tr

Oto Galeri İş Güvenliği

Oto Galeri İş Güvenliği
22.04.2021
3.873

Oto Galeri İş Güvenliği

Dünyada her geçen gün artan nüfus sebebiyle otomobillere olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu sebeple otomobillerle alakalı olan sektörde hizmet veren firma sayısı da her geçen gün artmaktadır. Oto kiralama ya da oto satma gibi birçok firma bu firmalar arasında gösterilebilir. Her sektörde olduğu gibi oto sektöründe de iş güvenliği her zaman ön plandadır. Bu sebeple birçok devlet bu anlamda birçok yasa çıkarma gereği duymuştur. Öyle ki bu firmalarında bu yasalara uyması gerekmektedir. Bu durumda ise bir iş güvenliği şirketine başvurulması gerekmektedir. İş güvenliği şirketleri güvenlik anlamında oto sektöründe faaliyet gösteren her firmanın bütün ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlamaktadır.

Oto Galeri İş Sağlığı ve Güvenliği

Günümüz rekabetçi piyasasında ve dünyada özellikle oto galeri sektöründe güvenlik son derece önemlidir. Çünkü hem insan hayatını hem de insanın cebini oldukça etkileyen bir sektördür. İnsanların arabalara olan tutkularının artması da bu sektörü oldukça ön plana çıkarmış ve bu sebeple oto galeri sektöründe sağlık ve güvenlik anlamında her an dikkatli olunması gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliği şirketleri bu anlamda uzun yıllardır piyasanın her sektöründe ayrı ayrı hizmet vermektedir ve oto galeri sektöründe de birçok iş sağlığı ve güvenliği şirketi bulunmaktadır. Bu iş sağlığı ve güvenliği şirketleri oto galeri sektörüne iş güvenliği uzmanları görevlendirme işlemi ile bu sektörün bu anlamda güvenliğini sağlar.

Bunun yanı sıra oto galeri şirketlerinin sadece güvenliği ön planda değildir. Güvenliğinin yanı sıra bu şirketlerin yasalar çerçevesinde mutlaka bir sağlık personeli görevlendirmesi gerekmektedir. Bu görevlendirmenin temel amacı acil durumlarda sağlık personellerine daha kolay ulaşım imkânı sağlamaktır. Bu personelini ise yine iş sağlığı ve güvenliği şirketleri sağlamaktadır. Orada çalışan herkesin sağlığı da oldukça önemlidir bu sebeple iş sağlığı ve güvenliği şirketleri iş yeri hekimi görevlendirmesi yaparlar.

Gelişen ve dönüşen dünyada iş güvenliği ve sağlığı son derece önem arz etmektedir. Her sektörde ve özellikle oto galeri sektöründe bu anlamda sağlık ve güvenlik son derece önemlidir. Bu sağlık ve güvenliğin de eskimemesi her daim güncel ve her zaman yeni bir hali ile şirketlere hizmet etmesi hem oto galeri şirketleri hem de iş sağlığı ve güvenliği sağlayan şirketler için oldukça önem arz eder. Bu sebeple iş sağlığı ve güvenliği sağlayan şirketler sağladıkları bu güvenlik ve sağlık hizmetlerinin her daim güncel ve kaliteli kalması sebebiyle iş güvenliği danışmanlık hizmeti de verirler. Bu hizmet kapsamında uzmanlar oto galerileri sağlık ve güvenlik açısından denetleyerek bu olguların her zaman daha güncel ve kaliteli kalması için çalışırlar.

Özellikle otomobil ve oto galeri sektöründe her sektörde olma ihtimali olduğu gibi acil durumlar olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu acil durumlardaki sorunların çözülmesi de son derece önemlidir. Acil durumlarda bu acil durumdan kurtulmanın ve en hızlı çözümü üretmenin tek yolu ise bu duruma oldukça hızlı bir şekilde müdahale etmektir. Özellikle gerçekleşmesi muhtemel olan patlama gibi durumlarda bu anlamda hizmet veren yetkililerin hemen bir patlamadan korunma dokümanı oluşturması gerekir. Bu doküman sayesinde bir dahaki durumlarda olaya daha hızlı müdahale edilebilir.

Oto Galeri İş Güvenliği
Oto Galeri İş Güvenliği

Oto Galeri Risk Analizi

Her sektörde olduğu gibi oto galeri sektöründe de bazı riskler mevcuttur. Bu risklerin tespit ise oldukça önemlidir. Bu gibi durumlarda oto galeri sektöründe hizmet veren firmaların iş sağlığı ve güvenliği şirketleri ile çalışması gerekir. İş güvenliği şirketleri herhangi bir risk yaşanmadan önce yaşanabilecek genel tehlikeleri ya da özel tehlikeleri tespit ederek önce bu tehlikelerden oluşacak olan risklerin risk değerlendirmesini yaparak daha sonra ise bu risklerin risk analizini gerçekleştirir. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesinin ardından ise bu tespit edilen risklerin önlenmesi adına çalışmalar gerçekleştirerek riskleri en az seviyeye indirmek amacıyla oto galeri firmalarına hizmet eder.

Oto Galeri Genel Tehlikeler

 • Yangın, elektrik çarpması
 • Çalışma alanı yetersizliği
 • Ekranlı araçlar
 • Kaygan zemin

Oto Galeri Özel Tehlikeler

 • Araçlar arasında sıkışma
 • Araç çarpması
 • Araç temizliğinde kullanılan kimyasal maddeye maruziyet
Oto Galeri İş Güvenliği
Oto Galeri İş Güvenliği

Oto Galeri İş Güvenliği Eğitimi

Eğitim her sektörde son derece önemli bir olgudur. Oto galeri sektöründe de birçok alanda eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlerin verilmesi herhangi bir durumda insanın karşısına çıkabilecek bazı olaylar ile baş etmesini sağlar. Bu eğitimler genellikle iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet veren firmalar tarafından verilmektedir. Öncelikle İş güvenliği eğitimi oldukça önemlidir ve her sektörde yapılan işte öncelik her zaman güvenlik olmalıdır. Bu sebeple bu eğitimler verilir ve bu eğitimlerin doğru düzgün tamamlanmasının ardından kişilere ve kurumlara iş güvenliği sertifikası verilir. Mesleki eğitim olarak da görülen bu eğitimlerden bir diğeri ise genellikle oto galeri sektöründe ihtiyaç duyulmasa da yüksekte çalışma eğitimidir. Bununla birlikte ilkyardım eğitimi ve acil durumlarda olaylara oldukça hızlı müdahale edilmesi adına acil durum eğitimleri de verilmektedir.

Oto Galeri MYK Eğitimleri

 • 17UY0299-5 Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu belgesi
 • 17UY0298-4 Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı belgesi

Oto Galeri MEB Eğitimleri

 • Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Sertifikası

Oto Galeri Sağlık Raporu

Oto galeri güvenliği olmak kolay değildir bu sebeple birçok sertifika ve bu işe girebilmek adına birkaç belge gerekir. Bu belgelerin başında işe giriş sağlık raporu gerekir. Bu rapor bu işi yapabilmek için insanın sağlığının yeterli olup olmadığını anlamak amacıyla istenir ve bununla birlikte bu belgeyi edinebilmek için ise işe giriş muayene formunun doldurulması elzemdir.

Oto Galeri İş Güvenliği
Oto Galeri İş Güvenliği

Oto Galeri Kişisel Koruyucu Donanım

Her sektörde olduğu gibi özellikle oto galeri sektöründe hizmet veren firmaların güvenliğini sağlamak amacıyla görevlendirilen kişilerin ekipmanlarının da oldukça iyi olması gerekir. Günümüz piyasasında otomobillerin fiyatları ortada ve bu otomobillerin oldukça özenli bir şekilde korunması gerekir. Bu sebeple, Kişisel koruyucu donanım ürünlerinin oldukça kaliteli ürünler olması gereklidir. Bununla birlikte kişisel koruyucu ekipmanlarını kullanacak olan KKD elemanlarının da her sektör ve firma için vazgeçilmez bir pozisyonu bulunmaktadır.

Oto Galeri KKD

 • Eldiven
 • Maske

Oto Galeri OSGB Hizmetleri

Geçmişten günümüze felaketlerin ne zaman ve nerede meydana geleceğini insanlık olarak asla çözemedik. Bu sebeple insanların bu felaketlere her zaman hazırlıklı olması son derece önemlidir. Bu felaketler insanların hayatlarına mâl olmaktadır. Bu sebeple yaşanma ihtimali her daim olan ve varlığını insanlara her zaman hissettiren doğal ya da beşerî herhangi bir felaketi karşı hazırlıklı olmak adına tatbikat planlaması ve uygulaması yapılması gerekir.

Her sektörde olduğu gibi oto galeri sektöründe de güvenlik anlamındaki bütün çalışmaların eksiksiz bir şekilde yürütülmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple iş güvenliği talimatlarının hazırlanması ve mutlaka ve mutlaka her insanın bu talimatları görebilecekleri ve okuyabilecekleri bir yere bu talimatlar asılara insanların ya da çalışanların her zaman bilgilendirilmesi ve herhangi bir soruna karşı herkesin her zaman hazır bir şekilde olacağından emin olunmalıdır.

Her sektörde olduğu gibi oto galeri sektöründe de kurallar son derece önem arz etmektedir. Kurallar her zaman devletlerin insanlara koydukları olarak bilinir fakat her kurumun kendine ait bir kural listeli olmalı ve bu kurallara her zaman uyulmalıdır. Bu kurallara eksiksiz bir şekilde uyulması olası kaos ortamlarının önüne geçilmesine vesile olur ve iç yönetmeliğin hazırlanması her firma için oldukça gereklidir.

En başından beri güvenlik olgusunun ne kadar önemli olduğundan bahsedildi. Aynı zamanda bu güvenliği sağlamak ve her zaman düzenli bir şekilde kontrol etmek oldukça önemlidir. Bu kontrolün sağlanması için ise periyodik kontrol hizmeti sağlanmalı ve gerçekleştirilen kontrollerde ortam ölçümleri hizmetinden yararlanılarak güvenlik olgusu her zaman varlığını sürdürmelidir.

Whatsapp
Hülya
Hülya
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara