tr

Elektrik Tesisatı İş Güvenliği

Elektrik Tesisatı İş Güvenliği
09.03.2021
4.858

Elektrik Tesisatı İş Güvenliği

Günümüz dünyasında güvenlik ve sağlık insanlar için oldukça öncem arz eden konular haline gelmiştir. Geçmişten bu yana yaşanan birçok olay insanları sağlığın ve güvenliğin ne kadar önemli iki olgu olduğuna ikna etmiş ve bunun sonucunda ise insanları bu iki olgunun önemini kavrayarak her geçen gün bu iki olguya sıkı sıkıya sarılmaya başlamışlardır. Bununla birlikte, insanların güvenlik ve sağlığın bu kadar önemli olduğunu anlaması ile birlikte, zaten uzun yıllardır bu olguların önemli olduğunu bilen firmalar için güvenlik ve sağlık olguları daha önemli hale gelmiştir.

Sektörler arasında elektrik üretim, dağıtım gibi alanlar orta tehlikeli meslekler olarak tarif edilmektedir. Konu elektrik olunca tehlikeden de bahsetmek mümkündür. Bu tehlikeleri en aza indirmek ve oluşabilecek durumlarda ise korunmak çok önemlidir. Bu yüzden iş güvenliği ve sağlık firmaları bu konuda hizmet vermektedir. Bu hizmeti verirken de belli başlı kurallara dikkat etmektedirler.

Elektrik Tesisatı İş Güvenliği
Elektrik Tesisatı İş Güvenliği

Elektrik Tesisatı İş Sağlığı ve Güvenliği

Her firmada olduğu gibi elektrik tesisatı yapan firmalarda da güvenlik olgusu oldukça ön plandadır. Bu sebeple bu firmalar iş sağlığı ve güvenliği firmaları ile anlaşarak bu vesile ile iş güvenliği uzmanı görevlendirme işlemi yapar. Bu uzman iş sahasında gerekli önlemlerin ve planlamaların yapılmasında büyük ölçüde yararlı olacaktır. Bunun yanında iş sahasındaki elemanların daha güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

Bununla birlikte sağlık olgusu da bir o kadar önemli bir kavram olarak bilinmektedir. Özellikle pandemi sürecinin insan hayatına dahil olması ile birlikte, insanlar sağlıklarının ne kadar önemli olduğunu anlamıştır. Bunun sonucunda ise neredeyse her firma zaten geçmişten bu yana iş yeri hekimi görevlendirme işlemi yapmaktadır.

Bunun yanı sıra özellikle elektrik tesisatı sektöründe birçok acil sağlık durumu olabilmektedir. Bu sebeple firmalar böylesine acil durumlarla karşı karşıya kalmaları durumunda olaya acil müdahale edilebilmesi adına diğer sağlık personeli görevlendirme işlemi yapar. Bu işlem ile acil durumlarda oluşabilecek sağlık sorunlarına anında müdahale etmek amaçlamaktadır.

Her ne kadar gerekli bir hizmet olsa da birçok firma bu hizmetin gerekliliğini henüz anlayamamıştır. Bu sebeple bu gibi firmalar iş güvenliği ve sağlığı şirketleri ile iletişim kurarak bu anlamda iş güvenliği danışmanlık hizmeti alabilirler. Danışmanlık hizmeti iş sahasında bulunan elemanların güvenlik konusunda bilgilenmesine yardımcı olacaktır. Böylelikle güvenlik açıkları minimum düzeye indirilir.

Firmalar bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmaları ihtimalini göz önünde bulundurarak patlamadan korunma dokümanı doldurarak bu gibi durumlarda olaylara daha hızlı müdahale etme işlemini gerçekleştirirler. Özellikle elektrik sektöründe sıkça patlamalar meydana gelebilir. Bu nedenle patlamadan korunmak için gereken önlemler alınmalı ve bu önemlerde yardımcı olacak envanterler temin edilmelidir.

Elektrik Tesisatı İş Güvenliği
Elektrik Tesisatı İş Güvenliği

Elektrik Tesisatı Risk Analizi

Risk analizi her sektörde olduğu gibi elektrik tesisatı sektöründe de oldukça önem arz etmektedir. Her an yaşanma ihtimali var olan herhangi bir durum risk teşkil eder. Bu tehlikeler ise kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar; genel tehlikeler ve özel tehlikeler olarak bilinir. Bu tehlikeleri iyi bilmekte fayda vardır. Bu tehlikelerin önüne geçilmesi adına sürekli olarak bu büyük risk teşkil eden tehlikelerin risk değerlendirme yapılmalıdır. Bu değerlendirmeler ile iş sahasında acil durumlarda yapılacak işlemler, acil müdahale gibi birçok durum değerlendirilir. Bu sayede acil durumlarda soğuk kanlı bir şekilde plan çerçevesinde hareket edilir.

Elektrik Tesisatı Genel Tehlikeler

 • Yangın
 • Koruyucusuz ekipman kullanımı
 • Hasarlı elektrikli ve elektriksiz el aletleri kullanımı

Elektrik Tesisatı Özel Tehlikeler

 • Elektrik akımına kapılma
 • Elektrikli aletlerin yanması
 • Yüksek gerilim
 • Patlama
Elektrik Tesisatı İş Güvenliği
Elektrik Tesisatı İş Güvenliği

Elektrik Tesisatı İş Güvenliği Eğitimi

Mesleki eğitim her sektörde olduğu gibi elektrik tesisatı sektöründe de son derece gereklidir. Çünkü eğitim günün her anında insanların ihtiyacı olabilecek bir şeydir. Eğitimlerin sonucunda bazı olaylarla başa çıkmak daha da kolaylaşır. Bu sebeple özellikle firmalar için iş güvenliği eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimler iş güvenliği ve sağlığı şirketleri tarafından yapılır ve bu eğitimlerin sonunda bu eğitimi başarı ile tamamlayan kişi ya da firmalar iş güvenliği sertifikası almaya hak kazanırlar.

Bahsedilen bu mesleki eğitimler ise birçok farklı şekilde insanın karşısına çıkar. Sadece bir tane güvenlik eğitimi bulunmamaktadır. Bu eğitimler; yüksekte çalışma eğitimi, ilkyardım eğitimi ve acil durum eğitimi olarak sayılabilir ve bu eğitimler firmalara verilmektedir. Bu eğitimleri almak ve sertifika sahibi olmak gerekir. Bu eğitimlerde ilk yardım ve acil müdahale ekiplerine uygulamalı bir şekilde nasıl hareket edileceği anlatılmaktadır.

Elektrikçi MYK Eğitimleri

 • 16UY0263-4 Bobinajcı Belgesi
 • 15UY0241-3 Elektrik Tesisatçısı Belgesi
 • 15UY0241-4 Elektrik Tesisatçısı Belgesi
 • 17UY0288-5 Elektrik Tesisatçısı Belgesi

Elektrikçi MEB Eğitimleri

 • Elektrik tesisat elemanı sertifikası
 • Elektrik Tesislerinde Güvenlik  Topraklama ve Ölçme sertifikası
 • Kuvvetli Akım Tesisatçısı sertifikası
 • Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Elektrik Tesisleri Yapım İşleri sertifikası

Elektrik Tesisatı Sağlık Raporu

Eğitim, tecrübe ve sağlık açısından bir işe yeterli olabilmek o işte çalışma ihtimalini güçlendirir. Firmalar özellikle işe alımlarda sağlık açısından o iş için yeterli olunup olunmadığına dikkat etmektedir. Bu sebeple herhangi bir iş başvurusunda ve özellikle elektrik tesisatı sektörüne bir işe girmek için işe giriş sağlık raporu alınması son derece önem arz eder. Bu rapor sonucunda yapılacak olan iş için sağlık açısından yeterli olunup olunmadığı tespit edilmektedir ve bu raporun edinilebilmesi için ise işe giriş muayene formu doldurulmalıdır.

Elektrik Tesisatı İş Güvenliği
Elektrik Tesisatı İş Güvenliği

Elektrik Tesisatı Kişisel Koruyucu Donanım

Korunma sürecine oldukça dikkat edilmeli ve bu anlamda oldukça uzun uğraşlar verilerek son derece iyi korunması gerekmektedir. Bu sebeple KKD elemanlarına tahsis edilen kişisel koruyucu donanımların son derece iyi ve kaliteli ürünler olması gerekir. Bu sayede bu elemanların kişisel olarak ve fimaları korumayı sağlamaları kolaylaşır. Bu sebeple bu elemanlara verilen kişisel koruma ekipmanlarına oldukça dikkat edilmeli ve bu anlamda hatırı sayılır bir bütçe ayrılmalıdır.

Elektrik Tesisatı KKD

 • Eldiven
 • Baret
 • İş ayakkabısı
 • Maske
 • Fosforlu yelek

Elektrik Tesisatı OSGB Hizmetleri

Her sektörde her zaman yaşanma ihtimali olan birçok tehlike ve risk bulunmaktadır. Bu risk ve tehlikelere bir de felaketler eklenebilir ve bu felaketler beşerî ya da doğal felaketler olarak bilinir ve bu felaketlerle son derece iyi şekilde başa çıkmak oldukça önem arz eden bir durumdur. Bunun sebebi ise firmaların bu gibi durumlarla iyi başa çıkabilmesi demek bu firmanın uzun yıllar bu işe devam edebileceği anlamına gelir ve bu sebeple tatbikat planlaması ve uygulaması yapılmalıdır.

Talimatlar insanların uyması gereken kuralların bütününe verilen isimdir. Özellikle elektrik tesisatı sektöründe birçok talimat bulunur. Fakat her firmanın da kendince hazırlaması gereken talimatnameler vardır. Bu talimatlar firmaların olası ters bir durumda bu durumla iyi baş etmesini sağlar ve bu sebeple iş güvenliği talimatlarının hazırlanması işlemi gerekli bir işlemdir.

Yönetmelik her firma için özel ya da devlet kurumu fark etmeksizin gerekli bir durumdur. Bu sebeple herhangi bir iç karışıklıkta kaos ortamının hâkim olmaması sebebiyle birçok kuralı barındıran iç yönetmelik hazırlanması işlemi gerçekleştirilmeli ve bu yönetmeliklere her an uyulmalı ve uyulması sağlanmalıdır. Gereken güvenliğin sağlanması için belirlenen yönetmeliğe uyulması oldukça önemlidir.

Her sektörde güvenlik ve sağlık hizmetlerinin her zaman var olmasının sağlanması gerekir. Fakat bu işlemlerin sağlanmasının yanı sıra ayrıca bu işlemlerin kontrolü de oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple iş güvenliği ve sağlığı şirketlerinden ortam ölçümleri hizmetleri alınarak, her daim periyodik kontrol hizmeti işleminden yararlanılabilir. Ölçümler iş sahasındaki güvenliğin artmasında büyük ölçüde etkili olmaktadır.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara