tr

Yüksekte Çalışma Ekipmanı

Yüksekte Çalışma Ekipmanı
14.12.2020
4.040

Yüksekte Çalışma Ekipmanı

Ülkemizde her geçen gün yüksek alanlarda çalışmaya olan ihtiyaç arttığı için o sektörde çalışanların sağlığını koruyabilmek adına çeşitli yüksekte çalışma ekipmanları geliştirilmiştir. Sizler de bu ekipmanları kullanarak yüksekte çalışırken kendinizi çok daha güvenli bir hale alabilirsiniz. Aksi bir durumda ise çalışanın ayağının kayması veya çevre koşullarına bağlı olarak denge kaybı durumlarında ciddi hasarlar alınabilir.

Bu yüzden de düşme önleyici yüksekte çalışma ekipmanı kullanmak oldukça önemlidir. Artan teknolojik altyapı ile birlikte bu tarz ekipmanlar çalışanların sağlığını korumak ve onları rahatça çalıştırabilmek adına üretilmekteler. Bu yüzden de söz konusu ekipmanlarla çalışanların performanslarında hiçbir düşüş yaşanmaz. Aksine söz konusu ekipmanlarla çalışmanın kişilerin performansına olumlu bir katkı yapacağını söyleyebiliriz.

Emniyet Kemeri
Emniyet Kemeri

Emniyet Kemeri Nedir?

Çalışanların dengesini koruyabilmesi adına sağlam bir yere sabitlenen ucun kişiyi koruması için görevli olan aletle buluştuğu noktada emniyet kemeri bulunmaktadır. Bu kemerler söz konusu kişiyi sıkı bir şekilde sararak onun dengesini kaybetmesi veya düşmesi durumunda tutunmasını sağlarlar. Bu yüzden de yüksekte çalışılan her türlü iş ve faaliyet alanında emniyet kemeri kullanılması oldukça önemlidir.

Emniyet kemeri kullanım alanlarından birisi de tırmanma ve dağcılık faaliyetleridir. Bu tarz yerler de de kemerler kişiye, kemerden tırmanma ucuna kadar giden halat da sağlam bir noktaya bağlanır. Yapılan bu önlem sayesinde kişiler tüm tırmanma faaliyetlerini güvenli bir şekilde tamamlayabilirler. Ancak emniyet kemeri kullanımı kesinlikle bilgili ve uzman bir kişi eşliğinde yapılmalıdır.

Aksi bir taktirde emniyet kemerinin doğru takılmaması oldukça ciddi sağlık sorunlarını ve kazaları beraberinde getirebilir. Bu yüzden de doğru kemer kullanımından emin olunmalıdır. Ayrıca emniyet kemeri alınırken kalitesinden ve malzemesinden emin olunması oldukça önemlidir. Bu sayede kemerin kopmayacağından veya zarar görmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Yüksekte Çalışma Ekipmanı
Yüksekte Çalışma Ekipmanı

Emniyet Kemeri Ne Zaman Kullanılmalı?

Birçok sektörde çalışanlar tarafından emniyet kemeri ne zaman kullanılmalı tarzında sorular sorulabilmektedir. Buna yanıt olarak ise herhangi bir sarkma veya yüksekte çalışma durumlarında emniyet kemeri kullanılması gerektiğini söyleyebiliriz. Özellikle de yüksek katlı binalarda veya benzeri yüksek alanlarda faaliyet gösteren çalışanlar emniyet kemeri kullanmalıdırlar.

Bu sayede çalışanlar dengesini kaybedip düşme durumuna gelse dahi emniyet kemeri bağlı olduğu noktaya tutunarak kişinin düşmesini engeller. Kişiler de bu durumdan faydalanarak tekrardan tırmanarak güvenli pozisyona geçebilirler. Bu yüzden de tüm yüksekte çalışma alanlarında yüksekte çalışma ekipmanı kullanmak oldukça önemlidir.

Yüksekte Çalışma
Yüksekte Çalışma

Ülkemizde artan gökdelen ve benzeri uzun katlı bina sayısı nedeniyle binaların temizliği için yüksekte çalışacak kişi ihtiyacı da bu oranda artmaktadır. Bu kişiler binaların en yüksek katlarından dış cam yüzeyine müdahale etmek durumunda kaldıkları için kendilerini güvenli bir yere tutturmaları oldukça önem teşkil eder. Eğer sizler de söz konusu iş alanlarında faaliyet göstermeyi düşünüyorsanız emniyet kemeri veya paraşüt tipi emniyet kemeri kullanarak kendinizi güvene alabilirsiniz.

Paraşüt Tipi Emniyet kemeri Tak
Paraşüt Tipi Emniyet kemeri Tak

Emniyet Kemeri Olmadan Çalışmanın Tehlikeleri

Kişisel koruyucu ekipman olarak geçen emniyet kemerlerinin kullanımı oldukça önemlidir. Diğer ekipmanlara oranla doğrudan kişinin hayati durumunu korumak için önemli olan emniyet kemerlerinin aksatılmaması gerekir. Kendine güvenmek veya önlem almamak ise kişileri ölüme kadar sürükleyebilir. Özellikle de yüksekte çalışanların bu tarz bir düşünceye kapılmamaları gereklidir.

Sizler de yüksekte çalışmayı düşünüyorsanız uygun yüksekte çalışma ekipmanı kullanarak kendinizi güvene alabilirsiniz. Ayrıca bu tarz durumlarda yüksekte çalışma ile bağlantılı işyeri olan işverenler yüksekte çalışma ekipmanlarını sağlamakla yükümlüdür. Aksi bir durumda doğrudan çalışan hayatları riske gireceği için yasal olarak da ciddi yaptırımlar uygulanabilir.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHemen Ara