tr

Gürültü Maruziyet Ölçümü

Gürültü Maruziyet Ölçümü
08.01.2021
3.869

Gürültü Maruziyet Ölçümü

İSG ortam ölçümü çalışmaları kapsamında özellikle de büyük ses çıkartan makinelerin bulunduğu işyerlerinde gürültü maruziyet ölçümü yapılması oldukça önemlidir. Yapılan testler sonucunda ortamın fazla gürültülü çıkması durumunda bunun azaltılması için birtakım çalışmalar yapılması gerekebilmektedir. Ayrıca yine fazla gürültülü bir ortam tespit edilirse çalışanların gürültü önleyici bir takım kulaklık veya benzeri donanımlar kullanmaları tavsiye edilebilir. Firmamız tarafından uzun bir süredir profesyonel olarak verilen bu hizmetlerden faydalanmak için hemen bizlere ulaşabilirsiniz.

Gürültü Maruziyet Ölçümü
Gürültü Maruziyet Ölçümü

Gürültü ve Gürültü Mazuriyeti Nedir?

Gürültü insanların rahatsız olabileceği desibel ölçüsünde büyük sesler için söylenen bir terimdir. Hatta gürültülü bir ortamda bulunmak birçok kişi için oldukça rahatsız olmaya da yol açabilir. Bu yüzden de çalışanlar iş yerinin mümkün olduğunca az gürültülü olmasını isterler. Gürültü maruziyeti ise işyerinde çalışan kişilerin aletlerden veya makinelerden gelen sesin etkisinde kalmalarına denebilir. Eğer bir kişi uzun saatler boyunca gürültülü bir sese maruz kalırsa oldukça rahatsız hissedeceğini söyleyebiliriz.

Gürültü Ölçümü
Gürültü Ölçümü

Gürültü Maruziyet Etkileri

Firmamız tarafından gürültü ölçümü hizmeti olarak yapılan testler sonucunda gürültülü işyerleri tespit edilip bunun azaltılması adına çalışmalar yürütülmektedir. Gürültüye insanlar her ne kadar bir süre sonra alıştıklarını zannetseler de günün sonunda oldukça ciddi sorunlarla karşılaşmaları mümkündür. Özellikle de şiddetli bir baş ağrısı gürültülü ortamlarda bulunan kişilerde görülen ve en sık rastlanan durumlardan birisidir.

Gürültü Maruziyet Sınırı
Gürültü Maruziyet Sınırı

Gürültünün İşçi Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Gürültünün işçi sağlığı üzerindeki başlıca etkileri odaklanamama ve ciddi baş ağrısı problemleridir. Gürültü nedeniyle işçi tam olarak konsantre olmakta zorlanacağı için dikkatsizliğe bağlı olarak ciddi iş kazaları da yaşanabilir. Bu yüzden ortam gürültü ölçümü hizmeti alarak çalışanlarınız için durumun nasıl olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Gürültü Maruziyet Ölçümü
Gürültü Maruziyet Ölçümü

Gürültünün İşletmeye Olumsuz Etkileri

Gürültü tıpkı çalışanlar üzerinde etkili olduğu gibi işletmeler için de doğrudan etki gösterebilmektedir. Bunun başlıca sebebi ise işçilerin işine sakin bir ortamda olduğundan daha az odaklanmaları olarak söylenebilir. Gürültülü bir çalışma ortamında çalışanlarınız çok daha az verimli bir şekilde çalışacakları için işletmenizin üretim performansı da düşecektir. Buna bağlı olarak da ciddi bir gelir kaybı yaşayabilirsiniz.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara