepatit B, Hepatit C gibi virüs sayılarının da oldukça fazla önem arz ettiği durumlarda da tanı koyma şekli olarak kullanılır. Korona virüste ise miktarının fark etmemesinin sebebi bu virüsün oldukça öldürücü olmasıdır. Virüsün çok az olduğu durumlarda dahi tespit edilmesi ve tedaviye başlanması gerekir.

Sonuç olarak, covid testi PCR yöntemi; vücudun sürüntü yolları üzerinden bir yöntem geliştirilerek çalışılan, bununla birlikte ise üst solunum yolu salgıları (burun sürüntüsü, boğaz sürüntüsü gibi) ya da akciğerde bir belirti görülüyorsa kişinin balgamı ile çalışılan ya da kişi entübe yani solunum cihazına bağlı ise direk olarak solum yolu içerisinden alınan örnekler vasıtası ile gerçekleştirilen ve bunun sonucunda ise virüsü ortaya çıkaran bir testtir.

Covid19 Pcr Testi
Covid19 Pcr Testi

Antikor Testi Nedir?

İnsandaki bağışıklık sisteminin bir parçasını oluşturan ve bunun sonucunda ise vücutta bulunan yabancı herhangi bir madde ile mücadele ederek bu maddeyi vücuttan atmaya çalışan proteinlere antikor veya tıbben verilmiş olan isim ile immünoglobulin denir. Antijen ismiyle de bilinen bu yabancı madde, herhangi bir virüs, bakteri veya herhangi bir kimyasal olabilir. Bu sebeple, yabancı maddeler ile mücadele etmesi için üretilen her antikor benzersiz bir nitelik taşır ve vücutta bulunan yabancı maddenin yapısını tanımak için kullanılır. Böylece antikorlar, yabancı maddeleri vücuttan atmak için yabancı maddeler ile bir bağ kurar ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bileşikler oluşturur.

Kendisine korona virüs testi yapılmak istenen ve yapılan birçok kişi antikor testinin ne kadar önemli bir test olduğunu hala kavrayamamış durumdadır. Bir diğer adı seroloji testi olan antikor testi, covid testi yapılan insandan alınan kan örneğinin içerisinde antikorun varlığını sürdürüp sürdürmüyor oluşunun tespit edilmesi veya sürdürüyor ise bu antikorun sayısının belirlenmesi işlemine verilen addır. Bununla birlikte ise bazı antikor testleri özel olarak bir antikor türüne odaklandırılabilir.

Covid Antikor Testi
Covid Antikor Testi

Covid19 Antikor Testi Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

Corona testin pozitif çıkması sonucunda, COVID-19’a neden olan bu virüsün neden olduğu enfeksiyondan dolayı bu konuda kendini geliştirmiş olan ve enfeksiyon ile bağ kurmuş olan antikorlara sahip olunabildiğini göstermiştir. COVID-19’a sebep olan bu virüse karşı mücadele veren antikorları vücutta barındırıyor olmak, virüse tekrar yakalanma riskine karşı koruma sağlayabilir. Fakat koruma sağlansa dahi, bu antikorların kişinin vücuduna ne derecede koruma sağlayabileceğini veya bu korumanın ne kadar uzun süreceğinde emin olunamamaktadır.

Negatif çıkan bir covid testi sonucu durumunda ise COVID-19 virüsünün kişiye bulaşmamış olabileceği anlamı taşıyabilir. Fakat insan vücudunun antikor üretmesi durumu enfekte olunmasının ardından ortalama olarak standart bir şekilde 1 ile 3 hafta arasında sürer.

Covid19 PCR Testi Pozitif Çıkarsa Ne Yapılmalıdır?

  • Enfekte olan kişi mutlaka bir evinde odada sürekli olarak izole olmalıdır.
  • Enfekte olan kişi sürekli olarak maske takmalıdır.
  • Enfekte olan kişi ile aynı evdeki diğer insanlar da sürekli olarak maske takmalıdır.
  • Enfekte olan kişinin izole edildiği oda gün içinde sık sık havalandırılmalıdır.
  • Ailenin diğer üyeleri tarafından izole odasına girilmemelidir.
  • Enfekte olan kişi yemeğini izole edildiği odada kimse ile temas kurmadan yemelidir
  • Enfekte olan kişinin karantinasının devam ettiği 14 gün evin diğer üyeleriyle teması olmamalıdır.
  • Enfekte olan kişinin kullandığı her şey ayrı tutulmalı ve dezenfekte edilmelidir.

Neden Korona Testi Yaptırmalıyım?

Korona testi olası bir enfekte durumunda kişinin izole edilebilmesi sebebiyle en kısa zamanda yapılmalıdır. Bu şekilde daha doğru sonuçlar elde edilerek enfekte olan ya da olduğu düşünülen kişinin çizeceği yol haritası belirlenebilir. Bununla birlikte belirtileri taşıyan ve gösteren her insanın bu testi yapması gerekir. Yaptırmadan bu şekilde hayatına devam eden insanlar virüsün yayılmasına sebep olur. Bütün bunlarla birlikte ise covid testi ile erken teşhis ve hemen tedavi yapılması sebebiyle oldukça önem arz etmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Açısından Korona Virüs

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı açısından korona virüs ile hayatımıza bir çok değişiklik ve yükümlülükler getirmiştir. Bu neden işletmelerde İşyeri Hekimi hizmetlerinin önemi artmış bununla beraber iş güvenliği uzmanlarının yükümlülükleri de artmış bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse pandemiye uygun risk analizi, acil durum eylem planı ve covid 19 eğitimleri bunların başında gelmektedir. Ayrıca İş yeri hekimi pandemi kontrolleri, covid testi sonuçlarının takibi gibi işlemleri yapmaktadırlar.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara