tr

İş Ayakkabısı

İş Ayakkabısı
12.09.2020
2.782

İş Ayakkabılarının Temel Özellikleri

Birçok iş dalında İş Sağlığı ve Güvenliği açısından kullanılması zorunlu olan iş ayakkabısı kullanım alanlarına göre bir takım temel özellikleri bulunmaktadır. İşçiler tarafından tabiri caizse tank gibi olarak nitelendirilen iş ayakkabıları olabildiğince rahat bir kullanım ve gerekli güvenlik ölçütlerini sunmalıdır. İnşaatlarda ayak koruyucu olarak kullanılan kişisel koruyucu ekipman olan iş ayakkabılarının temel özelliği üst düzeylerinin kalın olmasıdır. Ayrıca yine inşaatlarda kullanılan ayakkabılarda işçilerin ayaklarına çivi ve benzeri kesici ve delici alet batmaması adına kalın bir alt tabaka bulunmaktadır. Ayrıca bu alt tabakanın esnek olması da gerektiği için buna uygun bir malzeme tercih edilmesi önemlidir.

İş ayakkabısı kullanımının yaygın olduğu alanlardan birisi de elektrik tesisleri ve benzeri elektrik işlerinin yoğunluk kazandığı iş yerleridir. Bu iş yerlerinde kullanılan ayakkabıların temel özelliği ise elektrik akımına karşı korumalı olmasıdır. Bu sayede işçiler çalışma esnasında elektrik kaçaklarından doğabilecek tehlikelere karşı korunmalı olurlar. Aksi taktirde ortaya felaket bir tablo çıkabileceği için bu sektörde iş ayakkabılarının kullanılması oldukça önemlidir.

İş Ayakkabısı Uygunluk Şartları

 • Burun (uç kısım) Koruyucu Özelliği
 • Delinme Direnç Özelliği için Batmaya Dayanıklı Plaka
 • Bükülme Direnç Özelliği için Batmaya Dayanıklı Plaka
 • Elektrik Yalıtımı İçin Direnç
 • Sıcaklık Yalıtımı
 • Soğuk Hava Koşullarına Karşı Yalıtım
 • Ayakkabı Taban Bölgesinin Enerji Absorbe Özelliği
 • Ayakkabı Üst Kısmı Ayak Koruyucusu
İş Ayakkabısı

İş Ayakkabısı Nerede Kullanılmalı?

Kişisel koruyucu donanım arasında yer alan ve çalışanların sahip olma hakkının bulunduğu iş ayakkabısını gerekli olan her yerde kesinlikle kullanılmalıdır. Çalışanlara iş ayakkabısı teslim edilmesi, ancak çalışan tarafından bu ayakkabının kullanılmaması durumunda çeşitli cezalar uygulanabilir. Öncesinde iş güvenliği uzmanları tarafından uyarılması gereken bu çalışanların normalde iş ayakkabısı bulundurduğu bir senaryoda yaralanmayacakları bir kazada iş ayakkabısı olmaması nedeniyle yaralanması durumunda işçi suçlu bulunacaktır.

Ayak korucular alanında önemli bir yere sahip olan iş ayakkabıları birçok sektörde aktif olarak kullanılmaktadır. Ancak kullanılan ayakkabıların malzeme kalitesinin en azından orta ve üstü olması oldukça önemlidir. Ucuz malzemeden imal edilen iş ayakkabıları gerekli yerlerde koruma sağlayamayabileceği için çalışan sağlığını tehlikeye sokabilir. Bu noktada da işverenlere büyük bir pay düşmektedir. İşçilerin sağlığının korunabilmesi adına işverenler bu konuda tasarruf yapmak yerine sağlığı ön planda tutarak gerekli iş ayakkabısını işçilerine sağlamalıdırlar.

Neden İş Ayakkabısı Kullanmalıyız?

Öncelikle tehlikeli zeminlerde yürümek durumunda kalan tüm işçilerin iş ayakkabısı kullanma zorunluluğu olduğunu hatırlatmak isterim. Ancak bunun dışında bireyler kendi sağlıklarını koruyabilmeleri adına iş ayakkabılarını kullanmalıdırlar. Aksi bir taktirde ciddi yaralanmalar ve sakatlıklar geçirilme tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Örnek bir senaryo olarak da inşaatlarda çalışan bir işçinin ayağına çivi batmasını gösterebiliriz.

Normal şartlarda iş ayakkabısı kullanan bir kişi çivi üstünden geçse dahi en ufak bir zedelenme yaşanmayacaktır. Ancak günlük giyilen ayakkabılarda bu tarz durumlara karşı çok fazla koruma olmadığı için ters bir hareket o çivinin ayağınıza saplanmasına olanak verebilir. Bu yüzden de her ne olursa olsun zorunluluk bulunan iş yerlerinde iş ayakkabısı kullanmalıyız. Bu hem kendi sağlığımızı, hem de işin devamı konusunda iş yerinin iş sağlığını koruma altın alacağı için oldukça önemlidir.

Ülkemizde yasalarla da tehlikeli alanlarda çalışan kişilerin iş ayakkabısı giyme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu işçiler iş ayakkabısı giyme zorunluluğu bulunmasına rağmen gerekli şartlara uymazsa başlarına bir şey gelmeleri durumunda tüm sorunluluğu kendilerine üstlenmiş olurlar ve hatta ceza ile karşılaşabilirler. Bu yüzden de iş yerinizde kesinlikle ayak korucular görevini üstlenen kişisel koruyu olan KKD ayakkabılarınızı giymelisiniz.

Normal ayakkabılara oranla çok daha sağlam ve bir o kadar da esnek bir maddeden üretilen iş ayakkabıları her yıl yenilenmelidir. Kullanıma bağlı olarak yıl içerisinde yıpranacağı için iş ayakkabılarının işveren tarafından yenilenme zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca iş ayakkabıları tedarik edilirken işçilerin ayak numaralarına ve yapılacak işe uygun olarak özel olarak getirtildiğinden de emin olunmalıdır. Aksi taktirde kişiler ayakkabı içerisinde rahat hareket imkanı bulamayacağı için işler de aksayabilecektir.

Ayak Koruyucu Donanım Türleri

 • Emniyet Ayakkabılar
 • Lastik çizmeler
 • Titreşim Azaltıcı Ayakkabılar
 • Tozluklar
 • Tırmanma Mahmuzları diğer bir deyişle Ayakcak
Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara